08. apríla 2009

Slovan prehral s Trnavou

Slovan Bratislava - Spartak Trnava 1:2 (0:0) Ostro sledovaný šláger dohrávaného a dvakrát odloženého 19. kola Corgoň ligy medzi Slovanom a Trnavou nepriniesol veľa futbalovej krásy. ...

BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) - Slovan Bratislava - Spartak Trnava 1:2 (0:0)

Ostro sledovaný šláger dohrávaného a dvakrát odloženého 19. kola Corgoň ligy medzi Slovanom a Trnavou nepriniesol veľa futbalovej krásy. Súperi sa zbytočne vybíjali v osobných súbojoch a často kazili aj jednoduché prihrávky. V 6. min poslal vysoko nad bránku prvý strelecký pokus v zápase hosťujúci Devátý. O štyri minúty neskôr pekne do šestnástky prenikol domáci Slovák, po jeho spätnej prihrávke odkopával do bezpečia Jelenkovič. Na druhej strane zásoboval svojich spoluhráčov centrami najmä aktívny Hanzel. Vzruch nastal až v 23. min keď Gueye fauloval v pokutovom území Masaryka a hlavný arbiter Havrilla nariadil jedenástku. Sám faulovaný však brankára Rybánskeho neprekonal a svoju následnú hlavičku poslal mimo bránky. V 26. min vzbĺkli vášne medzi Kožuchom a Dosoudilom, obaja "kohúti" dostali po žltej karte. V 33. min Hanzel našiel ďalším zo svojich centrov Devátého, ktorého volej opäť mieril len do nebies. Hostia pohrozili aj o tri minúty neskôr, ľavý obranca Hanzel natiahol Bičíka peknou strelou tesne nad z dvadsiatichpiatich metrov. Hosťujúci Gueye potom v 39. min nepresne rozohral na kopačky Obžeru, Masaryk však toto zaváhanie nepotrestal. Minútu pred koncom prvého dejstva mal obrovskú šancu Dobrotka. Po rohu Kozáka však osamotený hlavičkoval z desiatich metrov vedľa ľavej žrde.

V nadstavenom čase ešte zaujal dravý prienik Masayrka cez Gueyeho, ktorého zjavný faul arbiter neodmenil ani žltou kartou. Úvod druhého polčasu vyšiel Spartaku na výbornú. Obrana domácich nedokázala zareagovať na dlhý odkop Gueyeho a Devátý v 49. min rutinérsky preloboval Bičíka - 0:1. V ďalšom priebehu Slovan dostal hostí pod tlak, do väčších šancí sa však nedostával, defenzíva Trnavy pracovala stopercentne. Pribúdali však fauly, množili sa žlté karty a prácu mali často lekári oboch mužstiev. Oživenie do útoku belasých priniesol Meszároš, v 69. min ale hlavičkoval len nad. Druhý šok pre slovanistický kotol pripravil v 74. min Ďuriš, ktorý bol rýchlejší a šikovnejší ako obrana domácich aj vybiehajúci brankár Bičík - 0:2. Bratislavčania nezložili zbrane a o dve minúty nato znížili na 1:2 po hlavičke Dobrotku. V závere sa hra zrýchlila, Slovan sa všemožne snažil o vyrovnanie. Veľké príležitosti Slováka, Kozáka, Valachoviča, Angeloviča a Halenára však zostali nevyužité a Trnava získala v prestížnom stretnutí cenné tri body.

Góly: 76. Dobrotka - 49. Devátý, 74. P. Ďuriš, ŽK: 27. Dosoudil, 67. Obžera - 26. Kožuch, 58. Rybánsky, 67. Ľ. Hanzel, 68. Jelenkovič, 89. M. Husár, 90. García Pérez, rozhodovali: Havrilla - Balko, Laskovský, 12 870 divákov

Slovan: Bičík - Dobrotka, Valachovič, Dosoudil, Breznaník (68. Meszároš) - Serrano (63. S. Angelovič) - Obžera, J. Kozák, S. Slovák - Masaryk (52. Černák), Halenár

Trnava: Rybánsky - Lukáš Došek, Gueye, Drobný, Ľ. Hanzel (85. M. Husár) - P. Ďuriš, Jelenkovič - Devátý, R. Procházka (87. García Pérez), M. Hruška - Kožuch (50. Franca)

MFK Ružomberok - MŠK Žilina 0:1 (0:0)

Úvod patril domácim. V 4. min našiel Sedlák centrom Lačného, jeho strele však chýbala väčšia presnosť. O štyri minúty neskôr prišla ďalšia šanca Ružomberka, už s prívlastkom gólová. Po rohu Božoka z ľavej strany sa lopta dostala k Sivčevičovi, ktorý z dvoch metrov prestrelil Pernišovu bránku. Potom sa k slovu prihlásili hostia, Tesákova strele zdiaľky, ktorá mala skôr propagačný charakter, skončila v Hajdúchovom náručí. V ďalších fázach sa hralo viac na polovici Žiliny, ofenzívne snahy domácich však spravidla končili ešte pred veľkým obdĺžnikom. S pribúdajúcimi minútami tempo hry klesalo, súperi sa k šanciam prakticky nedostali a až do prestávky bol z toho nudný futbal.

