Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. januára 2010

REID: Obama je bledý a nemá černošský prízvukLíder demokratov v americkom Senáte Harry Reid sa v sobotu ospravedlnil za údajne "rasistické" komentáre na adresu prezidenta Baracka Obamu počas predvolebnej ...Zdieľať
Harry ReidFoto: SITA


WASHINGTON 10. januára (WEBNOVINY) - Líder demokratov v americkom Senáte Harry Reid sa v sobotu ospravedlnil za údajne "rasistické" komentáre na adresu prezidenta Baracka Obamu počas predvolebnej kampane z roku 2008. Jeden z najprominentnejších predstaviteľov Demokratickej strany vtedy o Obamovi hovoril ako o mužovi s "bledou pokožkou" a "bez černošského prízvuku, hoci by taký chcel mať".

Reidove komentáre vyšli v novej knižnej publikácii o prezidentskej kampani z roku 2008 a skúseného nevadského politika prinútili vydať k nim oficiálne stanovisko. "Hlboko ľutujem taký nešťastný výber slov. Úprimne sa ospravedlňujem za urážku všetkých Američanov, zvlášť Afroameričanov, v súvislosti s týmito nevhodnými poznámkami," uviedol Reid, ktorý osobne zatelefonoval aj samotnému americkému prezidentovi. "Bez akýchkoľvek otázok som prijal Harryho ospravedlnenie, pretože ho roky poznám," potvrdil Obama.

Líder Senátu hrá kľúčovú úlohu v získavaní podpory pre Obamove návrhy zákonov - či už ide o kontroverzné ekonomické balíčky alebo o rovnako kontroverznú reformu zdravotníctva. Senátor sa bude v novembri uchádzať o svoje znovuzvolenie a prieskumy naznačujú, že jeho popularita postupne klesá.

Reidove komentáre vyšli v knihe s názvom Zmena hry (Game Change), ktorá sa na pultoch kníhkupectiev objaví v utorok.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Chorvátsku si v druhom kole volia prezidenta
<< predchádzajúci článok
Z vraždy koptských veriacich obvinili moslimov