24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2007

09. mája 2007

Štvrťfinále - Slováci vypadli so Švédskom

Slovenská hokejová reprezentácia si v semifinále 71. majstrovstiev sveta v Moskve nezahrá, keďže v stredajšom večernom štvrťfinále prehrala s obhajcom titulu - Švédskom 4:7. Slováci tak na šampionáte ...

MOSKVA 9. mája (SITA) - Slovenská hokejová reprezentácia si v semifinále 71. majstrovstiev sveta v Moskve nezahrá, keďže v stredajšom večernom štvrťfinále prehrala s obhajcom titulu - Švédskom 4:7. Slováci tak na šampionáte skončia na 5. až 7. mieste a budú o jednu priečku pred Českom. Slovensko neprešlo cez štvrťfinále na svetovom šampionáte už tretí rok po sebe, po dvoch prehrách s Kanadou v Innsbrucku 2005 a Rige 2006 prišla terajšia so Švédskom. Severania v sobotňajšom semifinále nastúpia od 19.15 h miestneho času (17.15 SELČ) s lepším z dvojice Kanada - Švajčiarsko.

Slováci stredajšie štvrťfinále síce začali dobre, keď už po po 130 sekundách hry skóre otvoril Marián Hossa a na vyrovnávajúci gól Warga ešte odpovedal Richard Kapuš, ale od druhej tretiny už bola aktivita jednoznačne na švédskych hokejkách. V komornej atmosfére haly na Chodynských poliach, kde sa slovenskí hokejisti objavili na ľade prvýkrát, prepadla najmä slovenská defenzíva, ktorá nedokázala viackrát pokryť švédskych útočníkov. Po dvoch tretinách viedli "Tre kronor" 4:2, v záverečnej sa síce Slováci snažili, ale obrat v zápase to neprinieslo. Hetrik v zápase zaznamenal Tony Mortensson, dva švédske góly pridal Jonathan Hedström.

Štvrťfinále:

Švédsko - Slovensko 7:4 (1:2, 3:0, 3:2)

Góly: 8. Warg (Emvall), 23. Hedström (Bäckström), 27. Mortensson (J. Jönsson, Thornberg), 34. Hedström (Steen, Bäckström), 48. Martensson, 50. M. Johansson (Davidsson, Enström), 60. Martensson (J. Jönsson) - 3. Marián Hossa (Gáborík, Stehlík), 9. Kapuš (Šatan, Podhradský), 42. Radivojevič (Podhradský), 52. Kukumberg (Radivojevič)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: 50. Gáborík 10 min nešp. správanie, 59. Demitra (obaja SR) 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kurmann (Švajč.) - Oskirko (Rus.), Wehrli (Švajč.), 7000 divákov

Švédsko: Backlund - Stralman, K. Jönsson, D. Tärnström, Akerman, Hallberg, Enström, M. Johansson - Martensson, J. Jönsson, Thörnberg - Warg, Wallin, Emvall - Hörnqvist, Davidsson, Bremberg - Steen, Bäckström, Hedström

Slovensko: Križan - Chára, Podhradský, Jurčina, Stehlík, Štrbák, Harant, Graňák - Šatan, Kapuš, Uram - Radivojevič, Kukumberg, Surový - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Čiernik, M. Kováčik, Melichárek

Slovensku vyšiel vstup do zápasu. Už v prvej minúte putoval na trestnú lavicu Thörnberg a v presilovej hre otvoril skóre po 130 sekundách hry Marián Hossa, ktorého pred bránkou výborne našiel Marián Gáborík. Slováci mohli pokračovať v aktivite aj v ďalšej početnej výhode, ale Gáboríkova strela i individuálna akcia už skončili na pozornom Backlundovi. Švédi sa začali postupne dostávať do nebezpečnej vzdialenosti pred Križana a po sérii chýb v slovenskej obrane vyrovnával z dorážky v 8. min Warg. "Tri korunky" sa však z náskoku dlho netešili. O 48 sekúnd potiahol puk do pásma Šatan, nabil Kapušovi a ten príklepom z ľavého kruhu spoza obrancu skóroval. Švédi začali byť vpredu nepríjemní, Križan sa na nedostatok práce nemohol sťažovať. Za svoj chrbát pustil až Hedströmovu strelu v 23. min, ktorého ideálne medzi kruhmi spoza bránky našiel Bäckström. Slovákom úvod do druhej dvadsaťminútovky absolútne nevyšiel, v obrane robili chyby a navyše boli pasívni smerom dopredu. V 26. min ešte Thörnberg v dobrej pozícii trafil Štrbáka a Jönsson z dorážky Križana, ale po buly sa Thornberg natlačil cez Jurčinu do bránkoviska, Križan puk neudržal a Martensson ho poslal do siete - 3:2. Prvú vážnejšiu šancu si Slováci v druhej časti hry vypracovali až v 33. min, po prihrávke Hossu sa Mariánovi Gáboríkovi tečom nepodarilo trafiť odkrytú bránku. Prvé slovenské vylúčenie potrestal v 34. min po dorážke Bäckströmovej strely opäť Hedström a Švédi už viedli o dva góly. Potom síce Gáborík pretlačil puk do siete, hlavný arbiter Danny Kurmann však už predtým hru prerušil a presný zásah slovenského krídelníka tak neplatil.

