Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júna 2010

Pre Irán je rezolúcia OSN zdrap papieraIránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád v piatok opäť využil príležitosť a podrobil tvrdej kritike Bezpečnostnú radu OSN, ktorá v stredu schválila ďalšie sankcie voči islamskej ...Zdieľať
ahmadinedzad Foto: SITA/AP ŠANGHAJ 11. júna (WEBNOVINY) - Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád v piatok opäť využil príležitosť a podrobil tvrdej kritike Bezpečnostnú radu OSN, ktorá v stredu schválila ďalšie sankcie voči islamskej republike. Kontroverzný iránsky líder však nešetril ani tradičného nepriateľa Izrael. Práve podpora židovského štátu zo strany Washingtonu podľa jeho názoru dokazuje, že Američania nemajú reálny záujem o svet bez jadrových bômb a nukleárnu technológiu si chcú nechať iba pre seba a svojich spojencov. Dokumentuje to práve stredajšia rezolúcia BR OSN, ktorá je podľa Ahmadínedžáda chybou zo strany amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý sa o tom sám čoskoro presvedčí. Iránsky prezident zaútočil aj na samotný výkonný orgán OSN, ktorý nazval nástrojom diktatúry v rukách USA.


"Rezolúcia je bezcenným zdrapom papiera, ktorý nemá žiadny účinok. Myslím, že Obama urobil veľkú chybu a veľmi skoro pochopí, že si tým zahatal cestu pre priateľské vzťahy s iránskym ľudom," povedal Ahmadínedžád počas svojho prejavu na výstave EXPO konajúcej sa v čínskom Šanghaji. Podľa jeho slov postoj USA dokumentuje ich farizejský postoj, keďže im "neprekáža mať v regióne sionistický režim s jadrovými bombami". "Snažia sa zachrániť tento režim, no sionistický režim neprežije, lebo je už mŕtvy," dodal Ahmadínedžád. Iránsky prezident sa však v tejto súvislosti vyhol kritike Ruska a Číny, ktoré taktiež sankcie pri hlasovaní podporili. Ako uviedol, naším hlavným problémov sú USA, s ostanými nemáme problém.

Bezpečnostná rada ako výkonný orgán OSN prijal v stredu štvrtú sériu sankcií voči Iránu po tom, ako Teherán opakovane nespolupracoval a nereagoval na výzvy medzinárodného spoločenstva a Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v súvislosti s jeho kontroverzným jadrovým programom. Západné krajiny islamskú republiku upodozrievajú zo snahy o výrobu jadrových zbraní, na čo Teherán reaguje tvrdením o výlučne mierovom zameraní svojho nukleárneho programu. Za novú rezolúciu hlasovalo 12 členských štátov z 15-členného panelu, Turecko a Brazília hlasovali proti, Libanon sa hlasovania zdržal.

Rezolúcia z dielne USA rozširuje zbrojné embargo a zavádza opatrenia zamerané proti iránskemu bankovému sektoru. Dokument umožní aj prehliadky lodí na otvorenom mori v prípade podozrenia, že prepravujú zakázaný materiál do Iránu alebo z Iránu. Dodatky k rezolúcii rozširujú o 40 mien zoznam jednotlivcov a subjektov, ktorých sa týkajú cestovné obmedzenia a finančné sankcie.

SITA/AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Číňan dostal za pobodanie 16 školákov trest smrti
<< predchádzajúci článok
Automobilky Saab a BMW rokujú o spolupráci

Pre Irán je rezolúcia OSN zdrap papiera - diskusné fórum čitateľov