20. decembra 2008

Slováci v Košiciach zdolali Švajčiarsko

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v odvetnom prípravnom stretnutí v košickej Steel Arene so Švajčiarskom 3:2 a súperovi vrátila piatkovú prehru 0:1 po predĺžení z Popradu. Slováci ...

KOŠICE 20. decembra (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v odvetnom prípravnom stretnutí v košickej Steel Arene so Švajčiarskom 3:2 a súperovi vrátila piatkovú prehru 0:1 po predĺžení z Popradu. Slováci dosiahli v tejto sezóne v šiestom zápase prvé víťazstvo, vo vzájomných súbojoch so Švajčiarmi sa tešili osemnástykrát, prvýkrát po roku. Vo vypredanej Steel Arene sa hral opäť atraktívny hokej, ktorí sa divákom páčil. Slováci dvakrát po góloch Biceka a Bartečka viedli, Švajčiari vždy vyrovnali, na presný zásah Marcela Hossu tri sekundy pred koncom už nestihli odpovedať. Slovensko - Švajčiarsko 3:2 (1:0, 0:1, 2:1) Góly: 15. Bicek (S. Gron), 43. Bartečko (Cibák), 60. Marcel Hossa (S. Gron) - 28. Sprunger, 48. Sannitz (Rytz) Vylúčení: 4:8 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Baluška, Ország - Gajan, J. Tvrdoň, 8340 divákov Slováci začali podľa očakávania náporom a od prvej minúty sa snažili častou streľbou ohroziť švajčiarsku bránku. Tlak ešte zvýraznili dve presilové hry, ktoré však ostali nevyužité. Po góle volali predovšetkým Hossov teč, dve Ružičkove dorážky či rýchla akcia Biceka s Gronom. Švajčiari prežili bez ujmy prvú desaťminútovku a potom začali byť nepríjemní aj oni. Nebezpečne vyzerala predovšetkým Camichelova prihrávka pred bránku, kde stál nepokrytý Savary. V 15. min zvládli výborne situáciu dvoch na dvoch pri vlastnom oslabení Bicek s Gronom a prvý menovaný košický rodák sa tešil po bekhendovej strele zo svojho tretieho reprezentačného gólu - 1:0. Po góle sa hra presunula pred Staňu, Švajčiarom však chýbal potrebný dôraz. Aj po prvej prestávke sa hral veľmi dobrý hokej. Hostia nenechávali domácim na ľade ani kúsok voľného priestoru, zverenci Jána Filca sa už tak často do šancí nedostávali. V 23. min odpálil tvrdou delovkou z pravého kruhu Rytz masku Staňovi, následne v nájazde neuspel Sanitz, ktorého čisto zblokoval vracajúci sa Slovák. V 28. min zabudol Malec pri hre štyroch na štyroch na Sprungera, ktorý dostal puk z hĺbky obranného pásma na útočnú modrú a nedal Staňovi šancu - 1:1. Aktivitou hýriaci Bicek mohol vrátiť pohodu na slovenské hokejky, jeho dve strely v krátkom slede sa úspechom neskončili. Slováci sa kombináciami dostávali cez švajčiarsku obranu, záverečná fáza im nevychádzala. Hokej s rýchlymi akciami z jednej na druhú stranu sa divákom vo vypredanej Steel Arene páčil. Brankár Bührer v krátkom slede vychytal v 37. min presilovkové šance Grona, Radivojeviča a Kolníka. V 42. min sa v dobrej pozícii objavil Ružička, ale mieril len do švajčiarskeho gólmana. Výborní košickí diváci burácali v 43. min, keď pri presilovke Cibák našiel voľného Bartečka, ktorý skóroval do odkrytej bránky - 2:1. Slováci sa do súpera ešte viac zahryzli, schladil ich v 48. min Sannitz, ktorý z tesnej blízkosti dorazil vyrazenú strelu Rytza a vyrovnal. Staňa následne