26. februára 2011

Slovan zvíťazil nad Trenčínom, Bystrica podľahla Zvolenu

Krídelník Zvolena Vladimír Škoda a center Milan Jurík sa tešia z úvodného gólu počas prvej tretiny prvého zápasu štvrťfinále play-off slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi HC'05 Banská Bystrica a HKm Zvolen

bez nazvu Krídelník Zvolena Vladimír Škoda a center Milan Jurík sa tešia z úvodného gólu počas prvej tretiny prvého zápasu štvrťfinále play-off slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi HC'05 Banská Bystrica a HKm ZvolenFoto: SITA/Dušan HeinBRATISLAVA 26. februára (WEBNOVINY) - Hokej - Slovnaft extraliga 2010/2011 - štvrťfinále play-off - prvý zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

HC Slovan Bratislava - Dukla Trenčín 4:2 (1:0, 0:1, 3:1) - stav série: 1:0
Góly: 17. A. Nedorost (Hujsa, Jackman), 51. Kapuš (Lipiansky), 52. Hujsa (Rullier, A. Nedorost), 60. Buc - 25. Sekeráš (P. Kopecký, Naurov), 56. T. Melichárek (E. Bednár, Mikula)
Vylúčení: 9:9 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, Müllner – Šefčík, M. Novák, 3380 divákov

Slovan: Konrád - Jackman, Hájek, Cartelli, Frühauf, J. Kováčik, Štajnoch, Rullier, Bohunický - M. Bakoš, Bulík, Hujsa - Uram, L. Hudáček, Lipiansky - D. Skokan, Kapuš, D. Buc - Róbert Huna, A. Nedorost, Richard Huna

Trenčín: T. Hiadlovský - Sekeráš, E. Bednár, Hruška, Bolf, Martin Chovan, S. Tomko - Mikula, Blatný, T. Melichárek - Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň - Naurov, P. Kopecký, Jánoš - M. Filo, O. Ďuriš, Koložváry

Hostia pricestovali do Bratislavy bez svojho najproduktívnejšieho hráča, útočníka Jána Pardavého Oba tímy začali dôrazne a veľa korčuľovali, no hráči sa dôsledne strážili, vďaka čomu sa nedostávali do šancí. Zmenilo sa to až pri vylúčeniach a rezultujúcich presilových hrách. Ako prvý pykal domáci Rullier a Dukla si v priebehu 40 sekúnd vypracovala tri čisté šance. Najprv sa rútila na jedného domáceho obrancu trojica trenčianskych útočníkov a Tyborovu koncovku Konrád zázračne kryl. Z ďalšej akcie spomedzi kruhov pálil nekrytý Mikula a napokon Melichárek zľava netrafil odkrytú bránku. V 10. min sa Hudáček a Uram neúspešne pokúsili dostať za Hiadlovkého chrbát tečovaný nepríjemne plachtiaci puk. Vzápätí mal Trenčín výhodu štvorminútovej presilovky, no táto mu vôbec nevyšla. Potom prišli dve vylúčenia hosťujúcich po sebe, čo bola šanca pre Slovan. A druhé vylúčenie, keď sedel na lavici hanby Bednár aj domáci využili. Hiadlovský sa pri snahe zaľahnúť puk dostal ďaleko od bránky, Hujsa ho posunul pomedzi troch trenčianskych hráčov na Nedorosta a ten už len natiahol hokejku a puk ľahko dopravil do siete. V závere prvého dejstva mali ešte šancu Tybor a Gašparovič, no Konrád bol na mieste.

Aj v druhej tretine dominoval hokejový dôraz. V 25. min však z nenápadnej akcie dostal Kopecký spoza bránky puk na Sekeráša, ktorý ho na dvakrát pretlačil za Konráda. O minútu neskôr sa rútili dvaja slovanisti na jedného obrancu hostí, no Hujsa neprihral, ani neprekonal trenčianskeho gólmana. Ťažké chvíle zažívala domáca defenzíva pri Kapušovom vylúčení, no stav sa nemenil, rovnako ako pri vylúčení Chovana na druhej strane. Najväčšiu šancu Slovana v druhom dejstve mal Skokan, keď pri ďalšom Rullierovom vylúčení vypichol Sekerášovu prihrávku, korčuľoval sám na Hiadlovského, no prestrelil jeho bránu.

