24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2008

06. mája 2008

Slováci nestačili na Nemcov

Slovenská hokejová reprezentácia podľahla vo svojom druhom vystúpení v C-skupine na majstrovstvách sveta v kanadskom Halifaxe tímu Nemecka 2:4 (0:2, 1:1, 1:1). Na dva nemecké presilovkové góly z úvodnej ...

HALIFAX 6. mája (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia podľahla vo svojom druhom vystúpení v C-skupine na majstrovstvách sveta v kanadskom Halifaxe tímu Nemecka 2:4 (0:2, 1:1, 1:1). Na dva nemecké presilovkové góly z úvodnej tretiny v podaní kapitána Marca Sturma a Stefana Ustorfa odpovedali Slováci opäť v presilovke v 29. min Ivanom Čiernikom. Nemecké vedenie na rozdiel dvoch gólov opäť zvýšil v 39. min po peknej akcii tretieho útoku Michael Hackert. V tretej tretine sa zapísal Hackert do streleckej listiny ešte raz a stanovil na 4:1 pre svoje mužstvo. V samom závere už za rozhodnutého stavu korigoval slovenskú prehru na 2:4 Juraj Kolník. Slováci doplatili v súboji s nemeckým tímom na časté vylučovanie, ale aj chaotickú hru v obrane. Nemcom podľahli v 33. vzájomnom dueli dvanástykrát, v tejto sezóne neuspeli ani do tretice. Pred svetovým šampionátom zvíťazili nemeckí hokejisti nad slovenskými na domácom Deutschland Cupe (5:3) ako aj Škoda Cupe vo Švajčiarsku (4:1). Slováci zakončia svoje vystúpenie v C-skupine v Halifaxe v stredu 7. mája duelom proti Fínsku (16.30 h, 21.30 h SELČ). Slovensko - Nemecko 2:4 (0:2, 1:1, 0:1) Góly: 29. Čiernik (Ľ. Višňovský, Róbert Petrovický), 60. Juraj Kolník (Ľ. Višňovský, Marcel Hossa) - 7. Sturm (Busch, Schmidt), 16. Ustorf (Schmidt, Holland), 39. Hackert (Gogulla, Bakos), 49. Hackert (Gogulla, Schubert). Vylúčení: 10:7 na 2 min, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Bulanov, Poliakov (obaja Rus.) - Deďuľa (Bielor.), Oskirko (Rus.), 7200 divákov Zostavy: Slovensko: Lašák - Ľ. Višňovský, Podhradský, Štrbák, Starosta, Ivan Majeský, Graňák, Sekera, Mezei - Juraj Kolník, Róbert Petrovický, Marcel Hossa - Čiernik, Kollár, M. Kováčik - Melichárek, Podkonický, Skladaný - Fabuš, Húževka, Somík Nemecko: Müller - D. Seidenberg, Schubert, Holland, Schmidt, Bakos, Hördler, Osterloh, Renz - Busch, Ustorf, Sturm - Y. Seidenberg, Ullmann, Tripp - Wolf, Hackert, Gogulla - Rankel, Fical, Felski Retrodresy nepriniesli v tomto stretnutí Slovákom šťastie. Prvú tretinu nezvládli, a to mohli ešte ďakovať Lašákovi, že prehrávali len 0:2. V 5. min sa síce mohli Šuplerovi zverenci dostať ako prví do vedenia, ale Petrovický nedotiahol svoj bekhendový blafák. Potom sa začalo vylučovať na slovenskej strane a Nemci trestali. Majeského neprítomnosť na ľade využil v 7. min kapitán Marco Sturm, ktorý sa natlačil pred Lašáka a na rozdiel od Petrovického mu bekhendový blafák vyšiel - 0:1. V 14. min sa ocitol na trestnej Skladaný a aj jeho vylúčenie Nemci využili na strelenie gólu. Strelu Schmidta vyrazil slovenský brankár iba pred voľného Ustorfa a ten do odkrytej časti bránky zvýšil na 2:0. V samom závere I. tretiny mali Kruppovi zverenci ideálnu príležitosť na tretí gól, ale vyše minútovú presilovku o dvoch mužov nevyužili. To však nemeckých hráčov nepribrzdilo v rozlete a naďalej boli pred Lašákom častejšie ako Slováci pred Müllerom. Toho ohrozil prvýkrát až v 25. min Kolník. O dve minúty neskôr putoval na trestnú lavicu za hákovanie Wolf a hráčom v bielych dresoch s modrým a červeným pruhom to tam konečne padlo. Po strele Višňovského sa k odrazenému puku dostal Ivan Čiernik a kanonier nemeckej DEL pohotovo znížil - 1:2. Ofenzíva slovenského tímu vedúca za vyrovnaním sa však nekonala. V 33. min bol vylúčený Dennis Seidenberg, ale počas jeho trestu slovenskí reprezentanti ani len neohrozili bránku Nemcov. Zatiaľ čo diváci v Metro Centre sa zabávali mexickými vlnami, na ľade sa hra naďalej kúskovala zbytočnými vylúčeniami. V 36. min si šiel na 2 min oddýchnuť Kováčik, nemecký prvý útok si utvoril veľký tlak, ale Ustorf s Buschom nedotlačili puk za bránkovú čiaru. Minútu pred koncom II. tretiny vyšla po zlom slovenskom striedaní pekná kombinácia tretiemu nemeckému útoku. Gogulla z otočky našiel voľného Hackerta a ten prestrelil Lašáka - 1:3. V tretej tretine počiatočnú slovenskú aktivitu zastavilo vylúčenie Mezeia, ktorý si pobyt na trestnej lavici neskôr ešte dvakrát zopakoval. V 48. min pri presilovke 4:3 nemecký gól uznaný nebol, ale neskôr, keď zostal na trestnej už len Graňák, si dali Hackert s Gogullom gólové repete z konca II. tretiny - 1:4. Slovenský tím pôsobil v tom čase na ľade bezradným dojmom. Útočníci sa pohybovali v úctyhodnej vzdialenosti od Müllera a obrancovia kopili chybu za chybou. Ďalšie dvojnásobné vylúčenie slovenského mužstva v rýchlom časovom slede už Nemci na zvýšenie náskoku nevyužili. Potom mali presilovkovú možnosť aj Šuplerovi zverenci, ale Fabuš svoju šancu nepremenil. Potom sa ešte po prihrávke Kováčika neúspešne pokúšal znížiť náskok súpera Čiernik a v záverečnej minúte nezakončil svoj nájazd gólom Podkonický. V samom závere, 4 sekundy pred koncom, znížil v presilovke na konečných 2:4 bombou od modrej Juraj Kolník. Slovákom zostali po druhom kole zápasov v skupinách na konte 3 body za úvodné víťazstvo nad Nórskom (5:1). SITA