Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

10. februára 2020

SAXOPHOBIA BRATISLAVA 2020: DVA VEREJNÉ KONCERTY VENOVANÉ SAXOFÓNUuž o necelé dva týždne sa bude v Bratislave už po štvrtý krát konať festival Saxophobia Bratislava.Zdieľať
SAXOPHOBIA BRATISLAVA 2020: DVA VEREJNÉ KONCERTY VENOVANÉ SAXOFÓNU

Popri majstrovských kurzoch sú jeho súčasťou aj dva verejné koncerty, na ktorých organizátori predstavia verejnosti saxofón ako nástroj klasickej, popovej ale i filmovej hudby.

 

Na Slovensku je saxofón vnímaný temer výlučne ako nástroj jazzový, ktorým sa nesporne počas posledných sto rokov stal. Ale v zahraničí zažíva saxofón posledných 50 rokov renesanciu na poli klasickej hudby a skladatelia aj interpreti znovu objavujú jeho krásu a rozmanitosť v klasickej hudbe.

 

Dva verejné koncerty projektu Saxophobia Bratislava ponúkajú rozmanitosť štýlov od klasickej hudby obdobia baroka, romantizmu či impresionizmu, cez filmovú hudbu až po súčasné kompozície či aranžmány popových skladieb. „Snažíme sa programy koncertov vymyslieť tak, aby si publikum naplno vychutnalo možnosti saxofónu ako nástroja, pretože je to nástroj, na ktorom sa dá nie len hrať krásnu melódiu, ale napríklad sa dá používať aj ako perkusívny nástroj alebo sa dá popri hraní na ňom vyludzovať iná melódia hlasivkami hudobníka. Je to veľmi zaujímavé, ako dokážu saxofón využiť súčasní skladatelia, ktorých kompozície nie sú ani nepočúvateľné, ani hrôzu vzbudzujúce, ako sa naše publikum často pri slovnom spojení ‘súčasná hudba’ obáva.“ uviedol riaditeľ festivalu Ladislav Fančovič.

 

Sobota 22.2.2020 o 19:00 hod.

Saxophobia Galakoncert

Koncert venovaný saxofónu ako nástroju klasickej hudby. Predstavia sa piati zahraniční lektori, ktorí prijali pozvanie učiť na majstrovských kurzoch Saxophobia Bratislava 2020. Všetci účinkujúci sú špičkoví európski umelci, ktorí pôsobia aj ako pedagógovia na konzervatóriách a univerzitách.

Program koncertu: špeciálne pre tento koncert prearanžoval Ladislav Fančovič Dychové sexteto Es dur op. 71 od  L. van Beethovena, ktorým šiesti saxofonisti vzdávajú hold 250. výročiu jeho narodenia. Ďalej sú na programe skladby od C. Saint-Saënsa, G. Enescu, I. F. Stravinského, E. H. Griega, D. Milhauda, Z. Jeneya či Petra Breinera, ktorý napísal štyri krátke skladby pre saxofónové kvarteto a klavír na motívy piesní Michaela Jacksona a na koncerte odznejú v svetovej premiére.

Účinkujúci:

Philippe PORTEJOIE (FR)

Pawel GUSNAR (PL)

Erzsébet SELELJO (HU)

Michal KNOT (AT)

Katerina PAVLÍKOVÁ (CZ)

Klavírny sprievod: Ladislav Fančovič (SK)

Adresa: Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, Bratislava

Predaj vstupeniek v sieti Ticketportal

 

Nedeľa 23.2.2020 o 18:00 hod.

Koncert 60-členného medzinárodného saxofónového orchestra

Orchester Saxophobia je zložený z vyše 60-tich saxofónov (od sopraninového cez sopránový, altový, tenorový, barytónový až po basový saxofón) a jednej sady bicích nástrojov.

účinkujúci: Orchester Saxophobia Bratislava

dirigent: Marián Lejava (SK)

hostia: Kiril Stoyanov (BG), ATAM quartet (CZ). LEGERE quartet (CZ)

Program: na koncerte odznie Narodeninový menuet od L. van Beethovena, ktorým chcú organizátori vzdať hold 250. výročiu jeho narodenia: „Je to veľmi vtipná až sarkastická a takmer zabudnutá skladba v novej úprave pre saxofónový orchester.“ povedal riaditeľ festivalu, Ladislav Fančovič. Na koncerte ďalej odznejú skladby od C. Saint-Saënsa, G. Gershwina, B. Martinů, A. Dvořáka či J. Iršaia a svetová premiéra skladby od cyperského skladateľa Pascala Manoliosa pre sólový bassaxofón. Záver koncertu bude patriť výberu monumentálnych skladieb z pôvodne klavírneho diela Obrázky z výstavy od M. P. Musorgského v úprave, ako inak, pre saxofónový orchester.

Koncert budú dopĺňať menšie komorné zoskupenia od kvarteta až po 12-členný saxofónový ansámbel.

Koncert sa bude nahrávaný a odvysielaný na Rádiu Devín.

Predaj vstupeniek v sieti Ticketportal


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel Pavel Vilikovský, slovenský spisovateľ sa dožil 78 rokov
<< predchádzajúci článok
Huawei Mate 30 Pro je od dnes v predaji na Slovensku

SAXOPHOBIA BRATISLAVA 2020: DVA VEREJNÉ KONCERTY VENOVANÉ SAXOFÓNU - diskusné fórum čitateľov