Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

19. januára 2022

Prvý počítač na svete s umelou inteligenciou na úrovni ľudského mozgu predstavili v Slovenskom pavilóne na Expo 2020 DubajSlovensko na svetovej výstave Expo 2020 Dubaj predstavilo univerzálny procesor Prodigy od slovenskej firmy Tachyum. Ten poháňa superpočítač, ktorý sa svojimi vlastnosťami umelej inteligencie vyrovná podľa svojich tvorcov ľudskému mozgu.Zdieľať
Prvý počítač na svete s umelou inteligenciou  na úrovni ľudského mozgu

Svetová výstava v Dubaji sa tento týždeň venuje globálnym cieľom trvalo udržateľného rozvoja, pričom Slovensko opäť predstavuje inovatívne riešenia a dokazuje, že aj v tejto medzinárodnej debate má svetu čo ponúknuť. Do Slovenského pavilónu pri príležitosti tohto tematického bloku zavítala delegácia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) pod vedením štátnej tajomníčky Ingrid Brockovej, spolu s podnikateľskou misiou pod záštitou Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

 

Slovenská firma Tachyum v spolupráci s MZVEZ SR pripravila podujatie s podrobnou diskusiou o význame umelej inteligencie a superpočítačov, ktoré sa svojim vývojom v roku 2022 približujú úrovni ľudského mozgu. Diskusiu otvorila štátna tajomníčka rezortu zahraničných vecí Ingrid Brocková a hlavným rečníkom bol  Radoslav Danilák, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Tachyum. Ďalší z odborníkov, profesor počítačového inžinierstva na University of Manchester, Steve Furber, hovoril o histórii umelej inteligencie. Profesor Furber vyvinul prvý asynchrónny ARM procesor, z ktorého sa doposiaľ vyrobilo viac ako 200 miliárd kusov a nedávno dokonca dostal ocenenie Charlesa Starka Drapera za jeho prínos k vývoju a implementácii počítačových čipov.

 

„Rozvoj umelej inteligencie, ktorá umožní riešenie komplexných výziev v oblasti medicíny, či životného prostredia si vyžaduje vyššiu výkonnosť počítačových procesorov. Riešenie spoločnosti Tachyum je naozaj prelomové. Procesor Prodigy je nielen rýchlejší, ale aj menej náročný na spotrebu energie. Úspech spoločnosti Tachyum je úspechom celého Slovenska“, skonštatovala na podujatí štátna tajomníčka Ingrid Brocková.

 

Pri umelej inteligencii sa rýchlosť a udržateľnosť výpočtov považuje za kritickú pre pokrok vo všetkých aspektoch ľudského života – od rýchlejšieho objavovania liekov a vývoja vakcín až po vyhodnocovanie vplyvu klimatických zmien, predpovede počasia či personalizovanú medicínsku liečbu.

Viac ako kedykoľvek predtým sme svedkami toho, že svet sa vďaka digitalizácii mení. Ekonomika podporujúca rozvoj inovácii je kľúčová. Máme predpoklady byť atraktívnym inkubátorom pre inovatívne firmy ako Tachyum, ďalší príklad jedinečnej inovatívnej spoločnosti zo Slovenska“,  potvrdila štátna tajomníčka.

Riešenie svetových problémov si vyžaduje tie najvýkonnejšie dostupné procesory. S procesorom Tachyum Prodigy Slovensko predstavuje svetu prelomovú technológiu a potenciálne riešenia pre súčasné globálne problémy s dopadom na ekonomiku, globálnu bezpečnosť, životné prostredie a budúcnosť spoločnosti.

 

„Sme hrdí, že procesor Tachyum Prodigy, ktorý poháňa slovenský superpočítač s umelou inteligenciou na úrovni ľudského mozgu, je najvýkonnejší, aký svet videl“, povedal Radoslav Danilák. „S kapacitou 64 exaflopov, ktorá je niekoľkonásobne výkonnejšia ako tie najvýkonnejšie, ktoré dnes existujú, tento superpočítač vyrieši najzložitejšie výzvy ľudstva a pomôže nám napredovať vo všetkých aspektoch života. Teším sa na diskusiu s účastníkmi Expo Dubaj o potenciálnom vplyve takéhoto stroja“, uzavrel Danilák.

 

Na prezentáciu špičkovej inovácie zo Slovenska boli pozvaní aj vládni predstavitelia SAE a zástupcovia priemyslu umelej inteligencie. Patrí medzi nich aj Ghazi Atallah, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti NXN, poprednej spoločnosti v oblasti poradenstva a digitálnych služieb pre inteligentné mestá, digitálnu vládu a technologickú inováciu novej generácie, ktorý diskutoval na tému vplyvu superpočítačov a umelej inteligencie na jednotlivé priemysly.

 

Pri príležitosti tematického bloku zameraného na globálne ciele sa v Slovenskom pavilóne uskutočnilo viacero prezentácií a panelových diskusií na témy ako investovanie s dosahom, udržateľné obchodné praktiky, či investovanie do udržateľných aktív, ktoré sa zaoberali inovatívnymi riešeniami naliehavých celospoločenských problémov.

 „Cieľom panelov bolo  zapojiť sa do diskusie o tom, ako môže Slovensko prispieť k udržateľnému rozvoju[SK1] . Predstavením vrcholových technológií ako Tachyum Prodigy sa Slovensko radí k svetovej špičke, prinášajúc riešenia, ktoré zefektívnia vývoj v mnohých oblastiach vrátane medicíny či udržateľného rozvoja.  V rámci programu tiež dostalo 10 slovenských startupov  priestor na takzvaný ”elevator pitch”, v rámci ktorého musí inovatívny startup v krátkom čase predstaviť publiku v Slovenskom pavilóne, vrátane potenciálnych investorov“, [SK2] povedala generálna komisárka expozície SR na Expo 2020 Dubaj, Miroslava Valovičová.

Expo 2020 Dubaj je prvou svetovou výstavou Expo, ktorá koná v regióne Blízkeho východu, Afriky a južnej Ázie. Hlavnou témou podujatia „spájanie myšlienok, vytváranie budúcnosti“ sa 192 zúčastnených krajín snaží inšpirovať jednotlivcov aj komunity demonštrovaním medzinárodnej spolupráce, špičkových inovácii či udržateľných riešení z celého sveta.


 [SK1]Dala som preč slovo Cieľ, keďže ho máme aj na začiatku vety.

 [SK2]Tu musíme dodať, komu prezentovali ten pitch, alebo priblížiť čitateľovi, o čo išlo, niečo v duchu: …”elevator pitch”, v rámci ktorého musí inovatívny start-up v priebehu piatrich minút predstaviť potenciálnemu investorovi….


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Foto: Na Expo 2020 je prístupný už aj slovenský pavilón, prví ho navštívili ministri Sulík a Budaj (4. 10. 2021)nasledujúci článok >>
Český miliardár sa na Bugatti Chiron rútil šialenou rýchlosťou, za svoj kúsok nezožal iba potlesk (video)
<< predchádzajúci článok
IMT Smile sú 30 rokov na scéne, oslávia to spolu s fanúšikmi na Summer Tour 2022