Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

15. novembra 2023

Štúdia: Kométy môžu prenášať organický materiál z planéty na planétuMechanizmus prenosu popisujú výskumníci z Cambridgeskej univerzity v časopise Proceedings of the Royal Society A Mathematical Physical and Engineering Sciences.Zdieľať
Štúdia: Kométy môžu prenášať organický materiál z planéty na planétu

Výsledky novej štúdie naznačujú, že základné stavebné prvky potrebné na vznik života môžu za istých podmienok medzi planétami prenášať kométy. 


Na ich prenos musia byť splnené isté podmienky. Kométy sa musia pohybovať maximálnou rýchlosťou 15 kilometrov za sekundu (54.000 kilometrov za hodinu), pri vyššej by rýchlosť a teplota pri dopade spôsobila rozpad molekulárnych väzieb.

Mechanizmus prenosu popisujú výskumníci z Cambridgeskej univerzity v časopise Proceedings of the Royal Society A Mathematical Physical and Engineering Sciences.

Ideálne prostredie na šírenie organických zlúčenín kométami sú vo hviezdnych systémoch s menšími planétami, ktoré okolo materskej hviezdy obiehajú v relatívne malých rozostupoch. Gravitácia planét si v takýchto systémoch môže kométu "podávať". Pred dopadom tak spomalí na správnu rýchlosť, čo umožní prenos organického materiálu.

Jedným z telies prenosu organického materiálu je asteroid Ryugu s priemerom približne 880 metrov. Vzorky z jeho prachu odobrala japonská sonda Hajabusa 2 a v roku 2020 dopravila na Zem. Japonskí vedci v nich objavili viac ako 20 druhov aminokyselín, vitamín B3 a veľké množstvo kyanovodíka.

Podľa autorov štúdie to môže pomôcť pri lepšom porozumení pôvodu života a hľadaní jeho prejavov za hranicami našej Slnečnej sústavy.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Koncert Roda Stewarta v Bratislave v novom termíne
<< predchádzajúci článok
Legendárna skupina Queens of the Stone Age je druhou hviezdou na Colours of Ostrava 2024