Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2011

Rusko protestuje proti americkému krížniku v Čiernom moriRusko v nedeľu vyjadrilo ostrý nesúhlas s vyslaním amerického raketového krížnika Monterey do Čierneho mora, kde sa má zúčastniť na spoločnom vojenskom ...Zdieľať
bez nazvu Ruský prezident Dmitrij MedvedevFoto: SITA/AP MOSKVA 12. júna (WEBNOVINY) - Rusko v nedeľu vyjadrilo ostrý nesúhlas s vyslaním amerického raketového krížnika Monterey do Čierneho mora, kde sa má zúčastniť na spoločnom vojenskom cvičení s Ukrajinou. Ako uviedlo vo svojom vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí, prítomnosť vojenskej lode v bezprostrednej blízkosti hraníc vníma ako hrozbu pre národnú bezpečnosť. Príchod krížnika vybaveného obranným systémom Aegis podľa neho vyvoláva "mnoho otázok", keďže plavidlo by malo byť súčasťou plánovaného protiraketového štítu v Európe, zatiaľ čo ukrajinsko-americké cvičenie je zamerané na operácie proti pirátom.


Podľa ministerstva zahraničia Rusko "už viackrát zdôraznilo, že neponechá bez povšimnutia prítomnosť prvkov strategickej infraštruktúry Spojených štátov v bezprostrednej blízkosti svojich hraníc a takéto kroky bude považovať za ohrozenie svojej bezpečnosti". Moskva sa preto domnieva, že zo strany Washingtonu ide o úmyselný postup s cieľom "ukázať Rusku, že nikto nebude brať do úvahy jeho názor" na americký projekt protiraketového štítu.

Americké plány na vybudovanie systému protiraketovej obrany v Európe naráža na kritiku zo strany Ruska, ktoré ich vníma ako zasahovanie do svojej sféry záujmov. Američania pritom tvrdia, že plánované zariadenia nie sú namierené proti Rusku, ale možným hrozbám zo strany nepriateľských krajín, ako je Irán a Severná Kórea.

Americký raketový krížnik MontereyFoto: SITA/AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
HRUŠOVSKÝ: Osvedčené hodnoty treba stále pripomínať
<< predchádzajúci článok
Medziročná inflácia v Číne môže v júni zrýchliť na 6 %

Rusko protestuje proti americkému krížniku v Čiernom mori - diskusné fórum čitateľov