Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

10. decembra 2021

Šéf BioNTechu Ugur Sahin je za podávanie tretej dávky vakcíny už po 3 mesiacochOmikron je omnoho infekčnejší ako napríklad variant delta. Dáta z viacerých krajín ukazujú, že zhruba každé tri dni dochádza k zdvojnásobeniu pandemických ukazovateľov.Zdieľať
Šéf BioNTechu je za podávanie tretej dávky vakcíny už po 3 mesiacoch

Riaditeľ a spoluzakladateľ nemeckej farmaceutickej firmy BioNTech Ugur Sahin sa v piatkovom rozhovore pre magazín Der Spiegel vyslovil za podávanie tretej, posilňujúcej dávky proti koronavírusu už po troch mesiacoch od zaočkovania druhou dávkou.


Vzhľadom na nový variant omikron "dve dávky nie sú ešte ukončenou očkovacou schémou s dostatočnou ochranou", povedal Sahin, ktorého firma vyvinula proticovidovú vakcínu spoločne s americkou spoločnosťou Pfizer.

"Ak sa bude omikron ďalej šíriť, ako to zatiaľ i vyzerá, bolo by vedecky rozumné ponúkať posilňujúcu dávku už po troch mesiacoch," uviedol.

O tom, či bude BioNTech vyrábať novú vakcínu upravenú špeciálne na variant omikron, sa zatiaľ podľa slov Sahina nerozhodlo. Dodal ale, že na zaistenie ochrany by mohla stačiť i tretia dávka v kombinácii s pôvodnou vakcínou. "Podľa predbežných údajov tri dávky vírus výrazne neutralizujú a očkovaných by mali dokázať ochrániť," poznamenal.

Zároveň ale počíta s tým, že v relatívne krátkom časovom horizonte od tretej dávky bude musieť nasledovať i štvrtá. "Štvrtá očkovacia dávka by mohla byť avšak i vakcína prispôsobená na variant omikron," uviedol. BioNTech je preto pripravený svoje výrobné kapacity na budúci rok navýšiť na približne štyri miliardy dávok vakcín.

Potrebu troch dávok vakcíny vzhľadom na variant omikron tento týždeň zdôraznil i minister zdravotníctva Karl Lauterbach.

Virológ Christian Drosten z renomovanej berlínskej nemocnice Charité vo štvrtkovom televíznom rozhovore pre stanicu ARD v súvislosti s rýchlym šírením variantu omikron apeloval na ľudí, aby sa rýchlo dali zaočkovať i treťou dávkou.

"Ten, kto dostal posilňujúcu dávku, má možno zhruba takú imunitu ako predtým ten, čo dostal dve dávky, od ktorých uplynulo už niekoľko mesiacov," povedal Drosten vzhľadom na prvé dáta týkajúce sa omikronu. Znamená to podľa neho, že ani po dvoch dávkach ľudia teda nemajú voči omikronu "nulovú imunitu".

Priblížil tiež, že dáta z Juhoafrickej republiky (JAR) ukazujú, že len tretina nakazených, u ktorých zaznamenali omikron, skončí v nemocnici, pričom ťažký priebeh ochorenia má rovnako len tretina z hospitalizovaných.

Zároveň ale podotkol, že omikron je omnoho infekčnejší ako napríklad variant delta. Dáta z viacerých krajín podľa jeho slov ukazujú, že zhruba každé tri dni dochádza k zdvojnásobeniu pandemických ukazovateľov.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 PLATIA NOVÉ OPATRENIA: Viaceré obchody môžu otvoriť len v režime OP (10. 12. 2021)
 Neočkovaní Rakúšania môžu dostať pokutu do 3 600 eur, platí to pre osoby od 14 rokov (9. 12. 2021)
 Dánsko sprísňuje opatrenia proti koronavírusu, skrátilo aj otváracie hodiny reštaurácií a barov (9. 12. 2021)
 Ministerstvo zdravotníctva so župami pripravuje týždeň očkovania. (9. 12. 2021)
 Sulík bude ignorovať šialené rozhodnutia odborníkov, za hlúposť považuje aj zákaz stretávať sa s rodinami počas Vianoc (9. 12. 2021)
 Zmeny v zákone o elektronických komunikáciách umožnia rýchlo identifikovať nositeľov nákazy COVID-19 (8. 12. 2021)
 Vakcína od Pfizeru chráni aj pred variantom omikron, tretia dávka vraj zvyšuje úroveň protilátok 25-násobne (8. 12. 2021)
 NOVÉ OPATRENIA: Obchody a kostoly, služby od piatku v režime OP, žiaci na dištančné (8. 12. 2021)
 Zväz cestovného ruchu nie je spokojný s opatreniami pre turizmus, vláda nemá zrejme žiadny plán (8. 12. 2021)
 Nórsko sprísňuje opatrenia, reštrikcie ovplyvnia aj Vianoce (8. 12. 2021)nasledujúci článok >>
Slovensko stojí podľa Hegera za Ukrajinou, podporuje územnú celistvosť a zvrchovanosť krajiny
<< predchádzajúci článok
METEOROLÓGOVIA VARUJÚ: Pripravte sa na poľadovicu i snehové jazyky