11. februára 2012

Slováci vyhrali turnaj v Minsku, domácim uštedrili debakel

Slovenskí hokejisti mali výborný úvod do zápasu, už v 23. sekunde otvoril skóre po presnej prihrávke Ružičku Vladimír Dravecký. Slováci mali výborný úvod do zápasu, ...

hokej MINSK 11. februára Slovenská hokejová reprezentácia sa stala víťazom turnaja BelSwissBank Cup v Minsku, v sobotňajšom finále zdolala domáci tím Bieloruska 5:1.

Slovensko dosiahlo v tejto sezóne už druhý turnajový úspech, v novembri triumfovalo na Nemeckom pohári v Mníchove. V 19. vzájomnom stretnutí s Bieloruskom sa Slováci radovali celkovo z dvanásteho víťazstva. Gól Kristiana Kudroča na 4:1 bol jubilejným 50. slovenským do bieloruskej siete vo vzájomných dueloch. Slovensko odplatilo Bielorusku prehru 1:2 z decembrového semifinále Rakúskeho pohára v Klagenfurte. Tréner Vladimír Vůjtek má na lavičke slovenskej reprezentácie bilanciu šesť víťazstiev a jedna prehra.

O slovenské góly sa v sobotňajšom súboji s Bieloruskom zaslúžili Vladimír Dravecký, Michel Miklík, Adam Lapšanský, Kristián Kudroč a Marcel Haščák. Pre michalovského odchovanca Kudroča to bol v 21. reprezentačnom zápase premiérový zásah.

Slováci viedli už po ôsmich minútach 3:0 a duel mali v ďalšom priebehu pod svojou kontrolou. Veľmi dobrý výkon podal brankár Július Hudáček. Na produktivitu zo semifinále so Švajčiarskom nadviazal Juraj Mikúš, ktorý v sobotu dosiahol dva body (0+2). Po stretnutí vyhlásili centra za najlepšieho hráča slovenského tímu a prebral si aj ocenenie pre najproduktívnejšieho hráča BelSwissBank Cupu (5 bodov, 2+3). Kapitána slovenskej reprezentácie Ivana Baranku vyhlásil direktoriát turnaja za najlepšieho obrancu podujatia.

Prvá tretina

V 23. sekunde otvoril skóre tvrdou strelou švihom Vladimír Dravecký. Košického útočníka našiel prihrávkou do jazdy Ružička, Dravecký po prekorčuľovaní útočnej modrej od ľavého mantinelu vypálil a prekvapil Mezina - 0:1. Slováci pokračovali v aktívnej hre, ktorou zaskočili Bielorusov. V 7. min našiel bekhendom Mikúš nepokrytého Stehlíka, ktorého blafák Mezin zlikvidoval. Odrazený puk sa však dostal k Miklíkovi a ten ho poslal do siete. O 22 sekúnd neskôr sa Marcel Haščák natlačil pred bieloruskú bránku, pred ktorou sa najlepšie zorientoval Adam Lapšanský a zvýšil už na 3:0. Bielorusi kontrovali už o 19 sekúnd, keď sa dostali do prečíslenia dvoch na jedného. Pavlovič našiel ideálne Kitarova, ktorý strelou z prvej nedal Hudáčkovi šancu. Oba tímy si potom vytvorili viaceré šance, ale skóre sa nemenilo. Hra sa prelievala zo strany na stranu, v závere prvej tretiny domáci svojho súpera zatlačili, ale Hudáček sa nenechal prekvapiť.

Druhá tretina

Oba tímy pokračovali v kombinačnej hre aj v druhej tretine. Slováci sa nezamerali iba na bránenie náskoku, ale podnikali nebezpečné útoky. Brankár Hudáček si však tiež musel dávať pozor. V 25. minúte vyhral vhadzovanie Mikúš, posunul na Kudroča, ktorého strela od modrej skončila v bieloruskej sieti - 1:4. V 28. minúte sa rútil pri vlastnom oslabení na Mezina Miklík, ale nedokázal už zakončiť. Slováci hrali umne, nepúšťali súperov do vyložených šancí.

Tretia tretina

Jevgeni Kovyrshin sa pokúša obrať slovenského hokejistu Richarda Stehlíka o puk.Foto: SITA, AP
V úvode tretej tretiny putoval na trestnú lavicu za podrazenie pri úvodnom vhadzovaní Ružička, Bielorusi však ponúknutú výhodu nevyužili. V 45. min mohol zvýšiť slovenský náskok po individuálnej akcii Haščáka Lapšanský, ale jeho tvrdú strelu Mezin zlikvidoval. Bielorusi sa tlačili pred Hudáčka a vytvárali si chvíľami tlak. Slovenský gólman aj s prispením obetavých obrancov situácie riešil. Slováci prehusťovali priestor pred svojou bránkou, ale nezabúdali ani na ofenzívu. V 53. min tvrdo pálil do Mezinovej lapačky Rapač. Zverenci V. Vůjtka napádali súpera už na jeho polovici a nedovoľovali mu zakladať protiútoky. Bielorusi robili pri rozohrávke chyby, puk tak bol dostatočne ďaleko od Hudáčka. V 55. min sa dostal slovenský tím do prečíslenia, Haščák riešil situáciu individuálne, strelou z ľavého kruhu na vhadzovanie vymiatol horný ľavý roh Mezinovej bránky a upravil na konečných 1:5.

Reakcie:

Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Zápas s Bieloruskom bol jednoduchší ako sme čakali. Za osem minút sa nám podarilo dať tri góly a potom sme až do konca hru kontrolovali. Dnes sme mali na môj vkus trocha veľa vylúčených a museli sme nacvičiť aj obrannú činnosť. Hlavne včerajší zápas bol veľmi kvalitný a vyrovnaný. S Bielorusmi sme hrali oveľa uvoľnenejšie ako proti Švajčiarom."

Peter Oremus (asistent trénera SR): "Dnes sme podali veľmi zodpovedný výkon najmä v obrane. Presadili sme sa aj vpredu, dať päť gólov Bielorusom na ich ľade je veľmi dobré. Do Minska sme išli s cieľom hrať finále, čo sa podarilo. Vystupovanie hráčov i celá organizácia bola na vysokej úrovni. Sme radi, že sme tento turnaj vyhrali. Po víťazstve nad Švajčiarskom, v ktorom sa opäť ukázalo, že treba hrať do konca a veľmi zodpovedne, tímu narástlo sebavedomie. Ďalší súboj s Bieloruskom sme už mali pevne v rukách. Tri tohtosezónne turnaje nám ukázali smerom k majstrovstvám sveta veľmi veľa. Chalani odviedli kus dobrej práce, treba s nimi počítať aj do budúcna."

Bielorusko: Mezin - Stasenko, D. Korobov, O. Goroško, Kosťučonok, Antonov, Černook, I. Usenko, K. Zacharov - Kovyršin, Kaľužnyj, Koľcov - Dudko, Kitarov, A. Stepanov - Stefanovič, Drozd, Pavlovič - Božko, A. Kolosov, Protaseňa
Slovensko: J. Hudáček - Sersen, Baranka, Kudroč, Stehlík, J. Tabaček, V. Mihálik, Hruška, Švarný - Dravecký, Kukumberg, Š. Ružička - Michel Miklík, J. Mikúš, Špirko - Marcel Haščák, Bližňák, Lapšanský - Marek Hovorka, Bulík, Rapač