Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. mája 2007

Preveria sťažnosť na pomery v hodkovskom domoveKOŠICE 21. mája (WEBNOVINY) – Na Úrad Košického samosprávneho kraja (KSK) doručili anonymnú sťažnosť na situáciu v Domove sociálnych služieb pre mentálne postihnutých mužov v Hodkovciach okres Spišská Nová Ves, ktorý ...Zdieľať

KOŠICE 21. mája (WEBNOVINY) – Na Úrad Košického samosprávneho kraja (KSK) doručili anonymnú sťažnosť na situáciu v Domove sociálnych služieb pre mentálne postihnutých mužov v Hodkovciach okres Spišská Nová Ves, ktorý spravuje na základe zmluvy s KSK nezisková organizácia Domovina. V sťažnosti sa uvádza, že v domove sa klientom podáva od nástupu nového vedenia viac liekov, injekcie sa pichajú za trest, klientov údajne bijú a vraj sa tu konajú poľovnícke akcie, kedy sú klienti zatváraní na izbách, aby nerušili.

Ako dnes pre agentúru SITA uviedol riaditeľ neziskovej organizácie Domovina Juraj Beňa, tvrdenia v anonyme nie sú pravdivé. „Tento týždeň chcem zorganizovať verejné zhromaždenie zamestnancov za účasti pracovníkov sociálneho odboru Úradu KSK. Som zvedavý, či mi to povie niekto do očí, čo sa tvrdí v anonyme. Ja sa kritike nebránim, ale komunikovať by sme mali tvárou v tvár a nie cez anonymné listy,“ povedal Beňa.

„Anonymná sťažnosť bola doručená na KSK, zaevidovaná v protokole sťažností, pridelená odboru sociálnych vecí na vybavenie a bude ju prešetrovať aj správna rada. Sťažnosť bude vybavená v zákonom stanovenej lehote,“ informovala agentúru SITA vedúca odboru sociálnych vecí Úradu KSK Zuzana Jusková. Dodala, že zamestnancov budú o záveroch šetrenia informovať.

Podľa Juskovej ide o zariadenie poskytujúce sociálne služby a zamestnanci zariadenia nesmú vykonávať zdravotnícke úkony. V zariadení vykonávajú zdravotnícku činnosť lekári, ktorí predpisujú lieky a vykonávajú zdravotnícke úkony. „ KSK vykonal niekoľko metodických návštev, počas ktorých nebolo zistené žiadne použitie telesných trestov a iných obmedzení,“ povedala Jusková. Doložila, že konanie poľovníckych akcií nie je predmetom zmluvy a KSK doteraz nemal žiadne informácie, že by sa tam podobné akcie konali.

Košický samosprávny kraj ako vlastník kaštieľa v Žehre-Hodkovciach má s Domovinou uzatvorenú zmluvu o nájme hnuteľného a nehnuteľného majetku a zmluvu o poskytnutí finančného príspevku na úhradu nákladov za sociálnu službu. KSK podľa Juskovej kontroluje úroveň poskytovania sociálnych služieb a hospodárenie s finančným príspevkom. Dozor nad dodržiavaním základných ľudských práv a slobôd občanov pri poskytovaní sociálnych služieb vykonáva ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sylvester Stallone musí zaplatiť pokutu za pašovanie
<< predchádzajúci článok
Veľká Británia vydá známky s Harrym Potterom