Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kariéra

07. februára 2009

Podľa výsledkov sú slovenské školy plné expertovSlovenské základné a stredné školy sú plné šikovných, nadaných a vzdelaných žiakov.Zdieľať
Potvrdil to aj druhý ročník celoslovenskej súťaže Expert - geniality show, ktorej výsledky v uplynulých dňoch zverejnil organizátor súťaže spoločnosť Exam testing na svojom webe www.exam.sk. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ spoločnosti Vladimír Burjan.

Napriek snahe organizátorov, aby testy neboli príliš ľahké, sa vo väčšine tém a vekových kategórií našli súťažiaci, ktorí zodpovedali správne všetky otázky. V silnej konkurencii však ani to nemusí stačiť na prvé miesto! Súťažiaci totiž majú možnosť pri každej otázke vyznačiť, či sú si svojou odpoveďou istí. Ak sú si istí správnou odpoveďou, získajú bodový bonus. Ak však potvrdia istotu pri nesprávnej odpovedi, dostanú pokutu v podobe bodovej straty. Takže, kto chce súťažiť o titul Top Expert, musí nielen poznať správne odpovede, ale musí si nimi byť aj istý.

"Niektoré otázky boli ľahučké, ako napríklad otázka určená šiestakom a siedmakom: Ktoré zviera má dve nohy?" píše Burjan. Odpoveďami mohli byť pigeon (holub), sheep (ovca), cow (krava) alebo snake (had). Takmer všetci na ňu odpovedali správne. Naproti tomu iba šestina z nich si poradila s otázkou Značka kb označuje kilobity, kilobajty, kilobaudy alebo kilobitmapy. Hoci mnohí z nich trávia za počítačmi celé hodiny, teória ich príliš nezaujíma. Pre stredoškolákov bola ľahkou napríklad otázka Tri z uvedených pojmov spolu istým spôsobom logicky súvisia. Ktorý pojem do skupiny nepatrí? Možnosťami boli sacharóza, osmóza, glukóza a fruktóza. Iba 15 percent si poradilo s otázkou Ktoré slovo možno doplniť na vynechané miesto v nasledujúcej vete, aby vznikol aforizmus? Môžete ma prinútiť urobiť poklonu, ale nie ... pokloniť sa, pozdraviť, poďakovať alebo poklonkovať.

Testy s otázkami súťaže otvorilo v utorok 16. decembra minulého roka doobeda takmer desať a pol tisíca žiakov zo 448 škôl. Nemali to ľahké: na vypracovanie súťažného testu so 60 až 70 otázkami mali iba hodinu. Navyše pravidlá súťaže vyžadujú, aby každý predviedol svoje vedomosti hneď v dvoch témach. Výber tém bol bohatý: Angličtina, Dejiny, Svet umenia, Bity a bajty, Ako funguje svet či Planéta Zem. Ako najpopulárnejšie sa ukázali Angličtina a Svet umenia, zrejme aj preto, že ich organizátori ponúkali vo všetkých vekových kategóriách, teda od šiesteho ročníka základnej školy až po druhý ročník strednej. Najväčší rešpekt budila téma Ako funguje svet, ktorá zahŕňala fyziku a chémiu a bola určená pre žiakov prvého a druhého ročníka stredných škôl.

Všetci súťažiaci, ktorí sa v niektorej téme alebo v celkovom poradí umiestnili na prvých sto miestach, dostanú diplom a prví desiati aj zaujímavé vecné ceny. Najväčší experti sa môžu tešiť na i-Pody a iné mp3 prehrávače, USB kľúče, jazykové lexikóny na počítač, poukazy na vzdelávacie kurzy či knižné darčekové poukážky. Jeden spomedzi najúspešnejších účastníkov, ktorého vyžrebujú, sa stane majiteľom notebooku.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Onedlho odovzdajú prestížne hudobné ceny Grammy
<< predchádzajúci článok
Brzdná dráha vládneho auta je rovnaká ako obyčajného