Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. septembra 2021

Putinovo Jednotné Rusko sa vyhlásilo za víťaza volieb, komunisti majú 21 percentaktualizované 20. septembra 8:22 Strana Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina smeruje k ...Zdieľať
russia_election_16970 b6c72ead40c64f7fabd410a87f6333b7 676x451 20.9.2021 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 20. septembra 8:22


Strana Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina smeruje k získaniu väčšiny v parlamentných voľbách. Volebná komisia po zrátaní 64 percent hlasov uviedla, že Jednotné Rusko získalo takmer 48 percent hlasov.

Za ním nasleduje Komunistická strana s približne 21 percentami. Exit poll predpovedal jednoznačné víťazstvo Jednotného Ruska, informuje spravodajský portál BBC.

Nárast podpory komunistov


Jednotné Rusko sa vyhlásilo za víťaza volieb pár hodín po tom, čo sa v nedeľu večer zatvorili volebné miestnosti.

Napriek tomu, že si Putinova strana udržiava väčšinu v parlamente, čiastočné výsledky ukazujú, že oproti predošlým voľbám stratila zhruba jednu pätinu podpory.

Na výsledku strany sa pravdepodobne podpísali obavy o životné podmienky a tvrdenia o korupcii od väzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného. Putin je však stále populárny medzi mnohými Rusmi, ktorí mu pripisujú zásluhy za to, že sa postavil proti Západu a obnovil národnú hrdosť.

Komunisti zaznamenali nárast podporovateľov o osem percent.

Najhlasnejší kritici Kremľa kandidovať nemohli


Voliči si vyberali 450 poslancov Štátnej dumy, pričom vo viacerých mestách po prvý raz odovzdávali hlasy elektronicky. Na hlasovaní sa zúčastnilo 14 strán. Kandidovať však nemohli najhlasnejší kritici Kremľa.

Tiež sa objavilo mnoho správ o plnení volebných urien a nútenom hlasovaní. Tieto tvrdenia volebná komisia poprela.

Nezávislá skupina Golos, ktorá monitoruje voľby a ruské úrady ju označili za zahraničného agenta, uviedla, že odsledovala viac ako 4 500 správ o porušení volebného procesu. Ruské ministerstvo vnútra naopak novinárom oznámilo, že nezaregistrovalo žiadne „vážnejšie porušenia“.

Po prvý raz od roku 1993 voľby nesledovali pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Dôvodom boli obmedzenia, ktoré prijali ruské úrady.Zdroj: Webnoviny.sk - Putinovo Jednotné Rusko sa vyhlásilo za víťaza volieb, komunisti majú 21 percent © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Aj panelák môže byť Smart
<< predchádzajúci článok
Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu – 700 kíl medu od študentov včelárstva

Putinovo Jednotné Rusko sa vyhlásilo za víťaza volieb, komunisti majú 21 percent - diskusné fórum čitateľov