Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. júla 2019

Prvé vydanie Eugena Onegina vydražili za takmer pol milióna libierIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Turanovič
Londýn 10. júla (TASR) - Prvé vydanie románu ruského spisovateľa Alexandra Sergejeviča Puškina Eugen Onegin vydražili na utorkovej aukcii v Londýne za 467.300 libier (519.000 eur). Informovala o tom agentúra TASS.


Vzácnu knihu, ktorá vyšla v roku 1825 v Petrohrade, ponúkla do dražby renomovaná aukčná spoločnosť Christie's. Predala sa za trojnásobne vyššiu sumu, než sa očakávalo.

Veršovaný román Eugen Onegin patrí medzi najznámejšie diela ruskej literatúry. Vychádzal na pokračovanie v rokoch 1825-1832 a súborné vydanie vytlačili v roku 1833.

Najvyšší záujem zberateľov na londýnskej dražbe vyvolal prvá kapitola Eugena Onegina v pôvodnej väzbe, ktorú spoločnosť Christie's označila za "bibliografický unikát najvyššieho rangu". Zberateľom ju ponúkli ako súčasť rozsiahlej súkromnej zbierky pozostávajúcej z viac než 120 vzácnych tlačí - vrátane diel Michaila Lermontova, Fiodora Dostojevského, Leva Tolstého a ďalších ruských spisovateľov.

Odhady dvojnásobne prevýšila cena dvoch zväzkov poviedok Nikolaja Gogoľa Večery na dedine neďaleko Dikaňky (1831-1832), ktoré sa predali v prepočte za 195.000 eur. Výtlačok Puškinovej básne Ruslan a Ľudmila z roku 1820 vydražili za 160.000 eur a prvú zbierku bájok Ivana Krylova z roku 1809 za 83.000 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel americký herec, známy z trilógie Muži v čiernom
<< predchádzajúci článok
Viva Musica! festival pridáva špeciálny koncert na hladine fontány

Prvé vydanie Eugena Onegina vydražili za takmer pol milióna libier - diskusné fórum čitateľov