Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. novembra 2019

PAVOL R. SA VYPÍSAL NA PN, PROKURÁTOR NAVRHUJE VÄZBUObžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky.Zdieľať
Na archívnej snímke podnikateľ a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol R. Foto: TASR Jakub Kotian
 

Bratislava 18. novembra  - Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) prerušil hlavné pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti do 2. decembra. Urobil tak po tom, čo obžalovaný Pavol R. neprišiel na pondelkové pojednávanie s odvolaním sa na zdravotné dôvody. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta navrhol pre obštrukcie, ktoré obhajoba odmieta, jeho väzobné stíhanie.

"Trvám na svojej žiadosti o vykonanie hlavného pojednávania v mojej prítomnosti," uviedol obžalovaný Pavol R. v liste, ktorý zaslal predsedovi senátu ŠTS Emilovi Klemaničovi. Ako dôvod uviedol aj plánované výpovede znalcov, ktorí skúmali sporné zmenky. Na poslednú chvíľu senát program pre obžalovaného Pavla R. zmenil, on však naďalej trval na osobnej účasti. Navrhol preto zrušenie niektorých pojednávacích dní.

"Navrhujem skúmať dôvody väzby," reagoval Šanta. "Nehodnotím to nijak inak ako bohapustú obštrukciu, najmä v kontexte toho, že zo strany svedka sme tu počuli, že obhajoba bohapusto marila výkon väzby," povedal Šanta.
 

Na snímke uprostred obžalovaný Marian K. počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza, v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave, 18. novembra 2019.

Foto: TASR Jakub Kotian

 Prokurátor vo svojej reakcii žiadal osloviť Sociálnu poisťovňu aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou i lekára, ktorého meno podľa jeho slov vyvoláva závažné podozrenie, že chce participovať na závažnej obštrukcii. Ide o všeobecného lekára Petra Liptáka, ktorý je známy pre medializáciu svojich výrokov o prijímaní darov od pacientov.

Obhajca TV Markíza Daniel Lipšic poukázal na to, že on sám nemal problém zúčastňovať sa hlavného pojednávania deň po ortopedickej operácii.

Obhajca obžalovaného Marek Para argumentuje tým, že nie každé ospravedlnenie zo zdravotných dôvodov automaticky znamená obštrukciu. Pripomenul, že Pavla R. zastupuje od roku 2015 a za ten čas sa vždy všetkých úkonov zúčastnil.

Obžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Marian K. čelí obžalobe v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.
 


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
USA údajne predĺži licencie na obchodovanie s Huawei o ďalších 90 dní
<< predchádzajúci článok
Pozor na silný vietor v niektorých okresoch Slovenska

PAVOL R. SA VYPÍSAL NA PN, PROKURÁTOR NAVRHUJE VÄZBU - diskusné fórum čitateľov