Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. apríla 2021

Spišské divadlo uvedie online premiéru hry Búračka od Györgya SpiróaOnline premiéra inscenácie, ktorá vtipným spôsobom odhaľuje charaktery účastníkov hromadnej búračky, sa uskutoční naživo v piatok (16. 4.) o 18.00 h.Zdieľať
Spišské divadlo uvedie hru Búračka od Györgya Spiróa

Spišské divadlo ako prvé na Slovensku uvedie v online priestore hru maďarského autora Györgya Spiróa Búračka. Online premiéra inscenácie, ktorá vtipným spôsobom odhaľuje charaktery účastníkov hromadnej búračky, sa uskutoční naživo v piatok (16. 4.) o 18.00 h. TASR o tom informovala lektorka dramaturgie divadla Sofia Skokanová s tým, že vstupenky je možné si zakúpiť na webovej stránke divadla.


„György Spiró, jeden z najvýznamnejších súčasných maďarských dramatikov a spisovateľov, bol niekoľkokrát ocenený za najlepšiu maďarskú drámu roka. Na Slovensku už autor nie je úplne neznámy, viaceré divadlá uviedli jeho hry ako Kvarteto, Sladký domov alebo Kuracia hlava, takisto v preklade vyšla próza Jarná výstava,“ uviedla Skokanová. Tragikomédiu Búračka v preklade režiséra Karola Rédliho uvedie Spišské divadlo v slovenskej premiére. Hra získala ocenenie Najlepšia nová maďarská dráma roku 2004.

Ako opísala Skokanová, v situácii hromadnej autonehody je skupina ľudí nútená na chvíľu sa zastaviť. Všetci sú v živote hnaní k čo najvyššej produktivite, čo sa nevytráca ani v takejto situácii a spôsobuje to sériu vtipných mikrotransakcií. Pestrá mozaika účastníkov autonehody vytvára obraz o súčasnej spoločnosti založenej na neustálom raste a produktivite.

Autorovi námet napadol, keď sám jednu autonehodu zažil. „Odrazu som si všimol, že túto bezútešnú, sivú, škaredú, depresívnu križovatku stvoril Boh ako scénu pre súdobú komédiu: videl som pred sebou sériu ťuknutí, účastníci tam musia dlho vyčkávať a všeličo sa medzi nimi udeje. Cítil som, že z toho môže byť komédia s mnohými súčasnými charaktermi, vlastne bez hlavných postáv, veď dnes je už po celom svete spoločnosť nútená pohybovať sa autami,“ priblížil autor.

Režisér inscenácie Rédli, ktorý je zároveň autorom prekladu z maďarčiny, spolupracuje so Spišským divadlom prvý raz. V inscenácii účinkujú herci Spišského divadla a ako hosťujúca herečka Anna Kačírová. Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tatranský ľadový dóm na Hrebienku si ľudia ešte budú môcť pozrieť, otvoria ho o niekoľko dní
<< predchádzajúci článok
Roberto Benigni dostane v Benátkach cenu za celoživotné dielo

Spišské divadlo uvedie online premiéru hry Búračka od Györgya Spiróa - diskusné fórum čitateľov