Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. novembra 2007

Štát prišiel o pôdu za miliarduNámestník riaditeľa Slovenského pozemkového fondu a nominant HZDS Branislav Bríza podpísal 10. apríla zmluvu, na základe ktorej sa stali reštituenti z východného Slovenska vlastníkmi ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) - Námestník riaditeľa Slovenského pozemkového fondu a nominant HZDS Branislav Bríza podpísal 10. apríla zmluvu, na základe ktorej sa stali reštituenti z východného Slovenska vlastníkmi lukratívnej pôdy v podtatranskej obci Veľký Slavkov. Bríza tak urobil v čase, keď bol vtedajší šéf fondu Hideghéty na dovolenke a 10. apríl bol posledným dňom, keď mal Bríza plnú moc. Ide už o siedmu podozrivú zmluvu, ktorú podpísal, informuje dnešné vydanie denníka Sme s tým, že reštituenti vzápätí pozemky s rozlohou viac ako milión štvorcových metrov predali firme GVM, za ktorou stojí podnikateľ Milan Bališ, blízky šéfovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi. Z rovnakej strany je aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, pod ktorého fond politicky spadá. Trhová hodnota pozemkov vo Veľkom Slavkove sa odhaduje na pol druha miliardy, spoločnosť GVM ich získala za necelých 13 miliónov. Chce na nich postaviť golfové ihrisko a hotel, píše denník.

Katarína Ninitzová a jej rodina mali nárok na pozemky v okrese Michalovce. Namiesto toho im fond pridelil pôdu v takmer 200 kilometrov vzdialenom Veľkom Slavkove. Už o tri dni po tom, ako vložil fond pozemky do katastra v Poprade, podpísali zmluvu o budúcej zmluve o ich predaji firme GVM. "Hľadali sme možnosť, ako tie pozemky speňažiť," hovorí Ninitzová. Firmu vraj nepoznali, všetko vybavoval ich právny zástupca František Kočka. Starosta Veľkého Slavkova František Šary hovorí, že ceny pôdy v obci sa pohybujú okolo 1 500 korún za štvorcový meter. „Predpokladám, že do piatich rokov sa dostaneme na 2 500 korún za štvorcový meter.“ Ninitzová si uvedomuje, že suma za predaj pozemkov nebola vysoká. Odmieta však, že konali pod nátlakom. „Urobili sme to trochu neuvážene, pre tú firmu to bola výhodná kúpa. Vtedy sme nemali taký prehľad a konexie. Dnes by sme to predali niekoľkonásobne drahšie.“ Advokát Kočka, ktorý zastupoval pred fondom Ninitzovú a jej rodinu, sa nechcel k okolnostiam prevodu a predaja pozemkov vo Veľkom Slavkove vyjadrovať. „Ako advokát som viazaný mlčanlivosťou.“

Ako ďalej informuje denník Sme, firmu GVM, ktorá kúpila od reštituentov pozemky v Tatrách, vlastnia Milan Bališ a Gabriel Vysaník. Jej konateľom je popri Vysaníkovi aj Pavol Talčík. Najzaujímavejší je však Bališ, ktorý podnikal aj s Michalom Hrbáčkom, obvineným v kauze únosu Michala Kováča mladšieho. Bališa spája spoločná minulosť aj s Alexandrom Rezešom i s Júliusom Rezešom, ktorý dnes obhajuje záujmy HZDS v Transpetrole. Bališ s nimi sedel v orgánoch spoločnosti Interhouse Košice. Jeho firma Guard chránila v rokoch 1993 až 1999 manažment VSŽ.

Bališ sa viackrát objavil aj v spoločnosti Vladimíra Mečiara. V lete 2001 ho napríklad sprevádzal na oslavu Rezešových narodenín v španielskom Alicante. V tom istom roku sa všetci traja stretli aj v tatranskom hoteli Grand. Denník Národná obroda v septembri 2002 napísal, že Bališ zoznámil Mečiara aj s nemeckým podnikateľom Petrom Zieglerom, ktorý hovorí, že si od neho predseda HZDS požičal peniaze na rekonštrukciu vily Elektra. Mečiar na otázky, aký je dnes jeho vzťah s Bališom, respektíve, či nejde o prejav klientelizmu, keď sa k pozemkom v Tatrách dostala jemu blízka firma, nereagoval. „Na tento typ otázok nebudeme odpovedať, pretože sa odmietame podieľať na zavádzajúcej a dezinformačnej kampani,“ odkázala hovorkyňa HZDS Katarína Belická.

Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa hovorí, že HZDS odvolá každého svojho nominanta, ak sa preukáže, že porušil zákon. „V prípade pána Brízu sa tak nestalo. Má sa vzdať funkcie len preto, že niekto píše a organizuje kampaň v prospech lobistických skupín?“ Podľa Jureňu ide o nafúknutú kauzu s cieľom očierniť HZDS.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slotovi prekáža Paškov kamarátsky vzťah s politikmi z SMK
<< predchádzajúci článok
Najmenej päť lodí sa potopilo počas búrky v Kerčskej úžine