zlikvidoval nájazd Lemma. Tímy sa snažili nespraviť chybu v defenzíve a podnikali len rýchle výpady do útočnej tretiny. V 56. min pálil Radivojevič len do bočnej sieťky. V závere tretej tretiny hrali Slováci po vylúčení Rytza presilovku a tri sekundy pred koncom Hossa po Gronovej aktivite rozhodol. Hlasy hráčov a trénerov: Ján Filc (tréner SR): "Koniec dobrý, všetko dobré. Potrebovali sme vyhrať, upevniť si sebadôveru v to, čo robíme. Švajčiari sú pre slovenský hokej veľmi silný súper, sme zhruba na rovnakej úrovni v medzinárodnom pohľade. Problém nám robí švajčiarska defenzíva, preto nás teší že sme zvládli záver. Toto mužstvo bude tvoriť základ pre MS, máme ešte 8 až 10 hráčov, ktorí sú na ešte približne rovnakej úrovni. Z nich by sme chceli pripraviť mužstvo, ktoré by len pri skladbe hráčov z Európy mohlo ísť na šampionát a obstáť tam so cťou. Ak sa k nemu pridajú aj hráči z NHL, ešte to zvýši naše ambície. Dnes bola kvalita na našej strane, Švajčiari boli dobrým súperom, ale o ten gól sme asi boli lepší. Keď majú radosť z víťazstva hráči, diváci, potom je to dobrý pocit. Hokej robíme preto, lebo chceme, aby sme priniesli ľuďom radosť." Ralph Krueger (tréner Švajčiarska): "Bol to veľmi dobrý zápas. Náš výkon z minúty na minútu rástol, Slováci mali v závere viac šťastia. Urobili sme si ďalší obraz o výkonnosti hráčov, na reprezentačný dres na majstrovstvá sveta máme viacero kandidátov. Nováčikovia obstáli, do šampionátu je ešte ďaleko, ale máme za sebou dobre zvládnutú ďalšiu časť našej cesty." Ľuboš Bartečko (kapitán SR): "Hokej sa hrá 60 minút, ja môžem len poďakovať chlapcom za predvedený výkon. Bola to krásna rozlúčka s rokom, podobnú atmosféru som ešte nezažil. Aj za remízového stavu som veril, že vyhráme. Už v piatok sme hrali dobrý zápas a dnes opäť. Vedel som, že ku koncu to bude vzhľadom na únavu vlažnejšie a napokon tak aj bolo. Napokon sme dokázali zvládnuť záver, čo je dôležité aj z hľadiska psychiky." Jiří Bicek (útočník SR): "Môžem byť len spokojný. Snažil som sa ukázať, čo viem. Pomohli mi spoluhráči z útoku, Stano Gron s Rudom Hunom hrali skvele. Som rád, že sme odohrali v dobrom tempe oba zápasy a ukázali divákom, že hokej hrať vieme." Marcel Hossa (útočník SR, autor rozhodujúceho gólu): "Vyhrali sme ako tím, nezáleží na tom, kto dá gól. Zhodli sme sa v kabíne, že v Poprade to pre nás nebolo na úzkom ľade bohviečo, tu v Košiciach a špeciálne pred týmto publikom to bolo super. Pri góle som čakal, či sa puk doplazí ku mne. Stano Gron ma pekne uvidel, nahral a do prázdnej bránky to už nebol problém dať." Ladislav Nagy (útočník SR): "Švajčiari vedia dobre brániť, veľmi ťažko sa proti nim presadzuje. Dnes sme mali dosť šancí, ale nedali sme góly a trocha sa trápili. Bola tu vynikajúca atmosféra, zahral som si výborný hokej. Dúfam, že keď prídem do Čerepovca, tak sa mi začne viac dariť. Hral som s problémovými slabinami, ale nebolo to až tak zlé." Rastislav Staňa (brankár SR): "Vďaka publiku, ktoré dodalo zápasu väčšiu iskru, som si zápas užil. S tým záverom to bolo ešte krajšie, sú to veľmi pekné pocity. Chytalo sa mi veľmi dobre." SITA