Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. februára 2019

Ruský bájkar Ivan Anrejevič Krylov sa narodil pred 250 rokmiV roku 1769 sa narodil ruský spisovateľ a bájkar IVAN ANDREJEVIČ KRYLOV, ktorý si celosvetovú slávu získal svojimi bájkami, medzi najznámejšie patria napríklad Vlk a baránok, Orol a sliepka či Statočný osol. Zomrel 21.11.1844.Zdieľať
V roku 1769 sa narodil ruský spisovateľ a bájkar IVAN ANDREJEVIČ KRYLOV, ktorý si celosvetovú slávu získal svojimi bájkami, medzi najznámejšie patria napríklad Vlk a baránok, Orol a sliepka či Statočný osol. Zomrel 21.11.1844. Foto: ARCHÍV TASR REPROFOTO
Moskva/Bratislava 13. februára (TASR) - Ruský spisovateľ Ivan Andrejevič Krylov patril vo svojej dobe k najpokrokovejším ruským autorom. Preslávili ho nadčasové bájky so sociálnym podtextom. Najznámejšie z nich sú napríklad: Vlk a baránok, Orol a sliepka, Statočný osol. Od narodenia oceňovanej postavy ruských literárnych kruhov uplynie v stredu 13. februára 250 rokov.


Krylov využíval malebnosť ruského jazyka a ľudovú múdrosť a do bájok dokázal vtlačiť maximum dobovej, národnej a sociálnej adresnosti. Jeho bájky vďaka svojej mnohovýznamovosti ponúkajú v každej dobe nový a aktuálny výklad.

Ivan Andrejevič Krylov sa narodil 13. februára 1769 v Moskve v cárskom Rusku v rodine chudobného dôstojníka. Po otcovej smrti musel ako veľmi mladý z platu kancelárskeho poslíčka živiť matku a súrodencov. Nikdy nedosiahol vyššie školské vzdelanie, široký rozhľad však získal ako samouk. Väčšinu svojho života pracoval ako knihovník.

Mladý novinár a debutujúci dramatik vydával satiricko-publicistický časopis s názvom Pošta duchov, neskôr Divák, nakoniec Petrohradský Merkúr. Krylov mal neustále problémy s cenzúrou, preto musel všetky žurnalistické činnosti zanechať, opustil ruskú metropolu a bez stáleho zamestnania cestoval po Rusku. Podporu našiel u kniežaťa Golicyna, ktorý bol tiež v nemilosti.

Začiatkom 19. storočia Krylov napísal svoje najlepšie hry Módny obchod a Ponaučenie dcérkam. Jeho vrcholným dielom je satirická persifláž (zosmiešnenie) s názvom Pošta duchov, ktorá vychádzala na pokračovanie v periodiku s rovnomenným názvom. Nemenej radikálne boli aj Krylovove posledné texty pred nedobrovoľným odchodom z Petrohradu - "východná povesť" Kaib a parodická Chváloreč na môjho dedka.

Keď mal 40 rokov, začal prekladať bájky francúzskeho bájkara La Fontaina a začal sa sám venovať tomuto literárnemu druhu. V roku 1806 uverejnil v Moskve svoje prvé bájky a od tých čias sa im venoval až do smrti. Napísal ich vyše 200. Vyslúžil si nimi aj pozornosť ruského cára a to mu umožnilo dlhé roky pracovať v petrohradskej cárskej knižnici.

Spisovateľ Ivan Andrejevič Krylov zomrel 21. novembra 1844 v Petrohrade. Dožil sa 75 rokov. Jeho bájky, kedysi objekt cenzúry, začali neskôr vychádzať ako literatúru pre deti.

Výber bájok Ivana Anderjeviča Krylova s názvom Sviňa a iné bájky v preklade Jána Štrassera prinieslo na knižný trh v roku 2011 vydavateľstvo Slovart. Knihu ilustroval český výtvarník Adolf Born.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Islandský projekt KIASMOS a jeho DJ set emotívneho techna v MMC.
<< predchádzajúci článok
Ed Sheeran predal v Prahe už vyše 100.000 vstupeniek

Ruský bájkar Ivan Anrejevič Krylov sa narodil pred 250 rokmi - diskusné fórum čitateľov