Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

08. novembra 2006

SR má podľa Horvátha z MH veľké rezervy vo využití biomasySlovensko má podľa generálneho riaditeľa sekcie obchodu a cestovného ruchu Ministerstva hospodárstva SR Jozefa Horvátha relatívne obmedzené možnosti v oblasti využitia obnoviteľných zdrojov ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) - Slovensko má podľa generálneho riaditeľa sekcie obchodu a cestovného ruchu Ministerstva hospodárstva SR Jozefa Horvátha relatívne obmedzené možnosti v oblasti využitia obnoviteľných zdrojov energie (OZE). "Taktiež hydropotenciál ani veterný potenciál krajiny nie je príliš veľký," konštatoval na stredajšej tlačovej besede pri príležitosti druhého Slovensko-saského hospodárskeho fóra Horváth s tým, že veľké rezervy sú ešte v oblasti využitia biomasy a slnečnej energie pre domácnosti.

Na fóre bola jednou z diskutovaných tém práve problematika a možnosť spolupráce SR a spolkového štátu Sasko v oblasti OZE. Ako Horváth doplnil, SR má historicky dobré využite jadrovej energie. "Chceli by sme, aby vlastník Slovenských elektrární, spoločnosť Enel, pokračoval v tej koncepcii, ktorá mu bola uložená, teda dostavať dva bloky jadrovej elektrárne Mochovce," dodal Horváth. Podľa neho je to v súčasnosti najlacnejší komerčný zdroj na výrobu energie. Podľa štátneho tajomníka pre hospodárstvo a prácu Saska Christopha Habermanna diskutovali účastníci fóra v oblasti obnoviteľných zdrojov energií aj o konkrétnych projektoch spolupráce oboch krajín.

Účastníci podľa Habermanna diskutovali aj o kooperácii oboch krajín v oblastiach informačných a počítačových technológií, elektroniky, ale aj automobilového priemyslu. "Cieľom tohto stretnutia je podpora kooperácie malých a stredných podnikov, keďže obe krajiny majú záujem na tom, aby dosahovali udržateľný rast a vytvárali nové pracovné miesta. Fórum nám ukázalo, že tieto ciele sa našou spoluprácou môžu dosiahnuť," povedal Habermann.

Podľa Habermanna by mali krajiny spolupracovať aj v záležitosti európskeho dopravného koridoru číslo 4, ktorý podľa neho Európska komisia nevníma ako prioritu. Koridor má viesť z Berlína cez Drážďany a Prahu do Bratislavy. Vybudovanie koridoru je podľa Habermanna dôležité z pohľadu budúcnosti dopravy a prepravy vysokotonážneho tovaru. "Poprosil som štátneho tajomníka rezortu hospodárstva Petra Žigu, aby mi našiel v tejto veci na ministerstve kontaktného partnera. S ním a českým partnerom by sme potom boli silnejší pri presadzovaní našich záujmov v Európskej komisii," dodal Habermann.

SITA, AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia potvrdila zadržanie známeho podnikateľa Ladislava R.
<< predchádzajúci článok
Bezdomovcom zrušili stanový tábor

SR má podľa Horvátha z MH veľké rezervy vo využití biomasy - diskusné fórum čitateľov