Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. septembra 2023

Pátranie po Poliakovi v Tatrách pokračuje. Potvrdil zranenie, no polohu určiť nedokázalAni počas nedele sa slovenským a poľským horským záchranárom nepodarilo vo Vysokých Tatrách vypátrať poľského 50-ročného turistu. Jeho nezvestnosť ohlásili ...Zdieľať
311603872_5570463716380611_6700847489492301378_n 676x450 24.9.2023  - Ani počas nedele sa slovenským a poľským horským záchranárom nepodarilo vo Vysokých Tatrách vypátrať poľského 50-ročného turistu. Jeho nezvestnosť ohlásili Horskej záchrannej službe (HZS) poľskí záchranári ešte v sobotu vo večerných hodinách. V teréne ho v noci i počas nedele hľadal veľký počet profesionálnych a dobrovoľných horských záchranárov aj kynológovia.


Pre nepriaznivé podmienky bola dnes pátracia akcia v podvečerných hodinách prerušená. Pokračovať budú v nasledujúci deň, keď sa má počasie a dohľadnosť výraznejšie zlepšiť.

Muž mal v sobotu podľa popisu schádzať sám z Ľadového štítu, keď si privodil vážny úraz dolnej končatiny a nedokázal ďalej pokračovať. S Poliakom sa podarilo záchranárom ešte vo večerných hodinách skontaktovať.

Začali v nočných hodinách


„Potvrdil úraz, no nebol schopný uviesť svoju presnú polohu, ani nepotvrdil zaslaný lokalizačný link. Neskôr bol už jeho telefón nedostupný,“ opísala na svojej internetovej stránke HZS. Ešte v nočných hodinách preto záchranári rozbehli pátraciu akciu.

„Do terénu odišlo spolu trinásť profesionálnych a dobrovoľných horských záchranárov s jedným služobným psom, ktorí po mužovi pátrali v zlom počasí a silnom vetre do skorých ranných hodín v juhovýchodnej stene štítu smerom ku Spišským plesám a Téryho chate,“ uviedla ďalej HZS.

Pomáhali psy aj vrtuľníky


V nedeľu ráno vystriedali prvú skupinu ďalší záchranári. „Nasadených bolo päť horských záchranárov, štyria kynológovia so služobnými psami a dvaja záchranári zo Strediska lavínovej prevencie a Slovenského raja, ktorí vyniesli do terénu pátrací dron. S ním sa podarilo preletieť oblasť Sedielka, Malého Ľadového štítu aj Baranieho sedla, avšak bezúspešne,“ uviedli horskí záchranári.

Leteckej technike bránilo počasie


O súčinnosť boli požiadaní aj piloti vrtuľníkov, pre prevládajúce nepriaznivé poveternostné podmienky, dážď a nízku oblačnosť však napokon nemohla byť do pátracej akcie letecká technika nasadená. Záchranári preto prešli pozemne v nepriaznivých podmienkach, spojených so zlou dohľadnosťou a takmer nulovou viditeľnosťou oblasť Malého Ľadového štítu, Sedielka, hrebeň medzi Ľadovým a Snehovým štítom až po Baranie rohy.

O lokalizáciu mobilného telefónu požiadali aj Policajný zbor SR. Keďže sa podľa HZS presne nevedelo, kam muž v noci za tmy zišiel, zo severnej strany prišli na pomoc aj poľskí záchranári. Tí smerovali do Čiernej Javorovej doliny, kde sa pokúsili o lokalizovanie nezvestného za pomoci dvoch dronov.


Zdroj: SITA.sk - Pátranie po Poliakovi v Tatrách pokračuje. Potvrdil zranenie, no polohu určiť nedokázal © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zima výrazne nenaruší ukrajinskú protiofenzívu, myslia si analytici z amerického ISW
<< predchádzajúci článok
Zelenskyj sľúbil oslobodenie okupovaných miest. Ukrajinci podľa jeho slov nenapádajú, ale oslobodzujú