Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. augusta 2018

RKC v Prievidzi vyhlásilo súťaž na podporu etnologického výskumuIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa
 
Prievidza 16. augusta (TASR) - Podporiť amatérsky i profesionálny etnologický výskum má za cieľ súťaž Mjartanovo Sebedražie. Jej piaty ročník vyhlásilo Regionálne kultúrne centrum (RKC) v Prievidzi, uzávierka je koncom augusta.


"Slovensko je síce geograficky malou krajinou, ale veľkou v srdciach ľudí, ktorí si dokážu uvedomiť, akým historickým dedičstvom disponuje. Ocenenie tohto bohatstva je veľmi ušľachtilým postojom k svojej krajine, ešte vzácnejším javom však je, ak niekto začne aktívne vyhľadávať odtlačky minulých dôb, ktoré nám tu zanechali naši predkovia," načrtla Jana Hvojniková z RKC v Prievidzi.

Práve takýmto nadšencom, ktorí sa snažia mapovať, uchovávať a rozvíjať veľké kultúrne bohatstvo malého Slovenska, je podľa nej venovaná súťaž Mjartanovo Sebedražie. "Jej cieľom je podporiť etnologický výskum v oblasti duchovnej či materiálnej kultúry, ktorý jeho nositelia uskutočňujú na profesionálnej i amatérskej báze. Mjartanovo Sebedražie je jednou z foriem, ktorou je možné výsledky ich práce a niekoľkoročné bádanie spopularizovať a vyzdvihnúť," doplnila.

Súťaž je pomenovaná po profesorovi Jánovi Mjartanovi, významnom slovenskom etnológovi, rodákovi zo Sebedražia. Koná sa každý tretí rok. Prihlásiť sa do nej môže každý záujemca, amatérsky či profesionálny výskumník alebo zoskupenie jednotlivcov s prácou v oblasti etnologického výskumu, ktorá má svoj výstup v podobe prístupnej verejnosti. "Predloženie takéhoto výstupu, ktorým môže byť napríklad scenár folklórneho programu, jeho obrazový či zvukový záznam, knižná publikácia, kronikársky záznam, zbierka materiálnych dokladov ľudovej kultúry, je podmienkou účasti na súťaži," ozrejmila ďalej Hvojniková.

RKC v Prievidzi tak podľa nej oslovuje všetkých profesionálnych i amatérskych bádateľov, aby vytiahli na svetlo sveta výsledky svojej práce, zapojili sa do súťaže a obohatili tak širokú verejnosť o svoje poznanie. "Predložený výstup predchádzajúceho etnologického bádania - verejná prezentácia, nesmie byť staršieho dáta ako predchádzajúce tri kalendárne roky. Uzávierka súťaže je 28. augusta," dodala.

Viac informácií o súťaži Mjartanovo Sebedražie nájdu záujemcovia na webovej stránke RKC v Prievidzi.

 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Dňoch obce Bystrá pokrstí nový amfiteáter I. Tásler a IMT Smile
<< predchádzajúci článok
KINO NOVINKY TÝŽDŇA: Dôverný nepriateľ prichádza do kín

RKC v Prievidzi vyhlásilo súťaž na podporu etnologického výskumu - diskusné fórum čitateľov