24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2008

27. júna 2008

Španielsko druhým finalistom

Súperom Nemcov vo finále XIII. majstrovstiev Európy vo futbale budú v nedeľu 29. júna Španieli. Zverenci trénerského matuzalema Luisa Aragonésa si v druhom semifinálovom stretnutí vo štvrtok večer na ...

VIEDEŇ 26. júna (WEBNOVINY) - Súperom Nemcov vo finále XIII. majstrovstiev Európy vo futbale budú v nedeľu 29. júna Španieli. Zverenci trénerského matuzalema Luisa Aragonésa si v druhom semifinálovom stretnutí vo štvrtok večer na Štadióne Ernsta Happela vo Viedni poradili s Rusmi presvedčivo 3:0 (0:0). Po vyrovnanom prvom polčase sa Španieli po zmene strán výrazne zlepšili. Zatlačili Rusov do hlbokej defenzívy a svoju prevahu vyjadrili aj víťazstvom rozdielom triedy. Góly "Červenej fúrie" strieľali postupne Xavi Hernández, Daniel Güiza a David Silva. Španielsko bude v nedeľu vo Viedni od 20.45 h vo svojom treťom finále bojovať o druhý titul majstrov Európy. Ten prvý získalo ešte v roku 1964, keď na domácej pôde zdolalo práve predchodcov Ruska, výber ZSSR (2:1). Rusko - Španielsko 0:3 (0:0) - do finále ME 2008 postúpilo Španielsko Góly: 50. Xavi Hernández, 73. Güiza, 82. David Silva, ŽK. 57. Žirkov, 60. Biľaletdinov (obaja Rus.), rozhodovali: De Bleeckere - Hermans, Verstraeten (všetci Belg.), hralo sa na štadióne Ernsta Happela vo Viedni, 51 428 divákov (vypredané) Zostavy: Rusko: Akinfejev - Aňukov, V. Berezuckij, Ignaševič, Žirkov - Semak - Zyrjanov, Semšov (56. Biľaletdinov), Sajenko (57. Syčov) - Aršavin - Pavľučenko Španielsko: Casillas - Sergio Ramos, Marchena, Puyol, Capdevila - Marcos Senna - Iniesta, Xavi Hernández (69. Xabi Alonso), D. Silva - D. Villa (35. Fabregas), F. Torres (69. Güiza) Španielsky úvod bol vo viedenskom daždi o niečo lepší ako ten ruský. V 5. min Torres ešte hlavou nedočiahol na nádejný center Sergia Ramosa a Aňukov odvrátil na roh. O minútu neskôr šikovný kanonier Liverpoolu Torres z otočky po prvý raz vyskúšal Akinfejeva. Po štvrťhodinke sa premiérovo predviedol ruský útočník Pavľučenko, ale z priameho kopu mieril nad bránku Casillasa. Po polhodine hry ten istý hráč nádhernou strelou trafil iba podporný stĺpik, ktorý naťahuje sieť. Útočník Spartaka Moskva bol aj naďalej pri chuti. V 35. min si nádherne na hrudi spracoval jeden z nebezpečných ruských centrov, ale potom nenamieril medzi žrde. Na druhej strane bol aktívny najmä Torres, ktorý v 39. min cez Žirkova vystrelil, no len do stredu bránky, kde bol pripravený Akinfejev. Prvý polčas nedohral pre zranenie najlepší strelec šampionátu Villa, ale jeho náhradník Fabregas zohral v ďalšom priebehu ešte podstatnú úlohu. Hneď z prvej šance druhého polčasu sa v 50. min zrodil aj prvý gól stretnutia. Jeden z tvorcov španielskej hry Iniesta napriahol k strele, do ktorej pohotovo vložil nohu Xavi Hernández a volejom dal "jasličky" vybiehajúcemu Akinfejevovi. V 52. min mohli Španieli zasadiť Rusom druhý úder, ale Torres po prihrávke od Fabregasa zatočil svoj oblúčik nad ruskú bránku. Južania pokračovali v tlaku a v 60. min Iniesta nádherne kolmo vysunul Fabregasa, no ruský gólman mu stačil zmenšiť uhol. Holandský tréner Rusov Hiddink siahol k striedaniam, ale mentálne upadajúcich hráčov svojho tímu už nevzkriesil. Španieli zrazu dostali obrovské krídla a predviedli Rusom to, čo oni predtým vo štvrťfinále v predĺžení nešťastným Holanďanom. V 73. min sa predviedol striedajúci najlepší kanonier španielskej Primera Division Daniel Güiza, ktorý využil krásnu prihrávku od Fabregasa a cez vybehnuvšieho Akinfejeva zvýšil na 2:0. Španielska fúria sa nezastavila a v 82. min pridal David Silva jej tretí gól po ďalšej skvelej prihrávke výborne hrajúceho Fabregasa. V závere mohli detronizovaní ruskí hráči aspoň znížiť, ale striedajúci Syčov svoju šancu nepremenil a Žirkov v nadstavenom čase príliš dlho váhal s prihrávkou. Španieli zdolali Rusov na tohtoročnom šampionáte aj po druhý raz rozdielom troch gólov (predtým v základnej D-skupine 4:1) a zaslúžene sa stali súpermi Nemcov vo finále.

Hlasy:

Guus Hiddink (tréner Ruska): "Prehrali sme s výborným tímom Španielska. Som sklamaný z výsledku, ale zároveň hrdý na svoje mužstvo. Tretie miesto na takomto prestížnom turnaji je obrovský úspech. Dnes však zvíťazili Španieli úplne zaslúžene."

Luis Aragonés (tréner Španielska): "V prvom polčase to z našej strany nebolo ono. Po zmene strán sme sa uvoľnili a začali hrať svoju hru. Predviedli sme výborný výkon a právom sme postúpili do finále. Nás súper sa však volá Nemecko a to hovorí samo za seba. Čaká nás ťažká úloha. Nemyslím si, že Villa bude do finále zdravotne v poriadku."

Cesc Fabregas (ofenzívny hráč Španielska): "Nie som klasický útočník a nečakal som, že sa dnes tak rýchlo dostanem ako striedajúci hráč do hry. A či si zahrám vo finále? To záleží od trénera. Ak ma bude potrebovať, postaví ma. Dnes sme podali ako tím výborný výkon. Za seba aj hráčov môžem povedať, že sme sem prišli vyhrať titul a najťažší zápas nás ešte len čaká."

Andrés Iniesta (stredopoliar Španielska, muž zápasu): "Počas celého duelu sme boli lepším tímom. Som rád, že sme sa dostali až do finále. Samozrejme, že v ňom nechceme prehrať. Teraz sa už ráta iba víťazstvo."

Iker Casillas (brankár a kapitán Španielska): "Máme za sebou skvelú skupinovú fázu, napínavé štvrťfinálové penaltové vyvrcholenie proti Talianom a vydarený semifinálový zápas proti Rusku. Nič z toho sa však vo finále nepočíta, bude to úplne iný duel ako tie doterajšie. Nemci majú mladý, ale na druhej strane už aj skúsený tím, predstavujú veľkú silu. A čo rozhodne? Musíme využiť šance, ktoré sa nám naskytnú."