Ani v tretej tretine sa obraz hry nezmenil. Vypredaný ružinovský štadión sledoval vyrovnaný zápas. Šancu nakloniť misky váh na svoju stranu mala Dukla v 46. min keď Blatného presnú krížnu prihrávku cez bránkovisko nevyužil pri ľavej žŕdke osamotene číhajúci Melichárek. V 49. min Bulíkova strela skončila len na žrdi Hiadlovského svätyne. Chlieb sa lámal v polovici tretiny, kedy odišiel na trestnú lavicu Tomko. Slovan súpera zvieral a štyri sekundy pred jej koncom našiel Lipiansky spoza bránky úplne voľného Kapuša, ktorý strelou z prvej dostal Slovan do vedenia. Rozhodcovia však už vtedy signalizovali Sekerášovo vylúčenie. Aj túto presilovku Slovan využil, keď po 21 sekundách Rullierovo nahodenie pred bránku sa od Hujsovho tela odrazilo do trenčianskej siete. Trenčania nedokázali využiť ani Kováčikovo vylúčenie, no v 56. min Melichárekova ľahká strela prepadla cez Konrádovu lapačku do bránky. Ešte v tej istej minúte Hujsa atakoval nedovolene brankára Hiadlovského a na ľade sa strhla mela. Rozhodcovia siahli len k menším trestom, v sumáre však z nich rezultovala dvojminútová presilovka „vojakov“. Slovan dokázal ubrániť najtesnejšie vedenie. Deväťdesiat sekúnd pred koncom odvolal tréner Gregor brankára, no po 7 sekundách power play Dukly zrušili rozhodcovia prísnym vylúčením Tvrdoňa. Trenčín aj napriek tomu skúsil hru bez brankára, no 8 sekúnd pred koncom ho potrestal Buc - 4:2. Slovan potvrdil, že je najlepším tímom extraligy vo využití presilových hier a pripísal si prvé víťazstvo v sérii.

Hlasy:
Zdeno Cíger (tréner Slovana): "Trenčín bol kvalitným súperom. Zväzovala nás zodpovednosť a domáce prostredie. Hrali sme však trpezlivo. Hokej je o góloch. Dostali sme sa do vedenia, čo je pre každý tím dobré a hrá sa ľahšie. Ďakujem chalanom, máme za sebou dobrý začiatok série, bol to kolektívny výkon."

Dušan Gregor (tréner Trenčína): "Odohrali sme dobrý zápas, v ničom sme nezaostávali za súperom, v niektorých fázach sme boli lepší. Dostali sme však dosť nešťastné góly. Prvý aj ďalšie dva zlepené. Hrá sa však na góly, dali sme ich menej, preto sme prehrali. Mužstvo však chválim. Ukázalo, že so Slovanom sa dá hrať."

HC´05 Banská Bystrica - HKm Zvolen 3:5 (1:1, 2:1, 0:3) - stav série 0:1
Góly: 13. Šechný (Hvila, Lažo), 23. Hvila (M. Hudec, Tománek), 39. Kútny (Lažo, Kolba) - 2. Otčenáš, 26. M. Chovan (L. Čierny), 44. Ďaloga (M. Chovan), 47. P. Barinka (L. Čierny), 60. Otčenáš (M. Chovan)
Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše: Miroslav Hlinka na 5+DKZ za údery + 10 min zhodenie rukavíc - L. Jurík na 10 min za zhodenie rukavíc, Škoda na 5+DKZ za údery, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Ország, Lokšík - M. Orolin, Tvrdoň, 3424 divákov

Banská Bystrica: Šimonovič (31. Fedor) - Cebák, Vizváry, Kolba, Biro, Kubka, Bambúch, Vantroba, Cunik - Tománek, M. Hudec, Hvila - Lažo, Miroslav Hlinka, Weissmann - Ján Sýkora, Šechný, Paľov - Rumpel, Češík, Kútny

Zvolen: Škrečko - L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hranáč, Hraško, Kučný - Zuzin, P. Pucher, M. Chovan - Kovář, L. Jurík, V. Baláž - P. Barinka, M. Trochta, Méry - Otčenáš, M. Jurík, Škoda

