Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. februára 2009

Polomka nesplnila zákonnú povinnosť, tvrdí MDPT SRMinisterstvo dopravy (MDPT SR) dnes obvinilo Polomku zo zodpovednosti za sobotňajšiu haváriu autobusu na železničnom priecestí. Starosta obce Ján Lihan si podľa ministerstva nesplnil zákonnú ...Zdieľať
BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) - Ministerstvo dopravy (MDPT SR) dnes obvinilo Polomku zo zodpovednosti za sobotňajšiu haváriu autobusu na železničnom priecestí. Starosta obce Ján Lihan si podľa ministerstva nesplnil zákonnú povinnosť pri vzniku blízkeho lyžiarskeho strediska. Hovorca ministerstva Ľubomír Karásek vo vyhlásení pre médiá uviedol, že autobus sa na priecestí nikdy nemal ocitnúť, pretože cesta je určená len pre lesné mechanizmy, nie pre bežnú dopravu. Ak obec chcela na priecestí svetlá, mala ich zaplatiť a osadiť.


"Nikdy sa nerátalo s tým, že toto priecestie bude využívané na dopravu lyžiarov k lyžiarskemu vleku. Je pre mňa prekvapením, že starosta obce Polomka pán Lihan apeluje na osadenie tohto úseku svetelným signalizačným znamením. Je to totiž práve on, kto si mal už pri projektovaní lyžiarskeho strediska splniť zákonnú povinnosť. Takýto projekt okrem iných náležitostí musí vždy obsahovať aj plán na parkovacie miesta a samozrejme musí zahŕňať aj projekt pre prístupovú komunikáciu," uviedol Karásek.

Hovorca dodáva, že 7. júla 1999 dostala železnica (ŽSR) list z Obecného úradu Polomka, v ktorom obec žiada o úpravu podvalov na železničnom priecestí. Zároveň žiadala vybaviť priecestie výstražným osvetlením alebo odstrániť kríky brániace vo výhľade vodičom, pretože vybudovala na vleku zasnežovacie zariadenie, a preto bude na uvedenom úseku zvýšená premávka. "Potiaľto je všetko dobré! Ale! A to ale znamená presne to, že podľa § 11 odsek 1 zákona č. 164/1996 Zb. o dráhach a o zmene zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov križovanie dráh s pozemnými komunikáciami zriaďuje, rozširuje a zabezpečuje ten, v koho záujme k zmene dochádza. Teda konkrétne vybudovať zabezpečovacie zariadenie na tomto priecestí je možné, ale len a výhradne na náklady obce. A toto by mal predstaviteľ miestnej samosprávy vedieť," napísal Karásek.

ŽSR majú podľa MDPT SR dva listy, ktoré poslali Obecnému úradu v Polomke v rokoch 2000 a 2005. V prvom informujú o odovzdaní do údržby výstražného kríža pre priecestie bez závor, v ďalšom žiadajú obecný úrad o zabezpečenie opravy spomínaného dopravného značenia u správcu komunikácie. "Toto všetko sú verejne dostupné listiny. A žiadne iné listy, žiadna iná dokumentácia, že obec žiadala už desať rokov úpenlivo o nápravu a výmenu značenia jednoducho neexistuje," zdôraznil hovorca ministra dopravy.

Obec Polomka sa podľa MDPT SR rozhodla, že odkúpi pasienky a vybuduje na nich lyžiarske stredisko. "Zároveň podľa na Slovensku platných zákonov a predpisov musí odovzdať projekt, kde okrem iného je projekt na parkovacie miesta aj projekt prístupovej komunikácie a úplne samozrejme a tiež podľa platných zákonov musí, alebo správnejšie mala by vedieť, že osadiť priecestie novým signalizačným zariadením v tomto konkrétnom prípade je tiež povinnosťou obce."

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pamiatku obetí z Polomky si uctia mimoriadnym koncertom (24. 2. 2009)
 Jednu zranenú previezli z Banskej Bystrice do Partizánskeho (23. 2. 2009)
 Železnice dajú na priecestie v Polomke svetelnú signalizáciu (23. 2. 2009)
 S obeťami nehody autobusu sa rozlúčia vo štvrtok na námestí (23. 2. 2009)
 Tragédiu z Polomky bude vyšetrovať špecializovaný tím (23. 2. 2009)
 Stav ťažko zranených z nehody v Polomke sa nezhoršil (22. 2. 2009)
 Krízový štáb rieši návrat zranených a obetí (22. 2. 2009)
 V Bánovciach zasahujú psychológovia (22. 2. 2009)nasledujúci článok >>
Indexy akcií za uplynulý týždeň poklesom lámali historické minimá
<< predchádzajúci článok
Nokia ponúka pracovníkom odškodné za dobrovoľný odchod

Polomka nesplnila zákonnú povinnosť, tvrdí MDPT SR - diskusné fórum čitateľov

zodpovednosť24.2. 20:24:51
Starosta25.2. 3:56:16