Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. marca 2019

Venezuelskí štátni zamestnanci sa vrátia do práce, elektrinu obnovujúIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Caracas 14. marca (TASR) - Zamestnancov venezuelského verejného sektora vláda vyzvala, aby sa vo štvrtok vrátili do práce po takmer týždňovej prestávke spôsobenej najväčším výpadkom elektriny v dejinách krajiny, ktorý ešte viac zosilnil hnev obyvateľov voči prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Výzvu štátnym zamestnancom zverejnil v stredu večer venezuelský minister pre komunikáciu a informácie Jorge Rodríguez, informovala tlačová agentúra AFP.


Výpadok elektriny prerušil osvetlenie, dopravu či distribúciu vody v 22 z 23 štátoch Venezuely a prinútil úrady vyhlásiť od minulotýždňového piatka pracovné voľno pre štátnych zamestnancov a štátne školy. Výpadok spôsobil, že zásoby potravín v chladničkách začali ľuďom hniť a niektorí obyvatelia Caracasu boli donútení brať vodu z kanalizácie, keďže "kohútiky vyschli".

Dodávky elektriny obnovili vo venezuelskom hlavnom meste Caracas a v ďalších regiónoch v utorok, ale západné oblasti krajiny boli bez elektriny ešte aj v stredu, a to aj druhé najväčšie mesto Maracaibo. Tam ľudia vyrabovali vyše 500 obchodov.

Výpadok elektriny prehĺbil už aj tak ťažkú ekonomickú krízu vo Venezuele. Podľa ekonomicko-analytickej firmy Ecoanalítica stála táto situácia Venezuelu v prepočte 875 miliónov dolárov.

"Vôbec nebola voda, elektrina, lieky, peniaze v hotovosti, doprava. Bolo to strašné," povedala pre agentúru AFP obyvateľka Caracasu Victoria Milanová (40).

"Prezident Nicolás Maduro rozhodol, že práca zamestnancov sa obnoví od zajtrajška, teda od štvrtka," uviedol Rodríguez v stredu večer v príhovore v štátnej televízii a dodal, že školy zostanú zatvorené ešte jeden nasledujúci deň.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruská tajná služba FSB zažalovala denník Novaja gazeta za očierňovanie
<< predchádzajúci článok
Portugalskí policajti demonštrovali, žiadali vyššie platy a dôchodky

Venezuelskí štátni zamestnanci sa vrátia do práce, elektrinu obnovujú - diskusné fórum čitateľov