Aj do druhého dejstva vstúpili agilnejšie Liptáci. Príležitosti Zošáka a dvakrát Sivčeviča však zostali nevyužité. V 63. min podnikli Žilinčania jeden z ojedinelých protiútokov a hneď bol z toho gól. Na Tesákov krížny center z ľavej strany si nabehol Oravec, ktorý z prvej prekonal Hajdúcha - 0:1. Domáci sa následne usilovali o vyrovnanie a v 77. min sa im to takmer podarilo. Zošák nacentroval, no následnú pohotovú strelu striedajúceho Kúkoľa z piatich metrov stačil Perniš reflexívne vyraziť. Ružomberčania sa ešte snažili niečo urobiť s výsledkom, ale márne. Zverenci trénera Michala Bílka tak natiahli nelichotivú sériu prehier na jar

Gól: 63. T. Oravec, ŽK: 17. Tesák, 70. Pečalka, 79. Adauto (všetci Žilina), rozhodovali: Chmura - Mókoš, Kubica, 3276 divákov

Ružomberok: Hajdúch - Siva, J. Maslo, Peter Majerník, P. Maslo - Zošák, T. Sedlák, Sivčevič (66. Ďubek), Božok (66. Kúkoľ) - Mašek, Lačný
Žilina: D. Perniš - Vomáčka, Šourek, Piaček, Tesák - Pečalka (87. Karoglan) - I. Belák (90.+ Čekovič), Jež (76. Adauto), Guldan, Vladavič - T. Oravec

Hlasy:
Michal Bílek (tréner Ružomberka): "Naša prehra je spravodlivá. Šance, aké sme mali v úvode zápasu a následne v druhom polčase Kúkoľ, sa majú premieňať. Po inkasovanom góle sme boli v kŕči, hrali sme živelne a už sme sa nedokázali dostať do zápasu. Žilina je silná, napriek tomu sme chceli uhrať aspoň remízu."

Dušan Radolský (tréner Žiliny): "Videli sme bojovný zápas so snahou oboch mužstiev prekvapiť toho druhého. Vedeli sme, že Ružomberok má v strede poľa kvalitu v Zošákovi a Božokovi, oboch sa nám úspešne podarilo eliminovať. V druhom polčase sme pridali aj futbalovú kvalitu, boli sme lepším tímom a myslím si, že sme si víťazstvo zaslúžili."

MFK Dubnica - FC ViOn Zlaté Moravce 1:1 (0:1)

Striedanie akcií na obidvoch stranách postupne nahradil sústredenejší tlak hostí. Domáci robili dosť často chyby v rozohrávke a Zlatomoravčania boli ochotní behať za loptou, častejšie ju aj zbierali a zakladali sľubné protiakcie. Ich veľkou prekážkou ale bolo finálne zakončenie. V 27. min dal Ján Zápotoka loptu do behu Kuzmovi, na ktorého pohyb reagoval Porázik, ale Chren sa dobre postavil proti lopte. O šesť minút neskôr Seye hlavičkoval po rohovom kope a následne hostí zachránil len dobrý zákrok Boleka po pokuse Držíka. Potom sa dostal k slovu Pavelka, krížnou strelou však minul dubnickú bránu. Ten istý hráč si to však vynahradil gólom do šatne, ktorým len potvdil dobrý dojem z hry ViOnu. Gól Pavelku, ktorý hral svoje druhé ligové stretnutie, dodal hosťom veľké sebavedomie. A to im vydržalo prakticky celý druhý polčas. Domáci tréner pozmenil celú zostavu, oživenie do hry priniesli najmä Vlasko a Zapalač, ale aktivita smerom dopredu sa hráčom MFK vôbec nedarila. Chvíľami v nich rástlo zúfalstvo, pretože tesný náskok hostí vytrvalo odolával. O tom, že futbal treba hrať do poslednej minúty, sa napokon presvedčili domáci, keď ich snahu aspoň o vyrovnanie korunoval v 90. min Marek Kuzma.

