Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. decembra 2018

Štátny pedagogický ústav pripravuje voliteľný predmet o folkloristikeNa archívnej snímke detský folklórny súbor Kornička.Zdieľať
Na archívnej snímke detský folklórny súbor Kornička. Foto: Martin Podstavek, Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Taipei
Bratislava 9. decembra (TASR) - Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) pripraví učebné osnovy voliteľného predmetu zameraného na folkloristiku a ľudovú výchovu, ktorý sa druhý rok vyučuje v niekoľkých základných školách v Trenčianskom samosprávnom kraji. Dohodli sa na tom riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk a Veronika Miščíková, autorka školského vzdelávacieho programu, ktorá predmet folkloristika – ľudová výchova vyučuje v prvom ročníku základnej školy. TASR o tom informovala Mária Lukáčová z ŠPÚ.


Folkloristika – ľudová výchova v primárnom vzdelávaní spája hudobné, tanečné, spevácke a zvykoslovné prejavy zo života ľudu v minulosti. Podľa ŠPÚ na rozdiel od prierezovej témy regionálna výchova a ľudová kultúra je folkloristika – ľudová výchova zameraná na komplexné poznanie tradičnej ľudovej kultúry vo vlastnom regióne.

"Skúsenosti s vyučovaním tohto predmetu zatiaľ v prvom ročníku primárneho vzdelávania potvrdzujú, že žiaci sa prostredníctvom tohto predmetu učia úcte a skromnosti, šikovnosti, kreativite, vzájomnej pomoci a rešpektu," uviedol Hajduk. ŠPÚ v spolupráci s autorkou tohto školského vzdelávacieho programu pripraví koncepciu, aby sa postupne tento predmet dostal aj do sekundárneho vzdelávania. "Rátame aj s vytvorením vzdelávacích programov pre učiteľov a organizovaním školiacich seminárov pre učiteľov," poznamenal Hajduk.

Učebné osnovy voliteľného predmetu by mali byť zverejnené v máji 2019 na webovej stránke ŠPÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Taliani sa pripravujú na chudobné Vianoce
<< predchádzajúci článok
Nový Horehronský salašnícky spolok má zachrániť zanikajúce ovčiarstvo

Štátny pedagogický ústav pripravuje voliteľný predmet o folkloristike - diskusné fórum čitateľov