Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. októbra 2006

ŠRVŠ by mala diskutovať o dotáciách na priváty študentovNa internáty neustále prichádzajú od študentov žiadosti o ubytovanie, zostávajú však nevybavené pre nedostatok miest. Pre agentúru SITA predseda Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) ...Zdieľať

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) - Na internáty neustále prichádzajú od študentov žiadosti o ubytovanie, zostávajú však nevybavené pre nedostatok miest. Pre agentúru SITA predseda Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) Jaroslav Juriga povedal, že rada nemá páky na to, aby prinútila vysoké školy stavať internáty.

Podľa Jurigu na pôde rady by mali diskutovať o tom, či by dotáciu na ubytovanie nemohli dostávať aj študenti, ktorí z kapacitných dôvodov nedostanú internát. V súčasnosti totiž ministerstvo školstva dotuje ubytovanie iba študentom, ktorí sú ubytovaní na internátoch. Mesačne ide o 100 až 250 korún. Dotácie kritizovali aj členovia Demokratického fóra mladých (DFM). Podpredseda DFM pre mediálnu komunikáciu Norbert Kucharík si myslí, že by tento príspevok mali dostávať aj študenti, "ktorí sa buď z vlastnej vôle, no prevažne krajnej núdze, rozhodnú pre privát." Na začiatku novembra DFM plánuje stretnutie s poslancami za ĽS-HZDS, s ktorými chcú rokovať aj o tom, či budú ochotní nastoliť túto otázku v parlamente.

Hovorkyňa Ministerstva školstva (MŠ) SR Viera Trpišová uviedla, že rezort neuvažuje o tom, že by dotácie poskytovali aj tým, ktorí bývajú na privátoch. "To by nás zruinovalo," povedala Trpišová.

Najväčší internátny komplex - Študentské domovy a jedálne Ľudovíta Štúra Univerzity Komenského v Bratislave - má k dispozícii 5 571 lôžok. Podľa vedúcej ubytovacieho oddelenia Anny Ružbackej všetky miesta sú obsadené a približne 1 280 nevybavených žiadostí leží na stole, pretože študentov už nemajú kde ubytovať. Množstvo čakateľov majú aj na Univerzite Mateja Belu (UMB) v Banskej Bystrici. Hovorca UMB Ivan Bača uviedol, že im prišlo 3 036 žiadostí, pričom prerozdeliť môžu 2 105 lôžok. Pre 390 študentov zabezpečili provizórne ubytovanie, pridelili im prístelky na stredoškolských internátoch. V tomto meste sa pripravujú nové ubytovacie kapacity. "Hovorí sa o rekonštrukcii Študentského domova na Ružovej ulici," dodal Bača.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Potápači čistia tatranské plesá
<< predchádzajúci článok
Americká NBC neodvysiela Madonnu na kríži