Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. decembra 2010

PROCHÁZKA: Ak vláda padne, súčasnú koalíciu už nevytvoríAk by pre voľbu generálneho prokurátora podala premiérka Iveta Radičová demisiu, súčasné koaličné strany by už koalíciu v rovnakom zložení ...Zdieľať
bez nazvu Poslanec za KDH Radoslav ProcházkaFoto: SITA/Peter Hudec BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) - Ak by pre voľbu generálneho prokurátora podala premiérka Iveta Radičová demisiu, súčasné koaličné strany by už koalíciu v rovnakom zložení vytvoriť nevedeli, vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy poslanec za KDH Radoslav Procházka. Koaličným poslancom, ktorí hlasovali za Dobroslava Trnku, odkázal, že ak si myslia, že len vymenia premiérku a táto koalícia pôjde ďalej s iným premiérom, tak sa mýlia. "Myslím si, že ak padne premiérka, tak táto koaličná zostava už sa dohromady nedá, a myslím si, že jediný relevantný kandidát na koalíciu so Smerom v takom prípade, by bola SDKÚ-DS," vyhlásil Procházka. Podľa neho by prezident po prípadnom páde súčasnej vlády poveril zostavovaním novej predsedu opozičnej strany Smer-SD Roberta Fica. "Nemyslím si, že by to bolo KDH, ktoré by profitovalo v zmysle účasti na vláde z tej novej situácie, myslím si, že by to mohla byť výlučne SDKÚ-DS". Procházka povedal, že ak nehlasovali v poslednej voľbe za Dobroslava Trnku poslanci za SDKÚ-DS, tak "Trnka nedostal ani jediný hlas z koalície".


Podľa predsedu Smeru-SD a podpredsedu Národnej rady SR Roberta Fica je vzniknutá situácia racionálnym vyvrcholením toho, že "vládne zlepenec". Fico v diskusii odmietol, že by sa strana Smer-SD snažila ovplyvniť alebo kúpiť koaličných poslancov. "Ja za bodrel a chaos vo vládnej koalícií nemôžem," vyhlásil. Fico zopakoval, že štvrtková voľba generálneho prokurátora nemala s tajnou voľbou nič spoločné a spochybnil kontrolné mechanizmy koaličných strán. Radičová sa podľa Fica poslancom hrubo vyhráža. To je vyhrážanie sa, ktoré by som si vedel do určitej miery premeniť aj na stranícky príkaz, povedal Fico a pripomenul, že poslanec NR SR vykonáva svoj mandát slobodne a nie je viazaný žiadnymi príkazmi. "Zbavuje to individuálneho poslanca slobodného výkonu svojho vlastného mandátu," konštatoval Fico. Podľa neho kontrolné mechanizmy, ktoré si koaličné strany pri voľbe generálneho prokurátora dohodli, mali sledovať, či poslanci konali podľa príkazu straníckej centrály.

Procházka uviedol, že ak by koalícia pristúpila k tomu, že by tajnú voľbu zmenila na verejnú, muselo by ísť o širšiu dohodu, ktorú by podporila aj opozícia, čo Fico odmietol. Procházka vylúčil, že vyhlásenie Ivety Radičovej o odstúpení z postu premiérky v prípade, ak poslanci opäť zvolia za generálneho prokurátora Trnku, je nátlak na poslancov. Podľa Fica pri ďalšej voľbe prokurátora, ktorá bude v utorok na budúci týždeň, si všetci poslanci prevezmú hlasovacie lístky, no dostanú zákaz vhodiť ich do urny. "Vyjdú von s lístkami, čo znamená, že všetci sa budú prezentovať vonku mimo tej hlasovacej miestnosti," povedal Fico. Procházka to označil za jednu z možností, ale zdôraznil, že na nej nie je konečná zhoda.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KOŠICE: Mikulášska jazda historickým motoráčikom Magduška
<< predchádzajúci článok
NITRA: Primátor a noví poslanci zložia sľub 17. decembra

PROCHÁZKA: Ak vláda padne, súčasnú koalíciu už nevytvorí - diskusné fórum čitateľov