Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. novembra 2019

Rusko v decembri spustí osobnú vlakovú dopravu na Krymský polostrovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: PZ SR - KR Trnava
Moskva 8. novembra (TASR) - Prvé vlaky z pevninského Ruska na anektovaný Krymský polostrov po novovybudovanom moste cez Kerčský prieliv začnú premávať v decembri. Služby bude zabezpečovať súkromný železničný dopravca Grand Service Express, ktorý oznámil, že prvú vlakovú súpravu vypravia z Petrohradu do Sevastopola 23. decembra.


Informovala o tom stanica Slobodná Európa s odvolaním sa na správu tlačovej agentúry TASS.

Táto trasa má dĺžku 2741 kilometrov, pričom vlak ju absolvuje za 43 hodín a 30 minút. Lístky sa začali predávať v piatok a ich cena je v prepočte od 55 dolárov. Prvý priamy vlak z Moskvy do Simferopola - hlavného mesta tohto čiernomorského polostrova - vyrazí o deň neskôr, 24. decembra. Táto trasa má 2009 kilometrov a jazda bude trvať 33 hodín. Cestovné sa začína na 62 dolároch.

Most cez Kerčský prieliv slávnostne otvoril pre automobilovú dopravu 15. mája 2018 ruský prezident Vladimir Putin. Avizované vlakové spojenie bude premiérou železničného využitia Krymského mosta, ako znie jeho oficiálny názov.

Most za 3,7 miliardy dolárov je so svojimi 19 kilometrami najdlhším mostom v Európe; prekonal tak Most Vasca da Gamu v Portugalsku.

Ukrajina tento projekt odsúdila nielen ako porušenie svojej suverenity a územnej celistvosti, ale aj v súvislosti s nízkou výškou mosta, čo Ukrajine komplikuje námornú nákladnú prepravu.

Sankcie uvalené Európskou úniou a Spojenými štátmi sú cielené proti tým, ktorí majú do činenia s výstavbou Krymského mosta. Podľa stanice Slobodná Európa medzi nich patri i podnikateľ Arkadij Rotenberg, blízky spojenec Putina, ktorého spoločnosť získala tender na výstavbu mosta.

Spoločnosť Grand Service Express v septembri oznámila, že podľa prvotných prieskumov má zavedenie osobnej vlakovej dopravy na Krym vzhľadom na dopyt z prostredia cestovného ruchu "značný potenciál".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Turecko začalo na juhovýchode krajiny vojenskú operáciu proti PKK
<< predchádzajúci článok
NOVEMBER89: Pamätná tabuľa pripomína zhromaždenia v Trnave už 10 rokov

Rusko v decembri spustí osobnú vlakovú dopravu na Krymský polostrov - diskusné fórum čitateľov