Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. augusta 2018

Slovenská pošta vydá známku s motívom ikonickej fotografie L. BielikaSlovenská pošta vydá v roku 2018 poštovú známku s motívom najznámejšej fotografie Ladislava Bielika Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom.Zdieľať
Slovenská pošta vydá v roku 2018 poštovú známku s motívom najznámejšej fotografie Ladislava Bielika Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom. Foto: TASR / Vlastimír Andor
Bratislava 16. augusta (TASR) – Poštovú známku s motívom známej fotografie Ladislava Bielika vydá 21. augusta 2018 Slovenská pošta. Pri príležitosti 50. výročia augusta 1968 vychádza v emisnom rade Umenie pod názvom "Ladislav Bielik – Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom". TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Martina Macková.


"Fotoreportér Ladislav Bielik v rozhodujúcom okamihu pohotovo stlačil spúšť. Tak vznikla ikonická fotografia, ktorá je dodnes najvýraznejším symbolom odporu občanov proti invázii armád Varšavskej zmluvy do Československa a ktorá bola predlohou pre novú poštovú známku," uviedla hovorkyňa, podľa ktorej motív fotografie tvorí trojuholník medzi protestujúcim Emilom Gallom, delom tanku pripraveným vystreliť a Univerzitou Komenského v pozadí.

"Poštová známka vychádza vo forme hárčeka. Ten zobrazuje celú Bielikovu fotografiu a na poštovej známke je vyobrazená len jej centrálna časť. Známka má nominálnu hodnotu 1,80 eura a vychádza v náklade 60.000 kusov," priblížila Macková.

Súčasne s poštovou známkou bude podľa nej vydaná aj obálka prvého dňa s pečiatkou FDC (skratka anglického "first day cover" – obálka prvého dňa) s dátumom 21.8.2018 a domicilom mesta Bratislava. "Motívom prítlače FDC obálky je protestujúci Dominik Tatarka, tiež na základe predlohy dobovej fotografie Ladislava Bielika z augusta 1968. Motívom FDC pečiatky je Bielikov fotoaparát značky Canon," doplnila hovorkyňa pošty.

Ako ďalej informovala, na spracovanie návrhov poštovej známky Slovenská pošta oslovila známych tvorcov. Autorom grafického dizajnu hárčeka poštovej známky je akademický maliar Vladislav Rostoka a výtvarné návrhy FDC a FDC pečiatky, ako aj rytinu hárčeka poštovej známky a FDC spracoval akademický maliar Rudolf Cigánik.

Známku vytlačila technikou oceľotlače z plochej platne v kombinácii s ofsetom tlačiareň Tiskárna Hradištko v spolupráci s Poštovní tiskárnou cenin Praha.

"Slávnostné uvedenie pamätných diel k 50. výročiu odporu proti okupácii, vrátane prezentácie novoemitovanej poštovej známky, sa bude konať 21. augusta 2018 v priestoroch Univerzity Komenského v Bratislave od 10.45 h," uzavrela Macková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spevák Rod Stewart draží svoj nábytok, záujemcovia budú môcť získať vyše 60 predmetov
<< predchádzajúci článok
Do súťaže Učiteľ Slovenska sa prihlásilo 100 pedagógov

Slovenská pošta vydá známku s motívom ikonickej fotografie L. Bielika - diskusné fórum čitateľov