22. novembra 2011

Slovenskí volejbalisti začali kvalifikáciu na OH víťazstvom

Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v úvodnom zápase na predkvalifikačnom turnaji v Poprade o účasť v hlavnej fáze kvalifikácie o postup na budúcoročné olympijské hry nad Rakúskom za 80 ...

volejbal POPRAD 22. novembra (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v úvodnom zápase na predkvalifikačnom turnaji v Poprade o účasť v hlavnej fáze kvalifikácie o postup na budúcoročné olympijské hry nad Rakúskom za 80 min presvedčivo 3:0.

Po trochu rozpačitom prvom sete sa zverenci nového kormidelníka Štefana Chrtianskeho chytili a v ďalší dvoch dejstvách už predvádzali kvalitný volejbal. Urobili tak prvý veľmi dôležitý krok pre postup do piatkového semifinále.

V stredu ich čaká repríza finále tohtoročnej Európskej ligy, keď sa o 18.00 h stretnú so Španielskom.

Slovensko - Rakúsko 3:0 (21, 14, 19)
80 min, rozhodovali: Stipaničev (Chor.) a Mezöffy (Maď.), 850 divákov

Slovensko: Lukáš Diviš st. (9 bodov), Kmeť (4), M. Nemec (18), Martin Sopko st. (8), Kohút (9), Skladaný (0), libero Ondrušek (Bencz /3/, Zaťko /0/, Štefan Chrtiansky ml. /2/, Piovarči /0/)
Rakúsko: Zass (5), Berger (4), Wohlfahrtstätter (4), Binder (1), Schneider (6), Gavan (4), libero Laure (Weber /0/, Blagojevic /0/, Frühbauer /4/, Ichovski /1/)

Slováci sa ujali vedenia 1:0, ale potom prekvapujúco prevzali iniciatívu Rakúšania a až do polovice setu boli v miernom náskoku. Domci im však nedovolili ujsť na viac ako tri body. Zverencom trénera Štefana Chrtianskeho nevychádzalo podanie, útok bol veľmi opatrný, bloky málo účinné. Hosťom sa naopak darilo v obrane v poli, kde vychytali niekoľko ťažkých lôpt. Slováci sa opäť dostali do vedenia až za stavu 14:13, ale súpera definitívne zlomili až v koncovke, keď im od stavu 18:18 dovolili už uhrať iba tri body.

Prvé lopty druhého dejstva kopírovali začiatok zápasu. Po rozpačitom nástupe sa však akoby domáci konečne na ihrisku našli a začali predvádzať to, čo ich na septembrových majstrovstvách Európy vynieslo až na konečné skvelé 5. miesto - vtipná, pestrá hra, „rozšantili“ sa smečiar Lukáš Diviš st. a univerzál Martin Nemec, zopár hviezdnych zákrokov predviedli obaja blokári Emanuel Kohút aj Tomáš Kmeť. Náskok Slovákov narastal a necelá tisícka divákov na tribúnach mala dosť dôvodov na potlesk. Už v polovici setu bolo jasné, že otázkou nebude, kto tento set vyhrá, ale o koľko v ňom domáci zvíťazia. Nakoniec bol z toho rakúsky debakel 14:25 a domáci viedli 2:0.

Tretí set bol už exhibíciou favorizovaných domácich. Predviedli niekoľko utešených akcií, ktorými azda nalákali fanúšikov na ďalšie svoje vystúpenia na turnaji. V závere sa na ihrisko dostali aj hráči z lavičky, dovolili Rakúšanom aspoň prikrášliť výsledok. Slováci vyhrali set 25:19, celý zápas 3:0.

Hlasy:
Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): „Ten prvý set bol vyslovene rozbehový. Bolo cítiť trochu nervozitu. Predsa len po dlhom čase sme zase hrali doma, chlapci vedeli, že musia vyhrať a to im zväzovalo ruky. Robili chyby na servise aj v útoku, ale potom sa rozbehli až to bolo v poriadku. Bolo to víťazstvo z radu povinných, proti Španielom budeme musieť ešte niektoré detaily doladiť. V niektorých fázach sme ukázali, v čom môže byť naša sila - výborný útok a kvalitné bloky.“

Tomáš Kmeť (kapitán SR): „Povinné víťazstvo, ktoré sme museli získať. My sme už mysleli viac na ďalší zápas so Španielskom. Začiatok bol slabší, ťahalo sa to bod po bode, nedarilo sa nám, ale potom sa to zlepšilo a bolo to, myslím si, dobré. Rakúšania ničím neprekvapili, hrali to, čo sme od nich čakali.“

Lukáš Diviš st. (smečiar SR): „Na začiatku sme neboli nervózni, len sme si viac uvedomovali zodpovednosť za výsledok. Aj keď nám hra nešla, ako by sme si želali, išli sme trpezlivo za víťazstvom, lebo sme vedeli, že súpera zlomíme. Od druhého setu to už bola hra mačky s myšou.“