Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. marca 2012

Scenár ustanovujúcej schôdze parlamentu bude odlišnýScenár tohtoročnej ustanovujúcej schôdze parlamentu bude odlišný ako v minulosti. Do poslaneckých lavíc v prvej časti schôdze nezasadnú náhradníci za členov vlády Ivety Radičovej, ...Zdieľať
iveta radicova BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) - Scenár tohtoročnej ustanovujúcej schôdze parlamentu bude odlišný ako v minulosti.


Do poslaneckých lavíc v prvej časti schôdze nezasadnú náhradníci za členov vlády Ivety Radičovej, ktorí boli zvolení do parlamentu a snemovňa bude mať do vymenovania vlády predsedu Smeru-SD Roberta Fica len 138 členov. Ako dnes pre agentúru SITA povedal hovorca prezidenta Ivana Gašparoviča Marek Trubač, na takomto postupe sa s Gašparovičom dohodol predseda parlamentu Pavol Hrušovský.

Takýto postup Trubač vysvetlil šetrením. Ak by totiž náhradníci za členov Radičovej vlády do parlamentu nastúpili, mandát by vykonávali len krátky čas, kým prezident nevymenuje Ficovu vládu, za čo by im prináležal mesačný plat. "Nechceme vyrábať mŕtve duše, ktoré by mali mesačný plat za pol hodiny v parlamente," poznamenal Trubač. Podľa Dariny Jahelkovej, ktorá vedie Komunikačný odbor parlamentu, budú členovia dosluhujúcej vlády skladať sľub spoločne s ostatnými poslancami.

V marcových voľbách bolo do parlamentu zvolených 12 poslancov, ktorí pôsobia v dosluhujúcej vláde Radičovej a preto si do vymenovania novej vlády nemôžu poslanecký mandát uplatniť. V minulosti bolo štandardným postupom, že za takýchto členov vlády nastúpili náhradníci, ktorí mali okrem mesačnej mzdy zároveň nárok na niekoľkomesačné odstupné.

To sa zmenilo po parlamentných voľbách v roku 2006, keď si trinásti poslaneckí náhradníci odniesli päťmesačné odstupné. Nárok na dvojmesačné odstupné už majú zákonodarcovia, ktorí svoj mandát uplatňovali najmenej päť mesiacov, trojmesačné odstupné dostanú, len ak boli poslancami najmenej päť rokov. V súčasnosti sa preto už nemôže stať, že za pár hodín strávených v národnej rade si prilepší poslanec o niekoľko platov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenskí farmári majú hlavu v smútku, trápi ich veľké sucho
<< predchádzajúci článok
Zástupcov bieloruskej opozície vytiahli z vlaku do Moskvy

Scenár ustanovujúcej schôdze parlamentu bude odlišný - diskusné fórum čitateľov