Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Dlhová kríza

14. decembra 2012

Recesia v eurozóne pokračuje, prehĺbila sa aj v decembriRecesia v eurozóne sa vo štvrtom kvartáli tohto roka prehĺbila, keďže aktivita súkromného sektora menovej únie v decembri už jedenásty mesiac po sebe oslabila. Vyplýva to z indexov ...Zdieľať
europska unia LONDÝN 14. decembra (WEBNOVINY) - Recesia v eurozóne sa vo štvrtom kvartáli tohto roka prehĺbila, keďže aktivita súkromného sektora menovej únie v decembri už jedenásty mesiac po sebe oslabila.


Vyplýva to z indexov nákupných manažérov (PMI), ktorých decembrovú hodnotu agentúra Markit zverejnila v piatok. Zložený PMI, ktorý zahŕňa sektory služieb aj priemyslu, oproti novembru síce vzrástol, ale tento kvartál začal na takej nízkej úrovni, na akej naposledy bol pred viac ako tromi rokmi, kedy sa eurozóna vynárala z vtedajšej recesie.

Predbežný zložený PMI v decembri posilnil na deväťmesačné maximum 47,3 bodu, ale stále bol pod hranicou 50 bodov oddeľujúcou rast od poklesu. "Tieto údaje naznačujú zmenšenie hrubého domáceho produktu (HDP) o približne 0,5 %," povedal Chris Williamson, hlavný ekonóm agentúry Markit.

Ekonomika eurozóny sa v druhom štvrťroku tohto roka zmenšila o 0,2 % a v treťom kvartáli o 0,1 %, čiže sa dostala do recesie. Analytici, ktorých minulý týždeň vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpokladajú, že v tomto kvartáli hospodárstvo eurozóny oslabí o 0,3 % a obnovenie jeho rastu očakávajú až v druhom štvrťroku budúceho roka. Predbežný decembrový PMI odvetvia služieb eurozóny stúpol na 47,8 bodu z novembrových 46,7 bodu.

Celkový objem objednávok posilnil na 45,1 bodu z novembrových 44,8 bodu, ale pod hranicou 50 bodov zostával už od júla 2011. PMI priemyslu nepatrne vzrástol, a to na 46,3 z úrovne 46,2 bodu. Index priemyselnej produkcie sa nezmenil a zostal na novembrovej hodnote 46,1 bodu. Známkou toho, že globálna ekonomika sa pravdepodobne zlepšuje, však je to, že sa zmiernilo tempo oslabovania nových priemyselných objednávok na export. Podindex týchto objednávok je na deväťmesačnom maxime 46,8 bodu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Detaily, vďaka ktorým budú vaše raňajky zdravšie
<< predchádzajúci článok
V Trnavskom kraji stúpajú ochorenia chrípkou