Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

31. mája 2006

Strata SRo za prvé štyri mesiace 68 miliónov korúnStrata Slovenského rozhlasu (SRo) za prvé štyri mesiace tohto roka je 68 miliónov korún. Ako ďalej agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka SRo Adriana Jobbikova, predpokladaná strata SRo na tento ...Zdieľať

BRATISLAVA 31. mája (WN/SITA) - Strata Slovenského rozhlasu (SRo) za prvé štyri mesiace tohto roka je 68 miliónov korún. Ako ďalej agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka SRo Adriana Jobbikova, predpokladaná strata SRo na tento rok by po prijatí úsporných opatrení mala dosiahnuť 185 miliónov korún. Záväzky SRo ku koncu tohto mesiaca pritom dosiahli 322,8 milióna korún. Najvyššie záväzky SRo eviduje voči Slovak Telekom, Slovenskej pošte a ochranným zväzom, doplnila Jobbiková. Zároveň však upozornila, že "dlhy, čiže záväzky nie sú totožné s hospodárskym výsledkom, teda v prípade rozhlasu stratou".

Rozpočet verejnoprávneho rozhlasu chce jeho nová generálna riaditeľka Miloslava Zemková dostať z mínusových čísiel v priebehu dvoch rokov. Podľa Jobbikovej rozhlas vyrovnaný rozpočet v priebehu dvoch rokov dosiahne najmä tým, že sa ušetrí na nákladoch na celú štruktúru rozhlasu okolo 100 miliónov korún, čo zabezpečí nová organizačná štruktúra, ktorá začne platiť 1. augusta. Do tohto termínu sa v rozhlase má zmeniť súčasná organizačná štruktúra, zrušia sa duplicity a zníži počet útvarov z 84 na 60. Zrušia sa tiež tri stredné stupne riadenia a 24 oddelení. Zmeny v organizačnej štruktúre si v priebehu dvoch rokov vyžiadajú prepustenie približne 180 ľudí. Z nich 21 prepustí rozhlas z Rádia Slovakia International (RSI), ktoré sa pretransformuje a od 1. júla prejde pod internetový okruh SRo - Rádio Inet. SRo prestane ku koncu júna vysielať RSI na krátkych vlnách a RSI prejde na satelitné vysielanie a šírenie cez internet. Zrušením krátkych vĺn by mal SRo ušetriť približne 35 miliónov korún. Na vysielaní na stredných vlnách sa podľa Jobbikovej ušetrí približne 40 miliónov korún.

Vedenie SRo chce v najbližších dvoch rokoch získať úspory vo výške približne 200 miliónov korún aj zvýšením výberu koncesionárskych poplatkov a zmenou daňového systému. Zemková už avizovala, že SRo pripravuje konkurz na komplexný nový projekt výberu koncesionárskych poplatkov. Ten by podľa nej mal počítať s výberom koncesií prostredníctvom Slovenskej pošty a jeho doplnením o viaceré možnosti platby, napríklad cez internet či bankové transfery. Rozhlas tiež chce otvoriť vlastné malé pracoviská na výber koncesií v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Nový výber koncesií by Zemková chcela zaviesť od začiatku budúceho roka.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sociálne zákony v SR sú príliš tvrdé voči deťom
<< predchádzajúci článok
Prezident o viceguvernérovi NBS zatiaľ nerozhodol

Strata SRo za prvé štyri mesiace 68 miliónov korún - diskusné fórum čitateľov

Zachovajte Reginy!1.6. 3:35:04