Góly: 90. M. Kuzma - 45. Pavelka, ŽK: 62. Pleva, 67. M. Ondráš (obaja Dubnica), rozhodovali: Šipoš - Palušák, Petríček, 1560 divákov

Dubnica: Zajac - Pleva, Jánošík, Chmelík, M. Ondráš - Držík (64. Vlasko) - Grendel, M. Kuzma, Seye, J. Zápotoka (71. Zapalač) - Porázik (46. Nosek)
Zl. Moravce: Bolek - Pavlenda, Peter Farkaš, Klabal, Chren - Lalák, Pavol Majerník - Kuračka, Macko (81. Hözl), Róbert Tomko (67. Náther) - Pavelka (86. Kožiak)

Hlasy:
Ľuboš Nosický (tréner Dubnice): "Od začiatku mi bolo jasné, že máme o jeden deň regenerácie menej ako hostia. Lepšie sa pohybovali, my sme skôr bojovali ako tvorili. Súper nás potrestal, no v druhom polčase sme prešli na dvoch útočníkov a snažili sme sa hrať kolmo hore. Boli sme nebezpeční a napokon sme aj v poslednej minúte vyrovnali. S bodom som dnes veľmi spokojný."

Štefan Horný (tréner ViOnu): "Boli sme blízko k trom, no napokon máme jeden bod. Dostávame góly v posledných minútach - v Ružomberku, aj tu v Dubnici. V prvom polčase sme to zvládli, ale v druhom sme neustáli zlepšený výkon súpera. Z odrazenej lopty nepokrytý hráč domácich vyrovnal."

Dukla Banská Bystrica - Artmedia Petržalka 0:1 (0:1)

Pod Urpínom videla skromná návšteva slabý futbal. Hostia sa ujali vedenia už v 5. min, keď sa po nečakanom dlhom centri z pravej strany pred Borošom presadil úplne osamotený Mikulič - 0:1. Domácim nevyšla ofsajdová pasca a bolo 0:1. Dukla sa márne pokúšala dobýjať šestnástku, chýbala presná prihrávka i myšlienka. Petržalčania čakali na rýchlu kontru a ich veľká šanca prišla v 24. min, keď Patrik Mráz našiel s prispením Pečovského vpravo nabiehajúceho Majtána, ktorý vnikol do šestnástky, no z dobrej pozície mieril iba tesne vedľa žrde.

Banskobystričania sa k slovu dostali až po polhodine, keď Gajdošov center z pravej strany našiel na päťke Ďuriša, ktorý hlavičkoval presne, ale Kamenár na čiare odvracal dobrým zákrokom loptu na roh. To bolo však zo strany domácich v prvom polčase všetko, naopak pohrozili hostia. V 40. min sa dostal dopredu Majtán a hoci mal proti sebe troch obrancov, dokázal sa presadiť i zakončiť, no lopta išla vedľa pravej žrde.

V druhom polčase Dukla zvýšila pohyb a pohrozila Uškovičom v 57. min, aktívny bol aj Filo, ktorý vystriedal Gajdoša, no strely spoza šestnástky na Kamenára neplatili. Naopak hostia číhali na každú možnosť a viackrát sa dostávali k súperovmu pokutovému územiu. Po hodine hry to skúšal na Boroša Sylvestr. Šancí však bolo málo, dobre pracovali defenzívy, a tak vzruch nastal až v 90. min po strele Pečovského z diaľky, ktorou opečiatkoval brvno. Petržalčania aj v piatom jarnom kole zvíťazili, pričom znova neinkasovali gól.

Gól: 5. Mikulič, ŽK: 58. Uškovič, 88. Pečovský (obaja Banská Bystrica), rozhodovali: Hracho - Cuninka, E. Weiss, 1024 divákov

B. Bystrica: Boroš - M. Pančík, Debnár, Poljovka, Kotrys (80. P. Vajda) - Miroslav Tóth, Pečovský, Uškovič (68. T. Pančík), Hučko - M. Ďuriš, V. Gajdoš (46. M. Filo ml.)
Artmedia: Kamenár - Mikulič, Struhár, Saláta, R. Konečný - Majtán (72. Caihame), Czinege, Kóňa, P. Mráz (90.+ Guédé) - V. Horváth, Sylvestr (83. P. Ďurica)

Hlasy:
Jozef Jankech (tréner Banskej Bystrice): "Chceli sme odčiniť prehry vonku najmä tú zo Slovana 0:5. Nepodarilo sa nám to však, dostali sme rýchly gól, hrali sme kŕčovito, aj keď snahu chlapcom nemôžem uprieť. Hrozili sme síce centrami, ale chýbali nám šance. Verím, že nedostatky odstránime a v sobotu proti Košiciam to už bude z našej strany iná hra s lepším koncom pre nás."

Michal Hipp (tréner Artmedie): "Nechceli sme prerušiť víťaznú sériu. Prišli sme do Bystrice naplno bodovať. Chceli sme eliminovať očakávaný počiatočný tlak Dukly, čo sa nám aj podarilo. Dali sme rýchly gól a mali aj ďalšiu šancu. Bolo to vyrovnané z oboch strán. Po polhodine nás podržal Kamenár pri najväčšej šanci domáceho tímu. V druhom polčase domáci hrozili nebezpečnými centrami, no naša obrana na čele s gólmanom Kamenárom si s nimi dokázala poradiť. Chlapci hrali bojovne a víťazstvo si zaslúžili."