Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Súdny dvor EÚ rozhodol o obmedzení vyhostení utečencovIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Luxemburg 14. mája (TASR) - Ani utečenci, ktorí sa dopustia vážnych trestných činov, nebudú môcť byť za istých okolností vyhostení z krajín EÚ. Zároveň však nemajú nárok na štatút utečenca. Rozhodol o tom v utorok Súdny dvor EÚ (ECJ) v Luxemburgu, informoval portál stanice Deutsche Welle.


Oznámeniu verdiktu predchádzala žaloba troch žiadateľov o azyl z Pobrežia Slonoviny, Konžskej demokratickej republiky a Čečenska, ktorým Belgicko a Česko zamietli ich žiadosti po tom, ako boli odsúdení za mimoriadne vážne trestné činy.

Súdny dvor EÚ mal rozhodnúť o tom, či odobratie štatútu utečenca neodporuje Ženevskému dohovoru a základným právam EÚ.

Sudcovia ECJ rozhodli, že odňatie alebo odmietnutie práva na azyl na základe zákonov EÚ je v súlade s právom na ochranu, ktoré garantuje Ženevský dohovor o právnom postavení utečencov i so základnými právami EÚ. Ak teda v jednej z európskych krajín niekomu odoberú alebo nepriznajú štatút utečenca, nepríde o svoje práva, ktoré mu zabezpečuje Ženevský dohovor v prípade, že existujú oprávnené obavy z prenasledovania v domovskej krajine, píše rakúska televízia ORF.

Okrem toho sa vo verdikte uvádza, že utečenci nesmú byť vyhostení do krajiny, v ktorej im hrozia mučenie alebo neľudské a ponižujúce tresty. To, či sa žiadatelia dopustili trestných činov, pri tom nezohráva nijakú úlohu.

Sudcovia ale takisto zdôraznili, že osoba, ktorej žiadosť o azyl neschvália, alebo ktorej bude odňatý, nemá rovnaké práva ako osoba s oficiálne uznaným štatútom utečenca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kamión skončil pri Trnave v poli, poľský vodič nafúkal
<< predchádzajúci článok
Diaľničná spoločnosť trvá na výsledkoch súťaže na nabíjacie stanice

Súdny dvor EÚ rozhodol o obmedzení vyhostení utečencov - diskusné fórum čitateľov