Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. augusta 2013

Pozor na kolapsy, ochladenie ľuďom neprinieslo úľavuAni prechodné zmiernenie teplôt neprinieslo mnohým ľudom úľavu. Zdravotní záchranári pomáhali v stredu 31. júla v 104 prípadoch kolapsov z tepla, pričom v 65 prípadoch bola nutná hospitalizácia, ...Zdieľať
horucavy BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Ani prechodné zmiernenie teplôt neprinieslo mnohým ľudom úľavu. Zdravotní záchranári pomáhali v stredu 31. júla v 104 prípadoch kolapsov z tepla, pričom v 65 prípadoch bola nutná hospitalizácia, agentúru SITA o tom informoval hovorca Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby SR Boris Chmel.


Príliš dlhý pobyt na slnku a dehydratácia spôsobili vážne zdravotné problémy 67 ženám, 36 mužom a jednému dieťaťu. Najčastejšie ku kolapsom volali záchranárov v Prešovskom kraji, kde zaznamenali 16 výjazdov a najmenej v Trenčianskom kraji, kde zdravotní záchranári pomohli deviatim ľuďom.

Odporúčame aj:

Pri prehriatí zvieraťa treba ihneď navštíviť veterinára

Zvieratá v ZOO počas horúčav sprchujú

Horúčavy vplývajú na organizmus, pozor na stravu a infekcie

Zásady, ktoré by mali ľudia dodržiavať počas horúčav

Slnko je pre deti mimoriadne nebezpečné, varujú lekári

Pozor v horúčavách na klimatizáciu, spôsobuje problémy

Zamestnávatelia musia v horúčavách zabezpečiť aj pitný režim V nedeľu a pondelok, keď júlová vlna horúčav na Slovensku vrcholila, mali zdravotní záchranári vyše 150 výjazdov denne ku kolapsom z tepla.

Horúce počasie od 2. do 7. júla a následne aj posledných deväť júlových dní prinieslo Záchrannej zdravotnej službe SR množstvo práce.

“V tomto období záchranári pomohli 1 605 ľuďom s kolapsami z tepla, z čoho žien bolo 920, mužov 622 a detí 63,“ doplnil pre SITA Boris Chmel.

Dodal, že od polovice júna až do konca júla privolali zdravotných záchranárov k 24 utopeným.

Ďalšia vlna extrémnych horúčav, ktoré Slovensko začali trápiť minulý týždeň, vyvrcholila v pondelok 29. júla, keď miestami teplomer vystúpil na 36 až 37 stupňov Celzia.

Po krátkom zmiernení teplôt, ktoré na Slovensko v utorok priniesol studený front, sa opäť očakávajú horúce dni. Podľa predpovedí Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) môžu teploty najbližších päť dní dosiahnuť 30 až 35 stupňov Celzia.

Kolapsom z tepla možno predchádzať pitím množstva tekutín, najmä čistej vody, minerálnych vôd, či ovocných alebo zeleninových štiav. Pomôže aj ľahká strava.

Dôležitý je tiež minimálny pobyt na horúcom slnku, hlavne medzi 11:00 a 15:00. Ak to je už nevyhnutné a slnku sa vyhnúť nemôžeme, mali by sme si chrániť hlavu šatkou, klobúkom, či šiltovkou a nosiť voľné vzdušné oblečenie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Hrebienku sa cez víkend chystajú Medvedie dni
<< predchádzajúci článok
Diaľničiari uzavreli jeden pruh na diaľnici D2 v smere do Bratislavy

Pozor na kolapsy, ochladenie ľuďom neprinieslo úľavu - diskusné fórum čitateľov