Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. novembra 2019

SaS: Vyzývame poslancov, aby návrh rozpočtu nepodporiliNa snímke predseda SaS Richard Sulík.Zdieľať
Na snímke predseda SaS Richard Sulík. Foto: TASR/Jaroslav Novák
Bratislava 20. novembra (TASR) – Návrh rozpočtu, ktorý predložil minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a ktorý schválila vláda, je hanbou a mal by byť stiahnutý. Uviedla to opozičná strana SaS v reakcii na hodnotenie rozpočtu zo strany Európskej komisie (EK). Zároveň vyzvala poslancov, aby návrh v parlamente nepodporili.


"Vláda tu šafárila štyri roky. Mala historicky najvyššie príjmy a prejedla dobré časy. Namiesto toho, aby vláda sanovala rozpočet, tak urobila čistý chaos. Napraviť sa to dá jedine provizóriom a zmrazením výdavkov. Ak by ani to nemalo stačiť, tak sa musia plošne znížiť výdavky," poznamenal predseda SaS Richard Sulík. Liberáli tvrdia, že rozpočet počíta s nereálnymi číslami, čo potvrdzuje aj EK. Poukázali aj na hodnotenie návrhu rozpočtu zo strany Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

Rozpočet Slovenska na budúci rok nie je podľa EK úplne v súlade s požadovanými pravidlami. Aj napriek tomu ho však Komisia akceptovala a dala mu zelenú. Pri hodnotení štrukturálneho salda, ako aj výdavkového pravidla EK identifikovala riziko odchýlenia. Zároveň však vyzdvihla, že dlh SR je bezpečne pod hranicou 60 % HDP. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR.

"Je to úplne pochopiteľné a vzhľadom na aktuálnu situáciu sme podobné hodnotenie Komisie očakávali. Mojím cieľom je, aby bol rozpočet schválený a nerobili sa v ňom už ďalšie zmeny, ktoré by znamenali zvýšenie deficitu na budúci rok. Stále máme zdravé verejné financie a ak sa neprejaví 'predvolebná kreativita' poslancov Národnej rady SR, dosiahne budúcoročný deficit 0,49 % HDP," skonštatoval v súvislosti s hodnotením minister financií. O návrhu rozpočtu verejnej správy na najbližšie tri roky budú poslanci parlamentu rokovať už na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne 26. novembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čím menej zbraní je, tým lepšie pre Európu
<< predchádzajúci článok
Nemecké firmy môžu na ruskom odpade zarobiť miliardy eur

SaS: Vyzývame poslancov, aby návrh rozpočtu nepodporili - diskusné fórum čitateľov