Takmer vypredaný štadión pod Urpínom videl zaujímavý, rýchly, útočný a dramatický hokej. Po 73 sekundách sa však museli opravovať dvierka za bránkou hostí, ktorou chodia do kabíny. Majstri situáciu zvládli, no kratší výpadok akoby pomohol hosťom. Otčenáš totiž obehol bránku, nakorčuľoval si do stredu a z troch metrov prekonal Šimonoviča - 0:1. Zvolenčanom patril úvod, ale domáci postupne zapli na vyššie obrátky. Pri prvom góle sa presadila štvrtá formácia hostí a tak aj štvrtá domáca päťka chcela najviac odčiniť tento moment. V 5. min mali k tomu najbližšie Češík a Rumpel. Potom sa v gólovej príležitosti po chybe obrancu Zvolena ocitol Hudec, Škrečka neprekonal, vznikol rýchly protiútok Zvolena, ale Zuzin nebol úspešný proti Šimonovičovi. V 7. minúte Méry zachytil puk a ocitol sa sám pred bystrickým gólmanom, netrafil bránku. Domáci potom hrali dve presilovky, v prvej mieril od modrej do žŕdky v 9. min Cebák a v druhej v 12. min od modrej aj Kolba. "Barani" predsa len početnú výhodu využili, keď Lažo strieľal spomedzi kruhov, Škrečko nemal puk v moci, Hvila sa ho snažil poslať za jeho chrbát, no podarilo sa to až Šechnému - 1:1. Autor vyrovnávajúceho gólu mohol dostať svoj tím do vedenia v 17. min, strele z ľavej strany chýbal hlavne dôraz. V 19. min našiel Šechný Sýkoru pred odkrytou zvolenskou bránkou, ale banskobystrický mladík netrafil puk.

Nástup do druhej tretiny vyšiel lepšie domácim. V 22. min sa ešte Kútny sám pred Škrečkom nepresadil, ale Banskobystričanom vyšiel o minútu neskôr v presilovke rýchly prechod do útoku a po prihrávke Hudeca z pravej strany sa na ľavej presadil pohotový a voľný Hvila - 2:1. Zvolenčania odpovedali zvýšenou aktivitou v útočnej fáze. Najprv mohol vyrovnať Otčenáš, ktorý sa dostal pred Šimonoviča rýchlym pohybom od modrej čiary, no podarilo sa to až v 26. min v početnej východe Chovanovi, ktorý po strele Čierneho zasunul puk za chrbtom brankára "baranov". Hostia boli v laufe, ďalšie šance nevyužili Barinka, či Ďaloga, ktorého vysunul pekne Baláž. Pri tejto príležitosti sa však ľahšie zranil Šimonovič, ktorého v 31. minúte vymenil Fedor. Potom sa ľahšie zranili aj Tománek s Lažom, naskočili však do hry, horšie to bolo už s Kubkom. Domácich tieto momenty nezlomili, naopak zmobilizovali sily v 39. min v presilovke a po strele Kolbu od modrej Škrečko puk iba vyrazil pred seba, Hvila sa ho snažil doraziť, no podarilo sa to až Kútnemu - 3:2.

Tretia tretina vyšla hosťom. V 44. min Chovan obkorčuľoval bránku, prihral medzi kruhy Ďalogovi, ktorý našiel odkrytý priestor Fedorovej svätyne. O tri minúty neskôr sa dostal do dobrej šance Weissmann, ale Škrečka neprekonal. Nastali však šarvátky, vytvorili sa bitkárske dvojice, Hlinka vs. Škoda, Lažo vs. Kučný a M. Jurík vs. Bambúch. Rozhodcovia udeľovali tresty z ktorých ťažili hostia, ktorí sa dostali do početnej výhody a po piatich sekundách išli do vedenia. Po strele Čierneho sa puk odrazil od mantinelu a Barinka zblízka prekonal banskobystrického gólmana - 3:4. Domácich inkasovaný gól zaskočil, nevedeli sa dosať do tempa, za zmienku stojí iba strela Bambúcha v 50. min spoza kruhov vedľa bránky. Tridsaťtri sekúnd pred koncom tretej tretiny sa domáci odhodlali k power-play no nedali vyrovnávajúci gól, práve naopak inkasovali Otčenášom do prázdnej bránky.

BUNDESLIGA: Dortmundu dokázal zvíťaziť nad Bayernom