Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. decembra 2021

Zväz cestovného ruchu nie je spokojný s opatreniami pre turizmus, vláda nemá zrejme žiadny plánZamestnávatelia a podnikatelia združení vo Zväze cestovného ruchu SR (ZCR) sú znepokojení z prístupu a rozhodnutí politikov vo vláde o opatreniach v súvislosti s epidemickou situáciou a lockdownom. Považujú ...Zdieľať
gettyimages 641031318 676x451 8.12.2021  - Zamestnávatelia a podnikatelia združení vo Zväze cestovného ruchu SR (ZCR) sú znepokojení z prístupu a rozhodnutí politikov vo vláde o opatreniach v súvislosti s epidemickou situáciou a lockdownom. Považujú ich za nelogické, neúčinné a výrazne poškodzujúce podnikanie a fungovanie prevádzok.


Z tohto dôvodu vyzývajú vládu, aby prehodnotila ohlásené pravidlá pre poskytovanie služieb cestovného ruchu za primeraných podmienok ako v iných oblastiach spoločnosti, tak aby tieto podmienky boli porovnateľné s podmienkami v okolitých krajinách. Informoval o tom v stredu prezident ZCR Marek Harbuľák.

Vláda zrejme nemá plán


„Zároveň žiadame, aby boli zverejnené jasné kritéria a podmienky, pri splnení ktorých sa bude uplatňovať Covid automat. Ani po včerajšom (utorkovom) brífingu predstaviteľov vlády nie je jasné, akými pravidlami a opatreniami sa budeme riadiť po 9. januári 2022, teda počas zimnej turistickej sezóny,“ uviedol Harbuľák.

Nie sú totiž zodpovedané základné otázky, kedy a za akých okolností sa bude znova uplatňovať Covid automat. Chýbajúce odpovede podľa ZCR naznačujú, že vláda pravdepodobne nemá žiaden plán pre toto obdobie.

Opatrenia považujú za zmätočné a nedostatočné


Informácie o otvorení hotelov a lyžiarskych stredísk, ktoré budú len dočasne otvorené počas dvoch týždňov, sú podľa zástupcov cestovného ruchu nedostatočné a zmätočné. Obmedzovanie ubytovacej kapacity a potreba negatívnych testov pre návštevu hotelov a penziónov, bez možnosti využívať služby reštaurácii či iných voľnočasových služieb, nepovažujú za uvoľnenie podmienok.

„Práve naopak. Podmienky, ktoré boli prezentované pre ubytovacie zariadenia, sa neuplatňujú ani počas lockdownu v rámci výnimiek, medzi ktoré patria aj tzv. biznis cestujúci. Ohlásené opatrenia preto považujeme za absurdné a nelogické, také, ktoré nie sú uvoľnením, ale neodôvodneným sprísnením pravidiel,“ upozornil Harbuľák.

Slováci cestujú do zahraničia


Zväz cestovného ruchu opakovane poukazuje na skutočnosť, že opatrenia prijaté v súvislosti s tzv. lockdownom, umožňujú aj naďalej voľný pohyb a vycestovanie slovenských občanov do okolitých krajín a využívanie služieb hotelov, gastro prevádzok, lyžovania a iných, napríklad wellness služieb, najmä v susedných krajinách.

„Odmietame byť rukojemníkmi rozhodnutí vlády, ktoré sú neúčinné, neprispejú k zlepšeniu epidemiologickej situácie a v konečnom dôsledku spôsobujú iba zbytočné ekonomické škody domácim podnikom v cestovnom ruchu,“ dodal prezident ZCR.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zväz cestovného ruchu nie je spokojný s opatreniami pre turizmus, vláda nemá zrejme žiadny plán © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Nórsko sprísňuje opatrenia, reštrikcie ovplyvnia aj Vianoce (8. 12. 2021)
 Kostoly dostanú od piatka 10. decembra zelenú, bohoslužby budú pre očkovaných a „prekonaných“ (7. 12. 2021)
 Koalícia sa dohodla na 300 eurách pre seniorov za očkovanie a otvorení obchodov (7. 12. 2021)
 Predĺži sa lockdown na Slovensku? Koalícia o opatreniach stále rokuje a alternatív je viacero (7. 12. 2021)
 V Rakúsku ukončia lockdown, ale len pre zaočkovaných (7. 12. 2021)
 WHO neodporúča liečiť covid plazmou z krvi ľudí, ktorí ho prekonali (7. 12. 2021)
 Tvorkyňa vakcíny proti covidu varuje pred ešte horšou pandémiou (6. 12. 2021)
 Nové opatrenia: Lockdown do 16. decembra pre všetkých, potom zvýhodnia očkovaných a prekonaných (6. 12. 2021)
 Aký je rozdiel medzi COVID-19-PASS-om a GreenPass-om (6. 12. 2021)
 Za odmietnutie povinného očkovania v Rakúsku bude pokuta 600 eur (6. 12. 2021)nasledujúci článok >>
Klus: Bielorusko sa musí rozvíjať ako demokratická a nezávislá krajina
<< predchádzajúci článok
Navrhovaný trestný čin týkajúci sa šírenia hoaxov ohrozuje slobodu slova, kritizuje Kolíkovú mimovládka Via Iuris