Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. marca 2007

Predstavitelia Pravoslávnej cirkvi sa stretli na XII. snemePravoslávna cirkev v českých krajinách a na Slovensku je jedinou historickou cirkvou v bývalom Československu, ktorá stále zvyšuje počet svojich veriacich, konštatoval to na XII. sneme tejto cirkvi ...Zdieľať

PREŠOV 9. marca (WEBNOVINY) – Pravoslávna cirkev v českých krajinách a na Slovensku je jedinou historickou cirkvou v bývalom Československu, ktorá stále zvyšuje počet svojich veriacich, konštatoval to na XII. sneme tejto cirkvi metropolita Kryštof, arcibiskup pražský, metropolita Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku. Za posledných desať rokov sa počet veriacich zvýšil o jednu tretinu, hlavne vďaka prisťahovalcom a robotníkom z Ukrajiny a Ruska. K 50-tisíc veriacim na Slovensku a 25-tisíc v Českej republike pribudli tak veriaci iných národností. Snem preto uložil duchovným povinnosť hľadať veriacich na nových miestach, poskytnúť im pastoráciu, vytvárať tu nové farnosti a podľa potreby aj nové biskupstvá. Tradične veriaci vidiek sa vyľudňuje, nastal výrazný odliv pravoslávnych do veľkých miest. V Českej republike sa tento proces už začal. Je potrebné zriadiť nové eparchie v Komárne, v Karlových Varoch alebo v Mariánskych Lázních.

Pravoslávna cirkev chce viac pracovať s mládežou. Prijala uznesenie, podľa ktorého je potrebné podchytiť jej aktivity, rozvíjať duchovný život, zriadiť nové monatiery pre duchovný život v kláštornom prostredí. Aktuálny je monastier v Ladomirovej v okrese Svidník.

Podľa metropolitu Kryštofa cirkvi chýba komunikácia, ako vo vnútri, tak aj navonok. Delegáti snemu preto prijali rozhodnutie o zriadení tlačovej agentúry Pravoslávnej cirkvi, ktorá by poskytovala informácie o dianí vo vnútri cirkvi, zvlášť na Slovensku a zvlášť v Čechách.

XII. snem prijal vo vzťahu k veriacim výzvu, v ktorej sa hovorí o intenzívnejšej starostlivosti o deti a mládež, „ktorá je prítomnosť i budúcnosť cirkvi“. Snem zdôraznil potrebu misijnej prípravy, prehĺbenia sociálnej filantropie medzi veriacimi. V ďalšej časti sa hovorí o negatívnom vplyve prudkého rozvoja vedy a techniky na človeka, jej výdobytky prinášajú okrem pozitív aj veľké nebezpečenstvo, ktoré sa prejavuje egoistickým zásahom do života na zemi porušovaním pravidiel ekológie.

Snem tiež upozornil na potrebu ochrany života vo všetkých formách a podobách. Najvyšší pravoslávny duchovný zdôraznil, že cirkev je povinná viac ochraňovať a pomáhať kresťanskej rodine, ktorá je v modernej spoločnosti vystavená neprimeraným tlakom. Metropolita Kryštof vyzval veriacich, aby sa 26. mája zúčastnili na najväčšom stretnutí pravoslávnych veriacich v Mikulčiciach v Českej republike, kde prijali pozvanie aj významní predstavitelia pravoslávnych zo zahraničia.

Snem, ktorý je podľa Ústavy Pravoslávnej cirkvi najvyšším vieroučným, ústavodarným, správnym a cirkevno-kanonickým orgánom, sa koná každých šesť rokov.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Neďaleko hraníc s Ukrajinou chytili pašerákov cigariet
<< predchádzajúci článok
Fico je spokojný s dohodou EÚ o obnoviteľných zdrojoch

Predstavitelia Pravoslávnej cirkvi sa stretli na XII. sneme - diskusné fórum čitateľov

Utajovaná história cirkvi10.3. 7:37:35