Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

01. apríla 2019

Pracovníci v sociálnych službách môžu získať cenu Dobré srdcePracovníci v sociálnych službách sa môžu po prvý raz uchádzať o Národnú cenu starostlivosti Dobré srdce. Dôvodom vyhlásenia ankety je morálne ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič
Bratislava 1. apríla (TASR) – Pracovníci v sociálnych službách sa môžu po prvý raz uchádzať o Národnú cenu starostlivosti Dobré srdce. Dôvodom vyhlásenia ankety je morálne ohodnotenie pomáhajúcich profesií v sociálnych službách. Anketa má deväť kategórií. Záštitu nad ocenením prevzal predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD). Projekt odštartovali jeho organizátori v pondelok na tlačovej konferencii.


Zamestnávatelia, kolegovia, prijímatelia služieb, ich príbuzní alebo široká verejnosť, ktorá pozná vzorného pracovníka v oblasti sociálnych služieb, ho môže do ankety prihlásiť od 1. apríla do 1. mája cez elektronickú prihlášku alebo formou listu. "Pracovníci v sociálnych službách sú tu pre nás, keď nám alebo našim blízkym nie je práve najlepšie, keď sme v sociálnej či zdravotnej tiesni a potrebujeme pomoc. Ale dnes ich je stále menej. Časť odišla do cudziny a časť do iných profesií. Tým, čo v sociálnych službách zostali napriek nízkym mzdám a odovzdávajú im prijímateľom služieb okrem profesionálneho postoja aj dobré srdce, treba konečne aj verejne poďakovať," priblížila pre TASR myšlienku projektu autorka a koordinátorka Národnej ceny starostlivosti Dobré srdce a predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb (APSS) SR Anna Ghannamová.

Anketa pozostáva z kategórií opatrovateľka, sestra v sociálnych službách, ďalší odborný pracovník v sociálnych službách (sociálny pracovník, fyzioterapeut, asistent liečebnej výživy), no napríklad aj manažér. Okrem takýchto osôb sa môžu o cenu uchádzať ďalší aktéri v sociálnych službách. Ocenený môže byť napríklad aj dobrovoľník, ale aj samotný poskytovateľ sociálnych služieb. Medzi oceňovanými je aj kategória novinár, ktorý píše o sociálnych službách a tiež filantrop pre sociálne služby. Ako Ghannamová priblížila, nemusí to byť len komerčná firma, ktorá daruje prostriedky pre sociálne služby, ale aj fyzická osoba, ktorá sa venuje zbieraniu financií pre sociálne služby. Deviatou kategóriou je Dobré srdce za výnimočný počin pre sociálne služby. Nominanta v tejto kategórii určuje odborná porota.

Jej členmi sú štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš, štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Jaroslav Ridoško, komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek SR Iveta Lazorová, projektová koordinátorka a koordinátorka dobrovoľníckych programov Magdaléna Šimková, štatutárna zástupkyňa nezávislej platformy SocioFórum Lýdia Brichtová, predseda Zväzu poskytovateľov sociálnych služieb SR Anton Machola, podpredsedníčka APSS SR Božena Bušová a predsedníčka APSS SR Anna Ghannamová.

Víťazi v jednotlivých kategóriách budú vyhlásení na slávnostnom galavečere 27. mája v bratislavskej Starej tržnici. Ten odvysiela na svojich obrazovkách RTVS. Režisér Nikita Slovák prezradil, že počas slávnostného odovzdávania cien vystúpia speváčky Celeste Buckingham, Sima Martausová či Misha. Prekvapenie podľa Slováka chystá aj herec Marek Majeský. Galavečer bude moderovať herec a moderátor Juraj Bača.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ferrero kupuje za 1,3 mld. USD značky Keebler a Famous Amos
<< predchádzajúci článok
EÚ musí lepšie uskladňovať energiu, aby splnila klimatické ciele

Pracovníci v sociálnych službách môžu získať cenu Dobré srdce - diskusné fórum čitateľov