Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. júla 2007

Putin navrhol rozšírenie európskeho protiraketového systémuRuský prezident Vladimir Putin na pondelkovom stretnutí so svojím americkým partnerom Georgeom W. Bushom navrhol ďalšie alternatívy k protiraketovému systému v Európe. Ruský líder navrhol ...Zdieľať

KENNEBUNKPORT 2. júla (WEBNOVINY) - Ruský prezident Vladimir Putin na pondelkovom stretnutí so svojím americkým partnerom Georgeom W. Bushom navrhol ďalšie alternatívy k protiraketovému systému v Európe. Ruský líder navrhol rozšíriť európsky protiraketový obranný systém v spolupráci so Severoatlantickou alianciou (NATO). Putin tak reagoval na Busha, ktorý presadzuje umiestnenie amerického protiraketového štítu v strednej Európe a označuje ho za nevyhnutné, čo Moskva jednoznačne odmieta. Ruský prezident v tejto súvislosti uviedol, že rozšírením európskeho protiraketového systému v súčinnosti s NATO nebudú americké protiraketové základne v strednej Európe viac potrebné.

Putin ponúkol včleniť do širšej protiraketovej obrany aj radarový systém na juhu Ruska a navrhol prizvať viacero európskych krajín, aby spolurozhodovali o štruktúre európskeho protiraketového štítu. Podľa Putina je možné rozšíriť počet európskych partnerov, ktorí by mohli mať záujem o vyriešenie tohto problému" v rámci partnerskej spolupráce medzi Ruskom a NATO. Ruský prezident ďalej navrhol posilniť vzťahy medzi Moskvou a Bruselom v oblasti národnej bezpečnosti vytvorením stredísk na výmenu informácií.

Bush označil Putinovu iniciatívu za "odvážnu" a "veľmi inovatívnu", ale naďalej trval na potrebe zapojiť "Českú republiku a Poľsko ako integrálnu súčasť systému".

Obaja lídri sa na spoločnej tlačovej konferencii usmievali a vzájomným vzťahom ako aj vzťahom medzi ich krajinami preukazovali rešpekt. Podľa Putina sa vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom dostanú na úplne novú úroveň. Americký prezident skonštatoval, že hoci Putin niekedy povie veci, ktoré on nerád počuje, ostáva presvedčený, že Putin hovorí pravdu.

sita,afp,ap


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bomba zabila 11 ľudí na trhovisku v Bagdade
<< predchádzajúci článok
Thajská kráľovná oslávi 110. výročie vzťahov s Ruskom