Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

25. mája 2021

Poverčivosť zabránila šerpovi zdolať Mount Everest rekordný 26. raz, svoj pokus vzdal pre zlý senNepálsky šerpa vzdal svoj pokus o rekordné, 26. zdolanie Mount Everestu pre zlý sen. Na budúci rok sa však chce oň pokúsiť znovu. Šerpa Kami Rita ...Zdieľať
nepal_everest_record_32392 3b2c372981ab4ee98c12c1883600af77 676x462 25.5.2021  - Nepálsky šerpa vzdal svoj pokus o rekordné, 26. zdolanie Mount Everestu pre zlý sen. Na budúci rok sa však chce oň pokúsiť znovu. Šerpa Kami Rita už vrchol najvyššej hory sveta tento mesiac dosiahol 25. raz, no ďalší pokus vzdal.


„Pokúšal som sa (26. raz) a dostal som sa do tábora číslo tri, no potom sa zhoršilo počasie a ja som mal veľmi zlý sen," vysvetlil Rita v utorok po návrate helikoptérou do Káthmandu.

Návrat bez slávnostného sprievodu


„Bohovia mi vraveli, aby som nešiel a keďže naozaj verím v Boha, rozhodol som sa vrátiť," doplnil, no o svojom sne odmietol bližšie hovoriť.

Po návrate na letisko v hlavnom meste Nepálu ho privítali manželka, niekoľko priateľov a vládnych predstaviteľov, no pre lockdown v súvislosti s pandémiou koronavírusu, nenasledoval žiadny slávnostný sprievod.

Šerpovia veria, že Everest je bohyňa a pred výstupom naň vždy absolvujú náboženský obrad.

Skoro každý rok na Evereste


Rita a ďalších 11 šerpov vyliezlo 7. mája na vrchol Mount Everestu, aby upevnili laná a umožnili stovkám ďalších horolezcov dostať sa po ľadovej ceste až na vrchol.

Päťdesiatjedenročný Rita prvý raz vyliezol na Everest v roku 1994 a odvtedy absolvoval výstup takmer každý rok.

Okrem 25 výstupov na 8 849 metrov vysoký Mount Everest vyliezol aj na ďalšie vrcholy, medzi nimi napríklad K2, Čho Oju, Manaslu alebo Lhoce.


Zdroj: Webnoviny.sk - Poverčivosť zabránila šerpovi zdolať Mount Everest rekordný 26. raz, svoj pokus vzdal pre zlý sen © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Predstierali výstup na vrchol Everestu, teraz nemôžu do Nepálu (11. 2. 2021)nasledujúci článok >>
JEDINEČNÝ ZÁŽITOK: Nenechajte si ujsť najväčší spln v roku 2021
<< predchádzajúci článok
Video: Lukáš Adamec predstavil nový videoklip k piesni Život Je Boj. Bude z nej nová hokejová hymna?

Poverčivosť zabránila šerpovi zdolať Mount Everest rekordný 26. raz, svoj pokus vzdal pre zlý sen - diskusné fórum čitateľov