28. septembra 2006

Pohár UEFA - Bruggy - Ružomberok 1:1

Futbalisti slovenského majstra a víťaza Slovenského pohára z uplynulej sezóny MFK Ružomberok remizovali v odvetnom stretnutí Pohára UEFA 2006/2007 na ihrisku belgického FC Bruggy 1:1 a z ďalších ...

BRUGGY 28. septembra (WEBNOVINY) - Futbalisti slovenského majstra a víťaza Slovenského pohára z uplynulej sezóny MFK Ružomberok remizovali v odvetnom stretnutí Pohára UEFA 2006/2007 na ihrisku belgického FC Bruggy 1:1 a z ďalších bojov vypadli. Úvodný gól zápasu strelil v 29. min po hrubej chybe domáceho brankára Stijnena ružomberský kanonier Rák. V poslednej minúte riadneho hracieho času sa však domácim podarilo vyrovnať, Hajdúcha rovnako ako pred dvoma týždňami v Ružomberku prekonal Balaban, a to strelou k ľavej žrdi. Keďže Bruggy pred dvoma týždňami v prvom zápase na Liptove vyhrali 1:0, postupujú do skupinovej fázy druhej najvýznamnejšej európskej klubovej súťaže.

FC Bruggy - MFK Ružomberok 1:1 (0:1) - prvý zápas 1:0, postupuje FC Bruggy
Góly: 90. Balaban - 29. Rák, ŽK: 67: Klukowski - 26. Siva, rozhodovali: Dereli - Eyisoy, Gökcü (všetci Tur.), 8425 divákov

Bruggy: Stijnen - Priske, Maertens, Clement, Klukowski - Yulu-Matondo, Leko (75. Vermant), Englebert, Blondel, - Balaban (90.+ Ishiaku), Salou (75. Roelandts)

Ružomberok: Hajdúch - Siva, Dvorník, Laurinc, Pospíšil - Zošák, T. Sedlák, Maslo (85. Dovičovič), Žofčák, Božok (66. Rychlík) - Rák

Prvú akciu, ktorú možno označiť ako šancu, predviedli domáci na začiatku 6. minúty. Salou dostal prihrávku medzi dvojicu obrancov Ružomberka a sám postupoval na Hajdúcha. Vrútil sa až do pokutového územia, ale tam sa sám zamotal a Laurincovi už nerobilo problém odpratať loptu do bezpečia. Na druhej strane sa nečakane ponúkla príležitosť Žofčákovi, keď sa na hranici 16-ky ocitol nikým nestrážený pred domácim gólmanom Stijnenom, ale vystrelil slabo a rovno do rúk brankára. Krátko po uplynutí úvodnej štvrťhodiny to z dobrých 30 m skúšal opäť Salou, ale lopta išla tesne nad pravý horný roh Hajdúchovej svätyne. Hneď z protiútoku mohol skóre zápasu otvoriť Rák, nečakane zmenil smer lopty smerujúcej prudko zľava, ale Stijnen opäť ukázal dobrý postreh a na dvakrát dostal loptu pod svoju kontrolu. Končila sa predposledná minúta prvej polhodiny zápasu, keď dlhý center za obranu domácich poslal Žofčák. Brankár FC Bruggy vybehol proti Rákovi, ktorý loptu sledoval, tá však tesne pred hranicou pokutového územia skočila a Stijnen na ňu nedosiahol. Najlepšiemu strelcovi uplynulého ročníka Corgoň ligy a jednému z trojice lídrov tabuľky strelcov v aktuálnom ročníku najvyššej slovenskej súťaže už potom nerobilo problém dostať ju do prázdnej bránky. Bol to vôbec prvý gól, ktorý bronzové družstvo uplynulej sezóny v najvyššej belgickej súťaži v aktuálnej sezóne dostalo pred vlastnými divákmi. Domácich to prebralo a Hajdúch sa predviedol pri jedovatej strele Engleberta z 12-13 m. Záver prvej polovice stretnutia bol hektický. Bruggy chceli ísť do kabín s remízou, ale obrana hostí všetko zvládala. Naopak, už v nadstavenom čase mohol pridať ďalší gól do domácej siete Žofčák, loptu z jeho kopačky smerujúcu po zemi k pravej žrdi vytlačil Stijnen na roh, ktorý už turecký rozhodca Dereli ani nedovolil rozohrať a odpískal polčasovú prestávku.
Druhý polčas sa začal očakávaným náporom domácich. Nervozita im však očividne zväzovala nohy a v rozhodujúcich momentoch akoby nevedeli, čo s loptou urobiť. Kazili aj jednoduché prihrávky a strelecké pokusy končili ďaleko mimo. Takmer stále sa však hralo na polovici Liptákov, aj ich jediný útočník Rák často operoval na hranici vlastného pokutového územia. Po štvrťhodine zdiaľky vystrelil Balaban a štipľavá strela takmer po zemi narobila Hajdúchovi poriadne problémy. Od 70. min už začala dochádzať trpezlivosť aj dovtedy skvele povzbudzujúcim domácim fanúšikom a z pomerne riedko zaplnených tribún sa začínal ozývať piskot. Do ďalšej šance sa dostal po podbehnutí centra Hajdúchom Balaban, slovenský gólman však vzápätí svoju chybu napravil a jeho strelecký pokus vyrazil na roh. V 81. min chorvátsky útočník krížnou strelou síce Hajdúcha prekonal, ale loptu zastavila ľavá žrď bránky slovenského majstra. Dve minúty pred koncom mohol vedenie Ružomberčanov poistiť Dovičovič, ale vo výhodnej pozícii netrafil loptu. Na začiatku poslednej minúty spoza 16-ky hostí prudko vystrelil Blondel, Hajdúch s námahou vyrazil, zadáci Ružomberka nedokázali loptu odkopnúť do bezpečia, tá sa odrazila k Balabanovi a ten svoj ďalší pokus konečne premenil. Keďže Bruggy pred dvoma týždňami v prvom zápase na Liptove vyhrali 1:0, postupujú do skupinovej fázy druhej najvýznamnejšej európskej klubovej súťaže.