06. januára 2007

Piatokové výsledky NHL - Dva góly Mariána Hossu

Séria prekvapujúcich tohtotýždňových výsledkov v zámorskej NHL pokračovala aj v piatok, keď v domácom prostredí prehrali tri najlepšie tímy - Anaheim, Buffalo a Atlanta. Zo šiestich Slovákov sa ...

NEW YORK 6. januára (WEBNOVINY) - Séria prekvapujúcich tohtotýždňových výsledkov v zámorskej NHL pokračovala aj v piatok, keď v domácom prostredí prehrali tri najlepšie tímy - Anaheim, Buffalo a Atlanta. Zo šiestich Slovákov sa bodovo presadili dvaja - vo vzájomnom zápase v Atlante strelil dva góly domáci Marián Hossa a jeden hosťujúci Ladislav Nagy. V drese Colorada dostal šancu opäť brankár Peter Budaj a vychytal svoje jedenáste víťazstvo v sezóne.

Hokejisti Phoenixu vychytili na prelome rokov výbornú formu a svoju víťaznú šnúru natiahli už na päť zápasov. Na ľade lídra Juhovýchodnej konferencie Atlanty síce zverenci Wayna Gretzkeho prehrávali už 1:4, no gól Ladislava Nagya v 43. min odštartoval ich veľký comeback, ktorý "kojoti" zavŕšili víťazným gólom v predĺžení. Pre Nagya to bol 7. presný zásah v aktuálnom ročníku súťaže. Phoenix sa odpútal z poslednej priečky Pacifickej divízie a na postupové ôsme miesto na Západe stráca už len šesť bodov. V drese Atlanty sa po prvý raz v novom roku strelecky presadil Marián Hossa, keď najskôr strelou z pravého kruhu otváral skóre a potom nájazd dvoch na jedného zakončil presnou strelou z uhla. Starší z bratov Hossovcov sa s 26 gólmi opäť posunul na čelo tabuľky najlepších kanonierov a aj v kanadskom bodovaní znížil odstup od vedúceho Sidneyho Crosbyho na štyri body.
Trojgólový náskok pred vlastnými fanúšikmi stratili aj hokejisti Anaheimu, keď v záverečnej tretine viedli nad Columbusom 3:0 a necelé štyri minúty pred sirénou ešte 3:1. V 57. min sa však druhýkrát v zápase trafil hosťujúci Klesla a kontaktný gól úplne nalomil psychiku "káčerov". Za necelé dve minúty už Malhotra strelil víťazný gól hostí. "Stratiť taký náskok v domácom prostredí je veľmi trápne. Nie je možné, aby sme takto prehrali. Jediné slovo, ktoré ma napadlo je hanba," vyjadril sa Teemu Selänne, ktorý mal niekoľko sekúnd pred koncom šancu vybojovať aspoň predĺženie, no nepremenil trestné strieľanie. Fín si pritom pred zápasom na špeciálnej ceremónii prevzal upomienkové predmety na svoj 1000. odohraný zápas (31. decembra) a 500. gól v NHL (22. novembra).
Zaváhanie Anaheimu nevyužilo Buffalo, ktoré malo šancu dostať sa na čelo celej NHL. "Sabres" podľahli doma mladíkom z Pittsburghu. Veľký podiel na víťazstve má hosťujúci brankár Marc-Andre Fleury, ktorý chytil niekoľko čistých šancí domácich a celkovo mal 31 úspešných zákrokov. "Tučniaci" vyhrali nad týmto súperom po prvý raz od roku 2003.
Peter Budaj sa pomaly, ale isto posúva na post jednotky v bránke Colorada. Dvadsaťštryriročný rodák z Banskej Bystrice v piatok po prvý raz v sezóne odchytal štvrtý zápas v rade s bilanciou 2 víťazstvá, dve prehry. V zápase proti Tampe zlikvidoval 26 striel a najmä v poslednej tretine predviedol niekoľko výborných zákrokov. Ďalším strojcom víťazstva bol Paul Šťastný. Syn slovenskej hokejovej legendy Petra Šťastného prihral na prvé dva góly svojho tímu a minútu a pol pred koncom pridal aj gólovú poistku na 4:2. "Treba pamätať, že je to jeho prvý rok v profilige. Ja som s jeho hrou spokojný, či skóruje alebo nie," pochválil 21-ročného centra kouč Avalanche Joel Quenneville.
V zostave Chicaga opäť pre zranenie chýba Čech Martin Havlát a tím "jastrabov" bez neho pripomína iba neorganizovaný "kŕdeľ kureniec". Slabá hra defenzívy vyústila v dueli s Nashvillom k debaklu v pomere 3:8.

Sumáre:
Atlanta - Phoenix 4:5 po predĺžení (2:0, 1:1, 1:3 - 0:1)
Góly: 14. MARIÁN HOSSA (Slater, Havelid), 16. Kovaľčuk, 24. MARIÁN HOSSA (Višnevskij), 42. Sim (N. Kapanen, Višnevskij) - 22. Doan, 43. NAGY (Perreault), 51. Doan (Roche, Reinprecht), 54. Nolan (M. Jones, Morris), 63. Perreault (Z. Michálek). Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:31. Brankári: Hedberg - Joseph. Diváci: 18 545

Buffalo - Pittsburgh 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)
Góly: 15. Roy (Lydman, Vanek), 31. Drury (Briere, Gaustad) - 28. Ryan Whitney (Crosby, Gončar), 34. J. Staal (Melichar, Malkin), 40. Malkin (Ryan Whitney, Gončar), 60. Moore (J. Staal, C. Armstrong). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:27. Brankári: Miller - Fleury. Diváci: 18 690

Chicago - Nashville 3:8 (1:3, 1:5, 1:0)
Góly: 12. Bochenski (Aucoin), 34. Salmelainen (Smolinski, Hamilton), 58. Salmelainen (Sharp, Vandermeer) - 2. Hartnell (Kariya, Arnott), 15. Kariya (Legwand), 20. Arnott (Dumont, Sullivan), 22. Sullivan (Arnott, Dumont), 24. Hartnell (Kariya, K. Timonen), 32. Legwand (Hamhuis), 33. Vašíček (Weber, Hordichuk), 37. Suter (Kariya, Legwand). Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 38:30. Brankári: Chabibulin (21. Boucher) - Mason. Diváci: 13 186

Colorado - Tampa Bay 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
Góly: 17. Sakic (P. Šťastný, Liles), 24. Hejduk (P. Šťastný), 33. Arnason (Skrastinš, B. Clark), 59. P. Šťastný (Brunette, Skrastinš) - 22- Prospal (Lecavalier, Sarich), 25. Lecavalier (Boyle, St. Louis). Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:28. Brankári: Budaj - Denis. Diváci: 18 007

Vancouver - Edmonton 3:2 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 28. Cooke, 46. D. Sedin (H. Sedin, Bieksa), 62. Cooke (Bieksa, Kesler) - 30. Pisani (Torres, Hejda), 58. P. Sýkora (Nedvěd, Hemský). Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:28. Brankári: Luongo - Roloson. Diváci: 18 630

Anaheim - Columbus 3:4 (0:0, 2:0, 1:4)
Góly: 26. McDonald (Selänne, S. Niedermayer), 35. Moen (S. Niedermayer, Sh. Thornton), 42. Selänne (McDonald) - 50. Klesla (Žerdev, Svitov), 57. Klesla (Svitov), 58. Modin (Výborný, Svitov), 59. Malhotra (Žerdev). Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše: Parros - Shelley na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:33. Brankári: Bryzgalov - Norrena. Diváci: 17 405