V 42. min zachytil na útočnej modrej puk Kapuš, Podhradského strieľaná prihrávka našla Radivojeviča, ktorý na dvakrát znížil - 3:4. Pozmenený slovenský útok sa snažil tlačiť pred švédsku bránku, Uramove dve príležitosti sa gólom neskončili. Chybné slovenské striedanie v 48. min potrestal ukážkovým blafákom Martensson a vrátil "Trom korunkám" dvojgólový náskok. Ešte viac priblížil Švédsko k semifinále v 50. min pri presilovke piatich proti trom strelou od modrej pomedzi Križanove betóny Magnus Johansson. Z rýchleho protiútoku po skončení švédskej početnej výhody stihol znížiť Kukumberg, ktorý tečoval Radivojevičovu strelu - 6:4. Slováci sa snažili vyrovnať, tlačili sa pred Backlunda, ale švédsky gólman odolával. Keď v 58. min nedokázal dotlačiť puk do opustenej bránky ani Melichárek, tréner Július Šupler si zobral 99 sekúnd pred záverom oddychový čas a odvolal z bránky Križana. Pri power play stanovil na konečných 7:4 svojim tretím gólom v zápase Martensson.

Bengt-Ake Gustafsson (tréner Švédska): "Začali sme trocha nervózne. Naši skúsení hráči urobili niekoľko chýb. Našťastie sme so súperom udržali kontakt. Napokon sme odohrali dobrý zápas, moji hráči podali kvalitný výkon. Teraz sa musíme čo najlepšie pripraviť na semifinále.

Július Šupler (tréner Slovenska): "Mali sme výborný začiatok. V prvej tretine sme hrali dobre v obrane, hráči plnili pokyny. Od druhej časti sme urobili taktické chyby, nepremenili sme veľa šancí. Musím povedať, že Švédi vyhrali zaslúžene. Sezóna sa týmto zápasom pre nás skončila, hráčom som v kabíne za ich výkony poďakoval. Dúfam, že o rok dopadneme lepšie."

Richard Kapuš (útočník Slovenska a strelec jedného z gólov): "Sme smutní, že to takto dopadlo. Dostať sedem gólov v takom zápase je veľmi zlé. Veľmi ťažko sa to hodnotí. Začali sme pritom veľmi dobre. Zbabrali sme druhú tretinu, čo rozhodlo. Stiahli sme sa v nej do defenzívy, robili sme chyby. Stalo sa nám to osudným."

Roman Kukumberg (útočník Slovenska a strelec jedného z gólov): "Som sklamaný, tento tím mal určite na viac. Dnes sme mali hluchých 10 minút v druhej tretine a musíme ísť po nich domov. Zbytočne sme sa stiahli do defenzívy. Potom nám už chýbal aj kúsok šťastia."

Dominik Graňák (obranca Slovenska): "Na to, že to bolo štvrťfinále majstrovstiev sveta, padlo príliš veľa gólov. Urobili sme chyby v druhej tretine, súper odskočil a potom sa to už ťažko doťahovalo. V úvode to pritom vyzeralo tak nádejne. Švédi boli veľmi pohybliví, sebavedomí."

Karol Križan (brankár Slovenska): "Každá prehra bolí, dnes to nie je inak. V hokeji sa robia chyby, dnes sme ich urobili veľmi veľa."

Magnus Johansson (obranca Švédska a strelec jedného z gólov): "Vstup do zápasu nám nevyšiel, hoci sme sa na to zamerali. Slováci majú kvalitných hráčov a dali nám dva rýchle góly. Podarilo sa nám však otočiť skóre, dôležité góly sme dali v druhej tretine. Myslím si, že sme boli trochu agresívnejší. Zápas sme mali pod kontrolou. Tešíme sa z postupu."