Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. marca 2018

Plénum posunulo do druhého čítania novelu zákona o metrológiiIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Roman Hanc
Bratislava 13. marca (TASR) - Väčšia ochrana spotrebiteľov či vyšší stupeň zosúladenia meradiel s inými štátmi. Toto sú ciele návrhu zákona o metrológii z dielne Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR, ktorý parlament v utorok posunul do druhého čítania. Právna norma má vstúpiť do platnosti od 1. júla 2018.


Návrh upravuje pôsobnosť orgánov štátnej správy pre oblasť metrológie, zákonné meracie jednotky a ich používanie, členenie a používanie meradiel, národné etalóny a dohľad nad národnými etalónmi. Rieši tiež certifikované referenčné materiály, požiadavky na určené meradlá, spôsob metrologickej kontroly určených meradiel a povinne kalibrovaných meradiel a subjekty, ktoré môžu metrologickú kontrolu vykonávať. Ďalej úradné meranie, spotrebiteľské balenia, činnosť podnikateľov, ktorí montujú a opravujú určené meradlá a ktorí balia alebo dovážajú spotrebiteľské balenia, metrologický dozor, ukladanie pokút a vzťah k zahraničiu.

Návrh podľa ÚNMS v plnej miere akceptuje požiadavky vyplývajúce z medzinárodných aj európskych dokumentov, ktoré sú kladené na meradlá, metrologické výkony, spotrebiteľské balenia a na metrológiu ako takú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Úrad P. Pellegriniho bude môcť poskytovať dotácie
<< predchádzajúci článok
Novela o liekoch upravujúca čas pohotovostných lekární, je v 2.čítaní

Plénum posunulo do druhého čítania novelu zákona o metrológii - diskusné fórum čitateľov