24hod.sk    OH Peking 2008

22. augusta 2008

Prvým finalistom volejbalového turnaja mužov USA

Prvým finalistom volejbalového turnaja mužov na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu sa stali reprezentanti USA, keď v dramatickom semifinálovom dueli zvíťazili nad Ruskom 3:2 (22, 21, -25, -22, 13). Potvrdili, ...

PEKING 22. augusta (WEBNOVINY) - Prvým finalistom volejbalového turnaja mužov na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu sa stali reprezentanti USA, keď v dramatickom semifinálovom dueli zvíťazili nad Ruskom 3:2 (22, 21, -25, -22, 13). Potvrdili, že ich tohtoročné víťazstvo v prestížnej Svetovej lige nebolo náhodné a že do čínskej metropoly prišli vynikajúco pripravení. Pod bielou vlajkou s piatimi farebnými kruhmi triumfovali už v siedmom stretnutí v rade. V kvalitnom semifinálovom zápase viedli Američania už 2:0. V prvom sete boli lepším družstvom a zaslúžene ho vyhrali 25:22. V druhom však prebrali iniciatívu Rusi. Tí v koncovke vyhrávali už 21:19, ale potom volejbalisti USA najmä vďaka perfektným blokom získali šesť bodov v rade a zvýšili náskok na 2:0 na sety. Podobný záver hrozil aj v treťom sete. Ruskí reprezentanti viedli 24:21, na ukončenie setu a zníženie náskoku na 1:2 však potrebovali 5 setbalov. Tým akoby získali psychickú prevahu a štvrtý set patril im. Vyrovnali na 2:2 a rozhodovalo sa v tajbrejku. V ňom viedli Američania už 5:2, Rusi však vyrovnali a prvýkrát sa ujali vedenia za stavu 11:10. Americkí volejbalisti stále ťažili z perfektne prepracovanej obrany na sieti a začala sa ťahanica o každý bod. Nakoniec boli šťastnejším družstvom volejbalisti zo zámoria, keď ich posledných päť bodov zariadil skvelý David Lee. Tajbrejk vyhrali USA najtesnejším možným rozdielom 15:13 a celý zápas 3:2. V nedeľnom finále sa stretnú s víťazom popoludňajšieho druhého semifinále medzi Brazíliou a Talianskom. MUŽI / SEMIFINÁLE: USA - Rusko 3:2 (22, 21, -25, -22, 13), 121 min, 12 500 divákov SITA