Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. novembra 2019

Potvrdenia z krajín EÚ možno Sociálnej poisťovni predložiť v origináliAk poistenec Sociálnej poisťovne (SP), ktorý časť svojho pracovného alebo súkromného života prežil, respektíve spojil s niektorou inou členskou krajinou EÚ alebo krajinou, na ...Zdieľať
Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 7. novembra (TASR) - Ak poistenec Sociálnej poisťovne (SP), ktorý časť svojho pracovného alebo súkromného života prežil, respektíve spojil s niektorou inou členskou krajinou EÚ alebo krajinou, na ktorú sa vzťahujú koordinačné nariadenia EÚ, musí pri vybavovaní svojej záležitosti predložiť určité dokumenty zo zahraničia. Ide napríklad o potvrdenie o narodení dieťaťa, potvrdenie o žití, potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti a podobne.


Ako informuje SP, vystačí si pritom s ich originálnou verziou, úradný preklad nie je potrebný, ak je daný dokument v jednom z úradných jazykov krajiny EÚ, v ktorej ho vystavili, alebo ak je v niektorom inom neúradnom jazyku, ktorý daná krajina uznáva.

Takéto zjednodušenie vyplýva z pravidiel EÚ týkajúcich sa úradne osvedčených listín. Tieto pravidlá verejným orgánom, teda aj SP, stanovujú pokyny, ktorými sa musia riadiť pri vybavovaní vybraných dokumentov vydaných v inej krajine EÚ. Podľa nich pri predkladaní dokumentu, originálu alebo jeho overenej kópie, ktorý vydali orgány v jednej krajine EÚ, musia orgány v inej krajine EÚ uznať predložený doklad ako autentický, a to bez tzv. apostily, ktorou sa potvrdzuje jeho pravosť.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súd rozhoduje o Vladmírovi M., obvinenom v prípade vraždy L.Basternáka
<< predchádzajúci článok
Produkcia nemeckého priemyslu v septembri klesla

Potvrdenia z krajín EÚ možno Sociálnej poisťovni predložiť v origináli - diskusné fórum čitateľov