Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

20. septembra 2019

Študentský kompostér má znížiť množstvo biologického odpadu na SPUNa archívnej snímke rekonštrukcia budovy Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre.Zdieľať
Na archívnej snímke rekonštrukcia budovy Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Foto: TASR/Henrich Mišovič
 
Nitra 20. septembra (TASR) – V areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre vzniklo prvé študentské kompostovisko. Slúžiť bude pre obyvateľov neďalekých vysokoškolských internátov.


S iniciatívou na jeho založenie prišla študentka fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva Zuzana Špuntová. „Zarazila ma skutočnosť, že vyše 50 percent zmesového komunálneho odpadu tvorí práve bioodpad. Napadlo mi, že naša univerzita, ktorá je lídrom v oblasti ekológie a životného prostredia a nesie prívlastok zelená, by mala byť príkladom a množstvo biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov v zmesovom komunálnom odpade znížiť,“ uviedla.

Ako pripomenula, počas realizácie projektu bolo treba premyslieť množstvo detailov, „Napríklad, ako bude kompostovisko správne a efektívne fungovať v komunite študentov, ako predísť jeho zničeniu alebo nesprávnemu využívaniu. Tak ako je to pri komunitných kompostoviskách, ktoré sa inštalovali napríklad v Bratislave, aj toto v areáli SPU je zabezpečené proti odcudzeniu, je uzamknuté a je pod ním inštalované ochranné pletivo proti hlodavcom,“ vysvetlila Špuntová.

Kompostér s objemom 1100 litrov je umiestnený v areáli univerzity, neďaleko študentských domovov Antona Bernoláka a Nová doba. Jeho súčasťou je aj starší kompostér, ktorý bude slúžiť ako zásobník na uhlíkatý materiál pre vyvážené zloženie kompostu. „Pre študentov je pripravená informačná kampaň, ako sa do kompostovania môžu zapojiť. Informácie budú uverejnené aj na sociálnych sieťach jednotlivých fakúlt, v študentských skupinách, webových stránkach univerzity alebo formou plagátov na nástenkách. Vzniknutý kompost využije Botanická záhrada SPU, ktorá je neďaleko študentských domovov,“ informovala univerzita.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Držiteľom ocenenia ZOMOS za rok 2019 sa stala obec Hviezdoslavov
<< predchádzajúci článok
Smer-SD podporí predĺženie moratória na predvolebné prieskumy